Podsumowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Optyka:
7.5
Budowa:
8
Marka:
Sony
Nasza ocena:

78%

Zaawansowana konstrukcja optyczna, uszczelniona obudowa, odwzorowanie obrazu w skali 1:1 oraz stabilizacja obrazu - to tylko kilka cech obiektywu Sony FE 90 mm F2,8 MACRO G OSS. Sprawdźcie, jak nowe szkło Sony wypadło w naszym redakcyjnym teście.

Autor: Michał Chrzanowski

30 Lipiec 2015
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

 

11. Podsumowanie


Sony FE 90 mm F2,8 MACRO G OSS to dobrze zaprojektowane i wykonane szkło, które rozszerza linię zaawansowanych obiektywów z serii G. Propozycja japońskiego producenta została skierowana w szczególności do miłośników makrofotografii i entuzjastów fotografii portretowej. Świadczy o tym fakt, że obiektyw posiada stałą ogniskową 90 mm, zapewnia odwzorowanie obrazu w skali 1:1 oraz umożliwia ostrzenie od 28 cm. Z kolei dzięki maksymalnemu otworowi przysłony f/2,8 uzyskamy efektowne odseparowanie fotografowanego obiektu od tła oraz otrzymamy bardzo plastyczne, miękkie i przyjemne bokeh, które jest już cechą rozpoznawczą obiektywów z literą G na obudowie.

Szczególne słowa uznania dla producenta należą się za wykonanie modelu Sony FE 90 mm F2,8 MACRO G OSS, które stoi na wysokim poziomie. Obiektyw sprawia wrażenie, że został stworzony by wytrzymać naprawdę wiele. Świadczy chociażby o tym metalowa obudowa, która została uszczelniona przed kurzem i wilgocią. Dzięki temu, stałki będziemy mogli używać w niekorzystnych warunkach pogodowych. W tym miejscu pochwalić należy także wygodny pierścień ustawiania ostrości. Przekręca się go z odpowiednim oporem, a dzięki wyczuwalnym rowkowaniom jest on wygodny w użyciu. Przemilczymy jednak sam sposób włączania manualnego ostrzenia (trzeba przesunąć pierścień w stronę obiektywu), ponieważ o wiele bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem okazuje się dedykowany przełącznik AF/MF. Obiektyw został wyposażony także w optyczną stabilizację obrazu, która sprawdza się bardzo dobrze. Dzięki niej byliśmy w stanie efektywnie fotografować z czasem naświetlania wynoszącym nawet 1/30 sekundy, co jest wynikiem imponującym biorąc pod uwagę ogniskową 90 mm.

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Na wyróżnienie zasługuje także bardzo dobra jakość zdjęć, którą otrzymamy za pomocą obiektywu Sony FE 90 mm F2,8 MACRO G OSS. Rozdzielczość obrazu stoi na wysokim poziomie nie tylko w centrum kadru, lecz także i na jego brzegach. Co więcej, w niemal całym zakresie przysłon, nowe szkło oferowane przez Sony ma dobrze skorygowaną dystorsje, aberrację i winietowanie, dzięki czemu wady optyczne będą niezauważalne na zdjęciach. Za wyjątek możemy uznać jedynie przysłonę f/2,8. Podczas fotografowania z jej użyciem zanotowaliśmy słabsze wyniki aberracji, dystorsji i winietowania. Jednak wciąż były one akceptowalne, a efektywne fotografowanie na szeroko otwartej przysłonie było możliwe.

Sony FE 90 mm F2,8 MACRO G OSS może okazać się ciekawą propozycją dla zaawansowanych fotografów, którzy posiadają pełnoklatkowy aparat z mocowaniem E i poszukują jednego jasnego obiektywu, którego będą używać do fotografii portretowej oraz makrofotografii. Niestety taka uniwersalność ma swoją cenę. Za obiektyw w polskiej dystrybucji trzeba zapłacić około 4799 zł. Jednak solidna i uszczelniana konstrukcja, optyczna stabilizacja obrazu, jasna przysłona f/2,8, odwzorowanie obrazu w skali 1:1 oraz przede wszystkim dobra jakość obrazu odpowiednio rekompensują wysoką cenę obiektywu.

Podsumowanie

+ bardzo dobra jakość wykonania
+ uszczelniana konstrukcja
+ efektywna stabilizacja obrazu
+ eleganckie i stylowe wykończenia
+ klawisz blokady ostrości umieszczony na obiektywie
+ szeroki i wygodny pierścień ustawiania ostrości
+ precyzyjny i cichy autofokus
+ bardzo dobra jakość obrazu w przedziale przysłon f/2,8-f/5,6
+ plastyczne rozmycie obrazu na przysłonie f/2,8
+ dobrze skorygowane aberracja, dystorsja i winietowanie w przedziale przysłon f/5,6-f/22


- mało funkcjonalny sposób włączania trybu manualnego ostrzenia
- łatwo brudząca się obudowa
- słabo skorygowane aberracja, dystorsja i winietowanie na przysłonie f/2,8
- widoczne smugi światła w momencie, gdy źródło światła jest poza kadrem
- wysoka cena

Sony FE 90 mm F2,8 MACRO G OSS uzyskał w swojej klasie 78%




]> */


]

Oceny szczegółowe
Jakość obrazu:
8
Optyka:
7.5
Budowa:
8
Ocena ogólna

78%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To ponad 14-krotny zoom do aparatów pełnoklatkowych - obiektyw do wszystkiego. Jest przy tym dość lekki i poręczny. Na fotowyprawie na Sycylię z firmą Nikon sprawdziliśmy co potrafi.
32
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Unikalny zoom RF 70-200 mm f/2.8 IS USM Z oraz stałki RF 50 mm f/1.4 VCM i 24 mm f/1.4 VCM wzbogacają katalog szkieł Canona przeznaczonych jednocześnie do filmu i fotografii. Nowym...
25
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to unikalny teleobiektyw, który łączy wysoką jakość optyczną z wyjątkowo lekką i kompaktową jak na tę klasę obiektywu obudową. O tym jak sprawdza się w rzeczywistej...
32
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)