Sigma stawia na obiektywy do bezlusterkowców

Autor: Andrzej Wencel

16 Marzec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Najpierw Canon rezygnuje z rozwoju linii EF, teraz Sigma. Czy takie posunięcie oznacza, że pora aby lustrzanki odeszły wreszcie do fotograficznego lamusa?

10 marca Kazuto Yamaki (CEO Sigmy) przyznał na Twitterze, jakiego rodzaju nowości możemy się spodziewać po najbliższych premierach sprzętowych firmy. W odpowiedzi na pytanie zadane przez Terryego Ikomę (@uplink_boss), zdradził, że Sigma traktuje obecnie priorytetowo rozwój oferty obiektywów z linii „DN” - opracowanej z myślą o bezlusterkowcach z matryca pełnoklatkową, APS-C i Mikro Cztery Trzecie. Przy czym najwięcej nowości ma się pojawić właśnie pod pełną klatkę (seria DG DN).

"Większość przyszłych produktów będzie projektowana specjalne z myślą o bezlusterkowcach"

Przy okazji warto też zwrócić uwagę na oświadczenie firmy Canon, która potwierdziła w jednym z wywiadów na początku tego roku, że również skupi się głównie na pełnoklatkowych obiektywach do aparatów bezlusterkowych (mocowanie RF). Zważywszy na fakt, że coraz więcej osób (zarówno profesjonalistów, jak i hobbystów) korzysta z bezlusterkowców, to posunięcie wydaje się mocno uzasadnione.

Różnorodność

Sigma w tym momencie produkuje ponad 50 modeli obiektywów dla wielu marek i systemów m.in.: Nikon, Canon, Sony, Olympus, Pentax, a także dla własnych aparatów. Warto przypomnieć, że w 2018 roku Sigma postanowiła zrezygnować z produkcji szkieł z bagnetem SA (oryginalne mocowanie Sigmy) na bagnet L wykorzystywany przez Leice czy Panasonica.

Linia obiektywów Sigmy do lustrzanek jest już właściwie kompletna

W takim wypadku krok w kierunku rozwoju obiektywów dla aparatów bezlusterkowych wydaje się zrozumiały. Firma jednak nie odcina się zupełnie od aparatów z lustrem. Sigma nie zaprzestanie prac nad nowymi obiektywami dla lustrzanek, ale zaznacza, że prym będą od tej pory wiodły obiektywy DN.

Taka deklaracja ze strony CEO to także poważna obietnica. Ciekawe zatem jaką niespodziankę przygotują dla nas konstruktorzy w pierwszej kolejności?

Skopiuj link

Autor: Andrzej Wencel

Psycholog z wykształcenia, przez wiele lat pracował jako fotosista na planach filmowych. Fan ciepłych wieczorów nad Wisłą i dobrej książki. Najlepiej reportażu podszytego wielką teorią spiskową.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTartisan AF 75 mm f/2 ED od teraz także z mocowaniem L-Mount. To imponująca portretówka za 1000 zł
TTartisan AF 75 mm f/2 ED od teraz także z mocowaniem L-Mount. To imponująca portretówka za 1000 zł
Latem zeszłego roku TTartisan wypuściło niedrogi obiektyw 75 mm f/2, który ze względu na charakterystykę nazwano chińskim Biotarem. Teraz pierwszy pełnoklatkowy obiektyw AF producenta...
4
Canon RF-S 14-30 mm f/4-6.3 IS STM PZ - pierwszy obiektyw RF z elektronicznie sterowanym zoomem
Canon RF-S 14-30 mm f/4-6.3 IS STM PZ - pierwszy obiektyw RF z elektronicznie sterowanym zoomem
Nowy Canon RF-S 14-30 mm f/4-6.3 IS STM PZ kierowany jest do twórców poszukujących elastycznego i kompaktowego rozwiązania przeznaczonego do produkcji wideo. To jednocześnie pierwszy obiektyw RF...
3
Canon RF 20 mm f/1.4L VCM  - kolejny obiektyw z serii hybrydowych stałek RF
Canon RF 20 mm f/1.4L VCM - kolejny obiektyw z serii hybrydowych stałek RF
Canon prezentuje nowy obiektyw systemu R do ujęć szerokokątnych - od krajobrazów, przez architekturę, po wnętrza. Choć jasny i szerokokątny, RF 20 mm f/1.4L VCM zachowuje spójną formę z...
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)