Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
6. Fotografowanie
Szybkość działania
Samsung NX10 jest gotowy do wykonania pierwszego zdjęcia po niecałej sekundzie od włączenia, gdy korzystamy z manualnego pomiaru ostrości. Do trybu odtwarzania dostajemy się po nieco ponad 0,5 s czyli dość szybko. NX10 nie ma także problemów z szybkim odtwarzaniem kolejnych zdjęć. Można mieć małe zastrzeżenia do szybkości przewijania zakładek w menu aparatu.
Zdjęcia seryjne
Według danych producenta NX10 powinien osiągać prędkość 3 kl/s w serii 10 plików JPEG i 3 RAW-ów co potwierdziło się w naszym teście. Dodatkowo do dyspozycji mamy tryb zdjęć seryjnych Burst - NX10 wykonuje wtedy zdjęcia z prędkością 30 kl/s w ograniczonej rozdzielczości 1472 x 976 pikseli.
Pomiar ostrości
Pod względem szybkości działania autofokusa Samsung NX10 prezentuje się bardzo przyzwoicie. W dobrych warunkach oświetleniowych osiąga czasy porównywalne z Panasonikiem GH1, w słabszym oświetleniu NX10 potrzebuje jednak więcej czasu. Według naszych pomiarów NX10 ostrzy w zakresie od 0,4 s do 1,5 s, gdy ostrzymy na kontrastowe elementy. Można także mieć zastrzeżenia do jego celności szczególnie w słabym oświetleniu - podczas wykonywania zdjęć nocnych pomimo ostrzenia na światła NX10 kilkakrotnie dawał nieostre zdjęcia.
Warto także wspomnieć o diodzie wspomagającej autofokus, która działa efektywnie i w słabszym oświetleniu pozwala przyspieszyć pomiar ostrości.
Pomiar światła
Jak przystało na aparat dla wymagających Samsung NX10 oferuje trzy trybu pomiaru światła - Multi, Centralnie ważony i Punktowy. Podczas testu najczęściej korzystaliśmy z pomiaru matrycowego - Multi, który działa bardzo dobrze nawet w trudnych warunkach oświetleniowych gdzie są duże różnice w natężeniu świateł i cieni. Prawidłowo działają także pomiar punktowy i centralnie ważony.
Tryby ekspozycji
Na tarczy trybów ekspozycji obok trybów manualnych M, S, A, P znajdziemy tryb inteligentny Auto, Noc, Portret, Pejzaż oraz Scenerie. Poza tym do dyspozycji mamy filmowanie.
Tryb inteligentny Auto rozpoznaje fotografowaną scenę podświetlając odpowiednie ikonki, dodatkowo pozwala na wyłączenie lampy błyskowej co daje dodatkowe możliwości wpływu na obraz.
Tryb Scenerie daje do naszej dyspozycji 9 trybów tematycznych, które w łatwy sposób pozwolą fotografować bez zagłębiania się w ustawienia aparatu.
Bracketing
Samsung NX 10 daje nam do dyspozycji bracketing ekspozycji, balansu bieli i stylu obrazu. Do barcketingu dostajemy się za pomocą dedykowanego przycisku, natomiast dokładne ustawienia sekwencji dostępne są w trzeciej zakładce menu - możemy tu ustawić zakres bracketingu ekspozycji, zmiany balansu bieli i wybrać style obrazu. Trzeba przyznać, że bracketing w modelu NX oferuje wszystko co trzeba.
Stabilizacja obrazu
Samsung NX10 oferuje optyczną stabilizację obrazu polegającą na umieszczeniu ruchomego elementu w obiektywie. Obecnie są dostępne dwa obiektywy ze stabilizacją:
Test skuteczności stabilizacji wykonaliśmy na najdłuższej ogniskowej 55 mm. Najpierw określiliśmy jaki czas jesteśmy w stanie utrzymać bez stabilizacji, następnie włączyliśmy stabilizację i określiliśmy o ile da się wydłużyć czas ekspozycji i uzyskać ostre zdjęcia. Samsung NX10 z obiektywem 15-55 mm f/3.5-5.6 pozwala na wydłużyć ekspozycję o 2,5 EV co jest wynikiem bardzo przyzwoitym.
Balans bieli
Do zakładki balansu bieli dostajemy się prawym przyciskiem nawigatora oznaczonym WB. Do dyspozycji poza ustawieniem Auto mamy, Światło dzienne, Zachmurzenie, trzy ustawiania dla jarzeniówek, Światło żarowe, Błysk, ustawienie na białą kartkę i według Kelvinów. Jednym słowem NX10 wyczerpuje najpotrzebniejsze i najczęściej używane tryby balansu bieli.
Automatyczny balans bieli radzi sobie dobrze ze światłem o wyższej temperaturze barwowej czyli światło dzienne i jarzeniowe. W warunkach studyjnych automat bardzo dobrze zinterpretował światło jarzeniowe dając prawie identyczne rezultaty jak na ustawieniach zdefiniowanych na białą kartę. Gorzej wygląda interpretacja świateł o niskiej temperaturze barwowej jak światło żarowe czy sodowe - warto wtedy zastosować ustawienia zdefiniowane.
Opcje korekty obrazu
Samsung NX10 daje nam do dyspozycji Kreator obrazu, do którego dostajemy się dedykowanym przyciskiem. Do wyboru mamy 9 trybów zdefiniowanych i 3 tryby własne, które sami możemy zdefiniować. Poza tym w każdym z trybów możemy zmieniać Kolor, Nasycenie, Ostrość i Kontrast.
Filmowanie
Samsung NX10 pozwala na nagrywanie filmów w najwyższej jakości 1280 x 720 pikseli z prędkością 30 kl/s w formacie MP4 (H.264). Pomimo, że do dyspozycji mamy autofokus nie działa on zbyt dobrze podczas filmowania - właściwie to w ogóle nie działa. Możemy ustawić ostrość przed filmowaniem jednak nie możemy przeostrzyć w czasie nagrywania.
Podczas filmowania do dyspozycji mamy tryb P lub A - preselekcja przysłony co przy zastosowaniu jasnych obiektywów pozwala na łatwe operowanie głębią ostrości. Z ciekawostek warto wspomnieć o funkcji Zmiana jasności, która umożliwia ściemnianie sceny na początku lub na końcu naszego klipu. Dodatkowo jeżeli podczas filmowania wciśniemy przycisk OK to pauzujemy nagrywanie. Po wciśnięciu go ponownie NX10 znów nagrywa film i obie sceny zapisuje w jednym pliku. Są to fajne funkcje kreatywne, które pozwalają wykonać jeden film składający się z kilku scen i zakończony np. przejściem w czerń.
Podsumowanie
Samsung NX10 zasłużył w tej części testu na plus za działanie autofokusa - nie jest może tak szybki jak w Panasonicu GF1 jednak jest dużo lepszy od większości kompaktów. Kolejny plus należy się za skuteczną optyczną stabilizację obrazu, która pozwala wydłużyć czasy ekspozycji nawet o 2,5 EV. Trudno też narzekać na pomiar światła, który działa w przewidywalny sposób. Do pełnego zestawu plusów zabrakło Samsungowi NX10 skutecznego autofokusa podczas filmowania.
+ szybkość autofokusa
+ pomiar światła
+ stabilizacja obrazu
+ rozbudowany bracketing
+ rozbudowane funkcje wideo - tryb P i A
- autofokus podczas filmowania