Podsumowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7
Ergonomia:
9
Cena / Jakość:
6
Wydajność:
9
Funkcjonalność:
8
Nasza ocena:

83%

Pierwszy reporterski korpus Olympusa wzbudził wiele kontrowersji. Dla jednych to aparat, na który czekali od dawna, dla innych - zaprzeczenie idei Mikro 4/3. Czy na rynku jest dziś miejsce na konstrukcję tego typu? Przekonajmy się co potrafi najnowszy OM-D!

Autor: Maciej Luśtyk

7 Sierpień 2019
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Podsumowanie

Olympus OM-D E-M1X to z pewnością aparat bardzo specyficzny. W końcu otrzymujemy iście reporterskie body ze stosunkowo małą matrycą, która w zasadzie wyklucza aparat z takich dziedzin jak zawodowe relacjonowanie wydarzeń sportowych przy sztucznym oświetleniu. Nie oznacza to jednak, że jest to pozycja wprowadzona na rynek bez celu.

E-M1X to z pewnością najlepiej opracowane body Olympusa od lat. Pojawiający się po raz pierwszy joystick AF i rozbudowana, oparta o dwa gripy ergonomia sprawiają, że aparatem fotografuje się wyjątkowo wygodnie, co trudno powiedzieć o niektórych reporterskich korpusach na rynku. Aparat jest też niewiarygodnie szybki, responsywny i oferuje szereg funkcji, których na próżno szukać u innych producentów, jak tryb wysokiej rozdzielczości „z ręki” czy funkcja Pro Capture, która zapisuje w pętli ujęcia zanim naciśniemy spust migawki. To też pierwszy bezlusterkowiec, który pozwala nam w zasadzie zapomnieć o kłopotach z baterią, a możliwości personalizacji, obejmujące niemal każdy aspekt działania aparatu zadowolą największych malkontentów. Cieniem na konstrukcji kładzie się jedynie rozbudowane do przesady menu i systematyka dostępu do poszczególnych ustawień, a także (w pewnych sytuacjach) funkcje dotykowe.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Aparat będzie ciekawą aktualizacją dla osób korzystających wcześniej z pierwszej generacji modelu E-M1, a także chyba najlepszą propozycją dla tych, którzy wymagającą pracę fotograficzną na przekór trendom postanowili oprzeć w całości o system Mikro Cztery Trzecie. W dobrym świetle to prawdziwy demon, który potrafi zaskoczyć. Doskonały aparat dla fotografów przyrody i akcji, wykonujących swoją pracę głównie w świetle dnia. Dzięki możliwości stałego zasilania i sprawnie działającej funkcji rozszerzonej rozdzielczości sprawdzi się także w studiu czy fotografii reklamowej. Decydując się na „iksa” musimy być jednak świadomi ograniczeń, jakie niesie ze sobą sensor Mikro Cztery Trzecie. Niestety stosowanie wyższych czułości szybko obnaża dystans, jaki w kwestii jakości obrazu dzieli tę konstrukcję do modeli pełnoklatkowych, zwłaszcza jeśli ktoś ma w zwyczaju kadrowanie zdjęć. Szkoda też, że aparat pod względem podzespołów i osiągów plasuje się tak blisko obecnego już na rynku od pewnego czasu modelu E-M1 II.

E-M1 X to aparat kierowany właściwie wyłącznie do wąskiej grupy specjalistów i ambitnych amatorów. Ci jednak powinni być nim zachwyceni.

Plusy i minusy:

+ bardzo dobra ergonomia

+ szybkość działania

+ wygoda obsługi

+ szybki i skuteczny system AF

+ wydajny tryb seryjny

+ wyjątkowo rozbudowane opcje personalizacji

+ tryb Pro Capture

+ tryb High Res Shot z ręki

+ zakres dynamiczny na niskich czułościach

+ czas pracy na akumulatorze

+ dobra implementacja funkcji bezprzewodowych

 

- praca na wysokich czułościach

- nieefektywny układ menu

- mała rozdzielczość wizjera

- brak wygodnego dostępu do niektórych kluczowych funkcji

- mylące informacje odnośnie pracy AF w przypadku szybkich serii z migawką elektroniczną

- dotykowa nawigacja po menu i trybie podglądu odstaje od konkurencji

- tryb Auto ISO

- brak pomocniczego LCD

- cena

Oceny szczegółowe
Jakość obrazu:
7
Ergonomia:
9
Cena / Jakość:
6
Wydajność:
9
Funkcjonalność:
8
Ocena ogólna

83%

Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)