Menu i tryby odtwarzania

Sony A900 to flagowa propozycja japońskiego koncernu. Jest to aparat skierowany do profesjonalistów i zamożnych fanów marki, którzy będą mogli sobie pozwolić na dość duży wydatek. Uwagę przykuwają dwa parametry: matryca w formacie pełnej klatki - odpowiadającej formatem kliszy małoobrazkowej 35 mm i efektywna rozdzielczość sensora - 24,6 Mp. Co ciekawe A900 nie oferuje podglądu na żywo ani nagrywania filmów. Jednym słowem - lustrzanka.

Autor: Marcin Falana

3 Listopad 2008
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

5. Menu i tryby odtwarzania

Menu

Do menu A900 dostajemy się za pomocą przycisku MENU, który znajduje się na lewej kolumnie przycisków. Menu A900 jest dość przejrzyste i nie sprawia większych problemów - chociaż dojście do pewnych skrótów bywa trudne. Większość przydatnych funkcji mieści się pod przyciskami. Resztę znajdziemy w menu głównym. Między zakładkami i po nich poruszamy się nawigatorem. Zakładki zostały tak podzielone, że nie trzeba ich przewijać do dołu więc wszystkie dostępne funkcje są widoczne na ekranie. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy szukać interesujących nas ustawień w niekończących się kolumnach menu.

Menu fotografowania

Menu główne jest podzielone na cztery główne działy. Pierwszy składa się z czterech kart i jest oznaczony ikonką aparatu. W tej części menu znajdziemy głównie ustawienia związane z fotografowaniem, chociaż znalazły się też takie pozycje jak programowanie przycisków i ustawianie zakresu ISO auto, które pasują raczej do menu ustawień niż do menu fotografowania.

Menu ustawień własnych

Drugi dział menu został oznaczony ikonką trybiku i składa się z trzech zakładek. Znajdziemy w nim ustawienia własne, które pozwolą dostosować aparat do naszych potrzeb. Możemy ustawić sposób pracy przycisków i pokręteł, czas wyświetlania obrazu czy bracketing.

Menu odtwarzania

Ta część menu pozwala na zmiany związane z zapisywaniem, wyświetlaniem i drukowaniem zdjęć.

Menu ustawień aparatu

Ostatnia część menu odpowiada za ustawienia funkcji niezwiązanych bezpośrednio z fotografowaniem. Znajdziemy tu między innymi ustawienia jasności monitora, wybór karty pamięci i katalaogu, czy czyszczenie matrycy i dostosowanie A900 do formatu APS-C.

Menu funkcyjne (szybkie)

Po wciśnięciu przycisku Fn dostajemy się do menu funkcyjnego, które pozwala na szybkie zmiany najważniejszych parametrów fotograficznych. Jest to świetne rozwiązanie, które usprawnia fotografowanie i pozwala rzadko zaglądać do menu głównego. Bardzo dobrze i przejrzyście rozwiązano kompensację ekspozycji i błysku - obie znajdują się na drabince ekspozycji, kompensacja ekspozycji na górze natomiast błysku na dole.

menu funkcyjne

Przeglądanie i odtwarzanie zdjęć

W trybie odtwarzania możemy wybrać następujące sposoby wyświetlania zdjęć i informacji:

  • zdjęcie pojedyncze (samo zdjęcie lub zdjęcie z informacją)
  • miniaturka zdjęcia plus informacje i histogram
  • miniaturki (4, 9 lub 25)
  • zdjęcie plus 5 miniaturek

Podczas wyświetlania miniaturki z informacją i histogramem migają obszary prześwietlone i niedoświetlone.

Gdy wciśniemy przycisk z lupką aparat pokaże nam 4 miniaturki, 9 lub 25.

Podsumowanie

Największym plusem w tej części jest szybkie menu funkcyjne, które pozwala na szybie zmiany najważniejszych podczas fotografowania parametrów. Przypadło nam także do gustu wyświetlanie zdjęcia i 5 miniatur. Poruszanie się po menu nie nastręcza problemów, chociaż niektóre pozycje menu powinny się znaleźć w innej jego części.

+ menu funkcyjne (szybkie)

+ wygodne poruszanie się po meny przy pomocy joysticka lub tarczy nastaw

+ tryb wyświetlania zdjęć z paskiem miniatur na górze

- niektóre pozycje menu nie pasują do danej części menu

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)