Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
7. Jakość zdjęć
Szum
Zdjęcia tablicy Gretaga potwierdzają, że Panasonic GF1 radzi sobie z szumem bardzo dobrze. Do czułości ISO 400 szum właściwie nie występuje, niewiele różni się także ISO 800. Dopiero na ISO 1600 jesteśmy w stanie zauważyć działanie szumu i systemu odszumiania. ISO 3200 odbiega już znacznie i trudno jest potraktować je w pełni użytkowo.
Reprodukcja szczegółów
Reprodukcja szczegółów w Lumiksie GF1 stoi na bardzo przyzwoitym poziomie. Jest trochę słabsza niż w lustrzankach takich jak Nikon D5000 czy Canon 500D jednak jest dużo lepsza od przeciętnego kompaktu. W porównaniu z bezpośrednim konkurentem jakim jest Olympus E-P1, GF1 wypada delikatnie gorzej co jest spowodowane słabszym domyślnym wyostrzeniem niż w E-P1.
Jak wspomniałem wyżej standardowe wyostrzenie GF1 jest raczej niskie, więc jeżeli trochę je zwiększymy nie wpłynie to destruktywnie na zdjęcia, a może poprawić ich klarowność.
Reprodukcja kolorów
Panasonic GF1 nie ma problemów z właściwą reprodukcją kolorów. Na uwagę zasługuje kolor czerwony, który wygląda naturalnie i nie "wyskakuje" ze zdjęcia. Dobrze prezentują się także kolory skóry i nieba.
Podsumowanie
Pod względem jakości zdjęć i osiągów na wyższych czułościach Panasonic GF1 nie ustępuje amatorskim lustrzankom, a nawet dogania niektóre półprofesjonalne. Doczekaliśmy się kolejnego niedużego aparatu o dużym potencjale fotograficznym.
+ niski poziom szumu
+ dobra reprodukcja szczegółów
+ kilka poziomów odszumiania