Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
70%
Metalowy i uszczelniony korpus, zaawansowany układ optyczny, a także nowatorski ekran OLED umieszczony na tubusie - to tylko kilka rozwiązań wykorzystanych w obiektywie Zeiss Batis 25 mm f/2. Jednak czy nowa propozycja niemieckiego producenta sprosta wymaganiom profesjonalnych fotografów?
Na osi poziomej wykresu umieściliśmy przysłony, a na osi pionowej pary linii na milimetr. Za przyzwoite wyniki uznajemy te powyżej 22 lp/mm.
Jak możemy odczytać z poniższego wykresu funkcji MTF50, podczas fotografowania w formacie RAW otrzymamy użyteczny rezultat w centrum kadru już od maksymalnego otworu przysłony f/2 – 36.16 lp/mm. Z kolei optymalna jakość obrazu utrzyma się od przysłony f/2.8 (47.70 lp/mm) do f/8 (48.98 lp/mm). W tym przedziale niestety zanotujemy niewielki spadek rozdzielczości na f/4 - 47.19 lp/mm. Z kolei najlepszą jakość obrazu w centrum kadru otrzymamy w momencie fotografowania z wykorzystaniem przysłony f/5.6, gdzie rozdzielczość wyniesie 50.52 lp/mm. Oczywiście wraz z przymykaniem przysłony wartość ta będzie stopniowo spadać. Najniższą jakość obrazu zanotujemy na przysłonie f/22 (26.42 lp/mm), jednak wciąż jej wynik będzie dobry i nie spadnie poniżej granicy akceptowalności.
Nieco inaczej sytuacja wygląda na brzegach kadru. Tam akceptowalna rozdzielczość obrazu utrzyma się od f/2 do f/16. Na szeroko otwartej przysłonie jakość obrazu zatrzyma się na poziomie 24.30 lp/mm. Natomiast optymalną rozdzielczość uzyskamy między f/2.8 a f/11 z najwyższym wynikiem 41.55 lp/mm osiąganym na przysłonie f/4. Z kolei najsłabszy rezultat na brzegach kadru odnotujemy na f/22. Rozdzielczość wyniesie 20.13 lp/mm, jest to tym samym jedyny wynik, który spadł poniżej granicy akceptowalności.
]> */
]