Samsung NX10 - test

Samsung NX10 to kolejny aparat charakteryzujący się brakiem lustra, wymienną optyką, niewielkimi gabarytami i dużą matrycą. Ma przyciągnąć wymagających odbiorców, którzy nie chcą się jednak zdecydować na lustrzankę. Zapraszamy do testu tego ciekawego modelu.

Autor: Marcin Falana

5 Marzec 2010
Artykuł na: 29-37 minut

3. Ergonomia i funkcje przycisków

Pierwsze wrażenie

Samsung NX10 robi bardzo dobre pierwsze wrażenie. Aparat jest bardzo solidnie wykonany, a dzięki swojej masie przyjemnie ciąży w dłoni. NX10 prezentuje się jak zminiaturyzowana lustrzanka.

set1
set1

Plastiki, z których został wykonany są dobrej jakości i mają przyjemną fakturę. Wszystko jest dobrze spasowane, a przyciski działają z wyczuwalnym skokiem.

set1

Grip i miejsce na kciuk zostały pokryte gumą dzięki czemu NX10 zapewnia bezpieczny uchwyt. Sam grip pomimo, że jest niewielkich rozmiarów trzyma się bardzo wygodnie. NX10 możemy spokojnie fotografować trzymając go jedną dłonią.

set1

Bardzo dobre wrażenie robi innowacyjny, 3-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości 640 tys. punktów. Obraz możemy oglądać pod ostrym kątem i nie tracimy nasycenia kolorów.

Funkcje przycisków

Opis funkcji przycisków zaczniemy od spustu migawki i umieszczonej wokół niego tarczy ON/OFF. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, stosowane także przez innych producentów, umożliwiające szybkie uruchamiania aparatu bez potrzeby szukania włącznika. Tuż za spustem migawki znajduje się tarcza nastaw, którą obsługujemy palcem wskazującym. Pozwala ona na zmiany parametrów ekspozycji, poruszanie się po menu i przewijanie zdjęć. Tarcza działa z odpowiednim skokiem i dla bezpieczeństwa została wpuszczona w obudowę.

Z prawej strony tarczy nastaw znalazły się dwa przyciski - napędu i zielony. W trybie odtwarzania służą one po powiększania i zmniejszania zdjęć. Nie jest to najbardziej udane rozwiązanie ponieważ trudno się zdecydować czy obsługiwać je palcem wskazującym czy kciukiem.

Na górnej ściance z prawej strony wizjera znalazła się jeszcze tarcza trybów ekspozycji, która działa z odpowiednik skokiem zapobiegającym przypadkowemu przestawieniu.

tarcza trybów

Ostatni przycisk jaki znalazł się na górnej ściance umieszczono po lewej stronie wizjera. Służy on do otwierania wbudowanej lampy błyskowej.

Na przedniej ściance znalazł się jeden przycisk obsługujący podgląd głębi ostrości lub zdefiniowany balans bieli. Programujemy go w czwartej zakładce menu aparatu.

Reszta elementów sterujących znalazła się na tylnej ściance. Poza przyciskiem MENU, który umieszczono z lewej strony wizjera, reszta znajduje się z prawej strony ekranu LCD.

Idąc od góry znajdziemy tu przycisk korekty ekspozycji, który w trybie manualnym w połączeniu z tarczą nastaw pozwala na zmiany przysłony. Pod nim umieszczono przycisk blokady ekspozycji AEL, który w trybie odtwarzania służy do ochrony zdjęć przed kasowaniem.

Kolejne przyciski - DISP i Fn umieszczono bliżej ekranu. Obsługujemy je w wygodny sposób kciukiem. DISP pozwala na zmiany wyświetlanej informacji w trybie fotografowania i odtwarzania. Podczas korzystania z menu możemy za jego pomocą wyświetlić opis interesującej nas funkcji.

przycisk DISP

Przycisk Fn służy do uruchamiania menu ekranowego, które daje szybki dostęp do kilku najważniejszych parametrów, które nie zostały wyciągnięte na korpus. Poza tym w trybie odtwarzania pozwala dostać się do edycji zdjęć.

przycisk Fn

Nawigator poza poruszaniem się po menu obsługuje tryb autofokusa, balans bieli, czułość ISO i pomiar świtała czyli najważniejsze funkcje fotograficzne. Środkowy przycisk nawigatora w trybie - wybór AF - pozwala na zmiany miejsca punktu AF oraz jego rozmiaru.

Ostatnie dwa przyciski umieszczone na tylnej ściance służą do odtwarzania zdjęć i ich kasowania. Przycisk kosza w trybie fotografowania daje szybki dostęp do zakładki Kreator obrazu, która pozwala na zmiany kolorystyki, nasycenia, ostrości i kontrastu naszych zdjęć.

zakładka kreator obrazu

Ergonomia

Trzeba przyznać, że Samsung NX10 to sprzęt bardzo ergonomiczny. Najważniejsze funkcje zostały wyciągnięte na korpus, dodatkowo do dyspozycji mamy szybkie menu ekranowe dzięki czemu NX-em fotografuje się jak amatorską lustrzanką.

Elementem, do którego najtrudniej się przyzwyczaić jest powiększanie i zmniejszanie zdjęć obsługiwane przez palec wskazujący - nie jest to złe rozwiązanie jednak trzeba do niego przywyknąć.

Podsumowanie

Samsung NX10 to solidnie wykonany aparat, do produkcji którego użyto najlepszych materiałów. Wszystkie elementy są dobrze spasowane, a tarcze i przyciski działają z odpowiednim skokiem i zostały umieszczone w odpowiednich miejscach. NX10 zapewnia także wygodny i bezpieczny uchwyt dzięki dobrze wyprofilowanemu gripowi, który został pokryty gumą.

Do ergonomii użytkowania trudno się przyczepić. Szybkość obsługi Samsunga NX10 podnosi wyciągnięcie najważniejszych funkcji na wierzch i menu ekranowe - przycisk Fn.

Jedynym elementem, który działał denerwująco jest nierównomierny opór kitowego obiektywu podczas zmiany ogniskowej. Nie wiemy czy to wada testowanego egzemplarza czy wszystkich kitowych obiektywów tej serii, jednak nie mogliśmy tego przemilczeć.

+ wysokiej jakości materiały

+ szybkie menu ekranowe - Fn

+ wygodny grip pokryty gumą

+ rozmieszczenie elementów sterujących

- nierównomierny opór przy zmianie ogniskowej

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)