Konstrukcja

Ultraszerokokątny zoom Sigmy ma być doskonałą propozycją dla fotografów krajobrazu, architektury i miłośników nocnego nieba. Czy pod względem optyki jest tak świetny jak obiecywał producent? Sprawdzamy, na co naprawdę go stać.

Autor: Maciej Luśtyk

13 Grudzień 2019
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Konstrukcja

Jak już wspomnieliśmy, producent obiecuje spójne rezultaty w całym zakresie ogniskowych i wybitną rozdzielczość. Zapewniać ma je układ optyczny zbudowany na bazie 18 soczewek w 13 grupach. Jak można się było spodziewać, nie brakuje w nim elementów specjalnych. Otrzymujemy m.in. soczewkę FLD (o charakterystyce odpowiadającej fluorytowi) i pięć szklanych soczewek SLD (Special Low Dispertion), które mają z powodzeniem niwelować aberrację chormatyczną zarówno w centrum, jak i na brzegach planu. Są także trzy szkła asferyczne, w tym soczewka asferyczna o dużej średnicy z przodu obiektywu, której zadaniem jest skuteczne minimalizowanie efektu komy i flar oraz zapewnienie wyrównanej ostrości.

Poza tym obiektyw zaprojektowano w taki sposób, aby był mniej podatny na negatywne skutki fotografowania pod światło. Dotychczasowe powłoki antyodblaskowe super multi-layer coating zastosowano tym razem w połączeniu z nowo opracowaną technologią NPC (Nano Porous Coating), dzięki której niechciane flary i odbicia światła mają stać się problemem przeszłości.

Całości dopełnia 11-listkowa przysłona, którą domkniemy do wartości f/22 i która pozwoli nam na reprodukcję punktów świetlnych na zdjęciach w formie 22-ramiennych gwiazd, co z pewnością ucieszy fanów nocnych miejskich krajobrazów. Ciekawie prezentuje się również niemal identyczna minimalna odległość ostrzenia dla granicznych zakresów ogniskowych (28-30 cm).

Na uwagę zasługuje także sam tubus. Pod względem designu i jakości wykonania to klasa sama w sobie. Cieszy zwłaszcza idealnie wyważony opór, stawiany przez pierścienie ostrości i zoomu, a także karbowany spód środkowego elementu, który poprawia chwyt. Obiektyw jest także świetnie wyważony. Mimo wyczuwalnej wagi (795 g) i nie najmniejszych rozmiarów (85 mm × 131 mm), nie przeważa widocznie aparatu. W przypadku podłączenia do modelu Sony A7 III, środek ciężkości zestawu wypadał mniej więcej 1,5 cm od mocowania, co sprawiało, że całość była bardzo wygodna w trzymaniu i fotografowaniu.

Schemat uszczelnień modelu Sigma 14-24 f/2.8 DG DN ART

Nowej Sigmie trudno też odmówić atrakcyjności. Czarny obiektyw z eleganckimi, białymi oznaczeniami wygląda po prostu ładnie. Warto też zauważyć, że choć przednia soczewka jest wypukła, to nie wystaje poza obrys osłony przeciwsłonecznej tak, jak ma to miejsce w analogicznej konstrukcji Nikona, co zapewni obiektywowi lepsza ochronę. Standardowo też otrzymujemy już uszczelnienia przed kurzem i zachlapaniami. Naszą uwagę zwrócił fakt, że uszczelka umieszczona przy mocowaniu jest wyjątkowo płaska, co każe nam wierzyć, że z biegiem lat nie będzie się strzępić czy odkształcać.

Oprócz tego, w przypadku modelu DG DN otrzymujemy miły w dotyku, pokryty gumą przycisk funkcyjny, którego działanie możemy personalizować w aparacie, a także wbudowane mocowanie filtrów żelowych z blokadą - kolejna aktualizacja względem wersji lustrzankowej. Będziemy jednak zmuszeni do korzystania ze specjalnych filtrów żelowych Sigmy.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
To najnowszy standard w systemie Nikon Z. Choć bardzo jasny, został wyceniony przez producenta wręcz budżetowo. Jak wypada w praktyce? Oto garść zdjęć przykładowych!
17
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po 8 latach Tamron powraca do tematu profesjonalnej portretówki makro. Nowy Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD oferować ma doskonałą optykę i wysoką kulturę pracy w bardzo atrakcyjnej...
24
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To ponad 14-krotny zoom do aparatów pełnoklatkowych - obiektyw do wszystkiego. Jest przy tym dość lekki i poręczny. Na fotowyprawie na Sycylię z firmą Nikon sprawdziliśmy co potrafi.
34
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj