Aparaty
Leica M11 Black Paint - nowa wersja, która pięknie się zestarzeje
Firma Sony wytrwale buduje swój system. Zaczęła logicznie, od kilku modeli amatorskich i jednego bardziej zaawansowanego - Sony A700. Jednocześnie koncern zapowiedział wprowadzenie profesjonalnej lustrzanki z matrycą o rozmiarze klatki filmu małoobrazkowego. Dość długo model ten był prezentowany w postaci prototypu - pisaliśmy o nim na przykład w {LNK|https://www.fotopolis.pl/index.php?n=6889;relacji z ostatnich targów PMA. Dziś oficjalnie pokazano egzemplarz finalny. Tym samym Sony dołączył do Canona i Nikona w walce o rynek zawodowy. To również ważny sygnał dla osób używających niższych modeli tego producenta. Teraz mają pewność, że system będzie sukcesywnie rozwijany również w bardziej zaawansowanych, profesjonalnych obszarach.
Od jakiegoś czasu była już częściowo znana specyfikacja Sony A900. Potwierdziła się w całości. Sercem aparatu jest 24,5-megapikselowy sensor Exmor CMOS o rozmiarze klatki małoobrazkowej (dokładnie 35,9 x 24 mm). Rozmiar zdjęć robi wrażenie - 6048 x 4032 pikseli. Matryca jest stabilizowana. To zupełna nowość w tej klasie sprzętu. Producent deklaruje, że efektywność stabilizacji wynosi od 2,5 do 4 stopni EV. Jasne "stałki" (35 mm, 50 mm, 85 mm) w połączeniu ze stabilizacją dają ciekawą kombinację, gwarantującą nowe możliwości fotograficzne w trudnych warunkach oświetleniowych. Pozostaje trzymać kciuki, żeby okolice tych 3 EV potwierdziły się w testach.
Matrycę obsługują dwa procesory Bionz. Taki układ pozwala na fotografowanie z czułościami od ISO 200 do ISO 3200. Zakres ten można rozszerzyć o wartości ISO 100 i 6400. Przesadą byłoby pisać, że maksymalna czułość to "tylko" ISO 6400, ale nie da się nie zauważyć, że na tle konkurentów nie jest to szczególnie dobry wynik. Ma to związek z gęstością pikseli na matrycy i z ich fizycznymi wymiarami. Pod tym względem sensor w nowym Sony odpowiada 11-megapikselowej matrycy APS-C. Maksymalna prędkość fotografowania wynosi 5 kl/s.
Sony A900 został wyposażony w całkiem nowy układ autofokusa. 9 punktów krzyżowych zgromadzonych w centrum kadru wspomaganych jest przez kolejnych 10 umieszczonych bliżej brzegów. Nasze testy pokażą, jak takie rozwiązanie sprawdza się w fotograficznej praktyce. Układ AF może być korygowany przez użytkownika - front czy {ITLback focus] nie będzie więc problemem.
Kolejny ważny element lustrzanki - wizjer. W Sony A900 ten element prezentuje się bardzo przyzwoicie. Producent deklaruje 100% krycia kadru i powiększenie na poziomie 0,74x. Warto podkreślić, że matówka w nowym Sony jest wymienna, i to nie w serwisie, a przez użytkownika. Z tyłu aparatu znalazło się miejsce na znany z A700 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 921 000 punktów. Aparat ma oczywiście wbudowane gniazdo HDMI, więc bez problemu obraz może trafić na duży ekran telewizora. To, czego wielu brakowało w starszej Alphie, to górny, monochromatyczny wyświetlacz z podstawowymi informacjami. Na szczęście w topowej lustrzance znalazło się dla niego miejsce.
Co prawda Sony A900 nie ma zintegrowanego uchwytu pionowego, ale i tak prezentuje się solidnie. Korpus wykonano ze stopów magnezowych - jego waga to 850 gramów. Producent gwarantuje trwałość migawki na poziomie 100 000 cykli - jak na tą klasę to niezbyt wiele.
Dowiedzieliśmy się, że Sony A900 ma kosztować około 9000 złotych (cena sugerowana).] Poniżej publikujemy specyfikację aparatu, a na końcu informację prasową:
Warszawa, 9 września 2008 r.
Firma Sony wprowadza model A900
Pierwsza na świecie pełnoklatkowa lustrzanka o rozdzielczości 24,6 megapiksela
A900: niezrównana jakość obrazu, twórcze możliwości oraz potencjał wymagany przez profesjonalistów
- Znakomity, pełen szczegółów obraz z przetwornika CMOS Exmor o efektywnej rozdzielczości 24,6 megapiksela
- Jasny, obejmujący 100% kadru wizjer z pryzmatem pentagonalnym ze szkła optycznego
- Udoskonalony stabilizator obrazu SteadyShot INSIDE, umożliwiający wydłużenie czasu migawki nawet o 4 stopnie z każdym obiektywem systemu Alpha
- Układ procesorów obrazu Dual BIONZ zapewniający bardzo dużą szybkość działania i obraz z minimalnym poziomem szumów
- 3-calowy wyświetlacz Xtra Fine LCD o dużej rozdzielczości
- Szybki, dokładny 9-polowy autofokus z 10 polami wspomagającymi
- Tryb zdjęć seryjnych z szybkością 5 kl/s przy pełnej rozdzielczości 24,6 megapiksela
Lustrzanka cyfrowa A900 firmy Sony zainteresuje z pewnością osoby, które poważnie traktują fotografowanie i oczekują niezrównanej jakości oraz twórczych możliwości, jakimi cechuje się obraz pełnoklatkowy.
Sztandarowy model z rodziny lustrzanek jest wyposażony w pierwszy w historii pełnoklatkowy przetwornik obrazu CMOS o efektywnej rozdzielczości 24,6 megapiksela. Ten przełomowy, skonstruowany przez Sony układ cechuje się wyjątkowo dużą liczbą pikseli i ma wielkość pełnej klatki filmu 35 mm, co przekłada się na szeroki zakres dynamiczny i wyjątkową szczegółowość obrazu.
Nowy przetwornik rejestruje obraz o wyjątkowej wierności, która przejawia się żywą kolorystyką, wyjątkowo realistycznym odwzorowaniem tekstury przedmiotów oraz subtelnością przejść tonalnych. Dopełnieniem bardzo wysokiej rozdzielczości własnej przetwornika jest technologia Exmor, odpowiedzialna za przetwarzanie analogowo-cyfrowe sygnału i dwustopniową redukcję zakłóceń. Rozwiązanie to gwarantuje bardzo niski poziom szumów w obrazie i umożliwia pełne wykorzystanie wysokiej rozdzielczości optycznej obiektywów Alpha.
Ze względu na ogromny potencjał 24,6-megapikselowego, pełnoklatkowego przetwornika obrazu, w lustrzance wykorzystano nowe, zaawansowane procesory Dual BIONZ, zdolne do bardzo szybkiego przetwarzania dużych ilości danych. Zastosowanie wydajnych algorytmów redukcji zakłóceń, jednego przed przekształcaniem danych RAW, a drugiego w czasie przetwarzania obrazu, daje w efekcie bardzo szczegółowy obraz, w którym szumy są ograniczone do minimum. Procesory Dual BIONZ gwarantują także bardzo dużą szybkość działania i umożliwiają wykonywanie zdjęć seryjnych z szybkością 5 kl/s przy pełnej rozdzielczości 24,6 megapiksela.
Pasjonaci fotografii z pewnością docenią znakomity wizjer z pryzmatem pentagonalnym, który wyróżnia się wyjątkową jasnością obrazu i obejmuje 100% klatki.
Niebagatelnym atutem aparatu jest szybki i dokładny 9-polowy autofokus, który ułatwia błyskawiczne nastawienie ostrości w każdej sytuacji. Uzupełnia go 10 pól wspomagających wykrywanie obiektów i przyspieszających działanie autofokusa, ulepszony system rozpoznawania nieostrości oraz oddzielny czujnik F2,8 poprawiający dokładność systemu AF przy pracy z jasnymi obiektywami.
A900 to również pierwszy na świecie pełnoklatkowy aparat wyposażony w stabilizator obrazu SteadyShot INSIDE. Ten udoskonalony, zintegrowany z korpusem system współpracuje ze wszystkimi kompatybilnymi obiektywami* i umożliwia wydłużenie czasu otwarcia migawki nawet o 4 stopnie, dając tym samym jeszcze większe możliwości fotografowania z ręki.
Wiarygodną ocenę wykonanych zdjęć umożliwia 3-calowy wyświetlacz Xtra Fine LCD o wyjątkowo dużej rozdzielczości (921 tys. punktów). Wyświetlany na nim obraz pozostaje ostry i czytelny nawet w plenerze przy silnym świetle. Aby ułatwić sobie wyszukiwanie zdjęć, użytkownik może skorzystać z różnych trybów wyświetlania indeksu. Ma też do dyspozycji pełny histogram RGB oraz informacje o zdjęciu.
Naciśnięcie odpowiedniego przycisku przełącza wyświetlacz LCD w tryb Quick Navi, służący do szybkiego zmieniania ustawień aparatu.
Nowa funkcja zaawansowanego podglądu symuluje na ekranie LCD efekt użycia balansu bieli, optymalizacji zakresu dynamicznego i kompensacji ekspozycji bez potrzeby wykonania zdjęcia. Wystarczy w prosty sposób potwierdzić wybór ustawień, a zostaną one wykorzystane przy następnym zdjęciu. Ułatwia to precyzyjne kształtowanie obrazu w trudnych sytuacjach oświetleniowych.
Zarejestrowane zdjęcia można również oglądać na telewizorze dużej rozdzielczości. W przypadku kompatybilnych telewizorów BRAVIA można skorzystać z funkcji optymalizacji wyświetlania fotografii PhotoTV HD, dzięki której obraz ma zapierającą dech czystość i naturalną kolorystykę. Złącze HDMI umożliwia wyświetlenie obrazu HD na każdym telewizorze z interfejsem HDMI.
Aby lustrzanka A900 niezawodnie służyła przez wiele lat nawet w trudnych warunkach, jej podstawę montażową wykonano z aluminium o dużej wytrzymałości, a cały korpus – ze stopu magnezowego. Dla większej niezawodności wizjer, gniazda na karty pamięci, elementy sterujące i inne delikatne miejsca są zabezpieczone przed kurzem i wilgocią gumowymi uszczelkami. System ochrony przed kurzem znajduje się również wewnątrz aparatu. Zabezpiecza on pełnoklatkowy przetwornik przed skutkami przedostawania się kurzu w czasie wymiany obiektywu.
Oferowany oddzielnie grip do zdjęć w układzie pionowym (VG-C90AM) umożliwia stabilne i wygodne wykonywanie zdjęć zarówno w układzie krajobrazowym, jak i portretowym. Zawiera podstawowe elementy sterujące do użycia przy zdjęciach pionowych; umożliwia też zainstalowanie jednego lub dwóch akumulatorów o dużej pojemności. Grip jest wykonany z tego samego materiału co korpus α900 czyli stopu magnezowego oraz zabezpieczony przed kurzem i wilgocią.
Pełne wykorzystanie olbrzymiego potencjału pełnoklatkowego przetwornika obrazu umożliwia bogata oferta obiektywów do systemu Alpha.
Seria zaawansowanych modeli Sony G powiększy się o teleobiektyw 70 – 400 mm F4-5.6 G SSM z silnikiem SSM (Super Sonic wave Motor) o dużym momencie obrotowym, który zapewnia szybkie i ciche działanie systemu AF.
W ofercie pojawi się też nowy model firmy Carl Zeiss: Vario-Sonnar T* 16 – 35 mm F2.8 ZA SSM. Ten jasny, wyróżniający się wyjątkowymi parametrami optycznymi zoom szerokokątny znakomicie nadaje się do fotografowania wnętrz i krajobrazów, jak również do stawiającej duże wymagania fotografii reportażowej.
System Alpha został ponadto uzupełniony nową lampą HVL-F58AM o dużej mocy błysku (liczba przewodnia 58). Lampa ta daje bogate możliwości kształtowania oświetlenia, a unikatowy system "Quick Shift Bounce" pozwala na błyskawiczne dostosowanie położenia głowicy do układu pionowego w celu uzyskania bardziej naturalnego oświetlenia światłem odbitym i wykonania wyjątkowych zdjęć. Osoby parające się fotografią studyjną mogą skorzystać z funkcji automatycznego sterowania lampami bezprzewodowymi, która upraszcza posługiwanie się skomplikowanymi systemami oświetleniowymi.
Obiektywy Carl Zeiss Vario-Sonnar T* 16 - 35 mm F2.8 ZA SSM i 70 – 400 mm F4-5.6 G SSM pojawią się na początku 2009 r.
* Użycie lustrzanki DSLR-A900 z obiektywami typu DT powoduje automatyczne ograniczenie pola obrazowego. Nie gwarantuje się dokładności naświetlenia przy korzystaniu z obiektywów DT w pewnych warunkach.
A900 będzie dostępna pod koniec września w cenie ok. 9 000 zł,-.