Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Nowa, większa matryca obrazu APS-C, 3-krotny zoom, wydajny system stabilizacji, technologia Dual Pixel CMOS AF oraz kompaktowe wymiary i znacznie bardziej zaawansowana ergonomia - oto najważniejsze cechy zaprezentowanego dziś Canona G1 X Mark III.
Na następce popularnego modelu G1 X Mark II przyszło nam czekać ponad trzy lata. Jednak jak obiecuje producent, było warto. Następca ma w optymalny sposób łączyć w sobie wysoką jakość obrazu, rozbudowaną ergonomię oraz wyjątkowo kompaktowy korpus, który ma sprawdzić się w każdych sytuacjach zdjęciowych.
- Najnowszy przedstawiciel linii PowerShot G to idealny wybór dla miłośników fotografii, którym zależy na połączeniu jakości obrazu lustrzanek cyfrowych i kompaktowej konstrukcji - podkreśla producent.
Nowy G1 X Mark III to usprawnienia w każdym calu. Najwięcej zmian znajdziemy w jego wnętrzu. Sercem aparatu jest większa niż u poprzednika 24-megapikselowa matryca formatu APS-C, która ma być podobna do tej wykorzystanej w lustrzance Canon EOS 80D. Zastosowany sensor jest wpierany najnowszą generacją mocnego procesora DIGIC 7, który z kolei możemy znaleźć na przykład w aparatach EOS 77D lub M5. Ponadto procesor ma zapewniać najwyższą jakość obrazu bezpośrednio z aparatu, częściowo eliminując konieczność edycji zdjęć dzięki funkcjom Auto Lighting Optimizer (automatyczny optymalizator jasności) i korekcji dyfrakcji - znanej z profesjonalnej lustrzanki EOS-1D X Mark II.
Fotografować będziemy mogli w zakresie ISO 100-25600, z maksymalną prędkością 7 kl./s (pełne wsparcie AF) lub 9 kl./s (zablokowany AF na pierwsze ujęcie). Przy fotografowaniu z taką szybkością bufor aparatu powinien zapełnić się po wykonaniu 19 zdjęć RAW i 24 JPEG. Poza tym, jak obiecuje producent zdjęcia wykonane na wyższych czułościach matrycy mają charakteryzować się wysoką szczegółowością i odpowiednim prezentowaniem barw. Aparat powinien także przypaść do gustu mniej wymagającym miłośnikom filmowania - choć o rozdzielczości 4K możemy jedynie pomarzyć. Rejestrować obrazy w maksymalnej rozdzielczości Full HD 1920 x 1080, 60 kl./s (35 Mbps, MP4, H.264, AAC). Poza tym G1 X Mark III jest pierwszym kompaktowym aparatem Canon z funkcją nagrywania filmów poklatkowych oraz trybem panoramicznym.
G1 X Mark III to także zaawansowana optyka. Aparat został wyposażony we wbudowany 3-krotny zoom o zakresie ogniskowych 24-72 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki) i zmiennym świetle f/2.8-5.6. Jak podkreśla producent, ten obiektyw został starannie opracowany z myślą o zastosowanej matrycy APS-C. Na układ optyczny składa się 9 elementów, z czego trzy to soczewki asferyczne. Z kolei kombinacja dłuższej ogniskowej o 9-listkowej przysłony ma pozwolić osiągnąć interesujące rozmycia tła oraz efekt bokeh, minimalizując nadmiar elementów w tle i uwypuklając dodatkowe aspekty fotografowanego obiektu. Warto także zaznaczyć, że w obiektyw nowego G1 X Mark III wbudowano naturalny filtr szary, co przyda się podczas fotografowania w mocnym słońcu.
Ale to nie wszystko. Prawdziwą wisienką ma być system 5-osiowej zaawansowanej dynamicznej stabilizacji obrazu (Advanced Dynamic IS), który ma odznaczać się wydajnością na poziomie 4 EV. Co więcej G1 X Mark III to pierwszy kompaktowy aparat Canona, którym zastosowano technologię Dual Pixel CMOS AF. Dzięki temu system składający się z 49 punktów ma gwarantować precyzyjne ostrzenie obrazu w zaledwie 0,09 s oraz krótki czas reakcji, prędkość działania i niezawodność systemu AF - nawet w trudniejszych warunkach oświetleniowych. Mieliśmy już do czynienia z tą technologią. Podczas testów wypadała ona bardzo dobrze. Miejmy więc nadzieje, że w przypadku nowego modelu Canona będzie podobnie.
Wiele zmian zauważymy także na zewnątrz. G1 X Mark III to bardziej dojrzała konstrukcja, która wyglądem nie przypomina tradycyjnych kompaktów, a już na pewno jego design wyraźnie odbiega od poprzednika. Projektanci postanowili odejść od typowego prostokątnego wzornictwa i zaprezentowali aparat, który w dużym stopniu przypomina niewielki lustrzanki.
G1 X Mark III posiada centralny, wbudowany wizjer elektroniczny (EVF), zoptymalizowany pod kątem wyświetlacza Organic EL o wysokiej rozdzielczości z 2,36 mln pikseli. Do tego otrzymujemy w pełni obracany i odchylany 3-calowy dotykowy ekran o rozdzielczości 1 040 000 punktów, co stanowi duże usprawnienie w stosunku do poprzednika - brak wizjera oraz ekran odchylany w jednej pozycji (do góry).
Również ergonomia jest o wiele bardziej zaawansowana. Przyciski rozmieszczono w intuicyjnych miejscach, co ułatwi szybkie wybór przypisanych opcji. Poza tym w szybkim fotografowaniu pomogą także dwa nowe pokrętła, które umieszczono na górnym panelu. Pierwsze odpowiada za tryby pracy, zaś drugim zmieniły kompensację ekspozycji. Warto także zauważyć, że aparat został wyposażony w lampę błyskową typu pop-up.
Nowy model waży zaledwie 399 gramów i jest o 14,8 mm cieńszy oraz około 16% mniejszy od modelu G1X Mark II. Poza tym magnezowy korpus został uszczelniony i zapewnia wyższy poziom pyłoszczelności i zabezpieczenia przed wilgocią. Co więcej, jest to jedyny aparat cyfrowy firmy Canon posiadający czujnik APS-C, który można sparować z opcjonalną, wodoszczelną obudową, dzięki czemu PowerShot G1 X Mark III może być wykorzystywany do zdjęć pod wodą do głębokości 40 m, co daje ogromne możliwości podczas pracy przy projektach fotograficznych na dużych głębokościach.
Canon G1 X Mark III posiada także szereg funkcji łączności, takich jak Wi-Fi i Dynamic NFC, dzięki czemu jednym dotknięciem można go połączyć z kompatybilnymi urządzeniami mobilnymi. Aparat można również zdalnie aktywować z trybu czuwania za pośrednictwem smartfona z Bluetooth, który działa jako pilot Bluetooth. Z kolei za pośrednictwem Wi-Fi można także sterować funkcjami ręcznie, np. zobaczyć podgląd zdjęcia na smartfonie.
Aparat ma być dostępny w sprzedaży w listopadzie tego roku. Za najnowszy kompakt Canona przyjdzie nam zapłacić około 5330 zł. Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta.
Nazwa
Canon PowerShot G1 X Mark III
Producent
Canon
Typ aparatu
aparat kompaktowy
Matryca
APS-C CMOS (Canon - 22,4 x 15 mm)
Efektywna rozdzielczość
24 Mp
Matryca
APS-C
Czułość
ISO 100 ISO 25600
Procesor
DIGIC 7
Rozdzielczość maksymalna
6000 x 4000
Formaty obrazu
3:2
Formaty zapisu
RAW JPEG RAW + JPEG
Balans bieli
auto manualny ustawienia predefiniowane
Obiektyw
24–72 mm
Przysłona
f/2.8-5.6
Lampa błyskowa
wbudowana
Stabilizacja
tak, pięcioosiowa 4 EV
Synchronizacja z lampą
1/2000 s
Tryby ekspozycji
auto P, A, S, M scenerie tryby użytkownika
Zoom cyfrowy
3x
Karta pamięci
SD/SDHC/SDXC
Kompensacja ekspozycji
+/- 3 EV w skoku 1, 1/2 lub 1/3 EV
Migawka
1/2000 - 30 s
Zdjęcia seryjne
8.3 kl/s
Pomiar światła
centralnie-ważony punktowy multi
Tryb pracy AF
pojedynczy AF ciągły AF ustawienie ręczne (MF) śledzący AF wykrywanie twarzy detekcja fazy AF dotykowy
Wizjer
wizjer elektroniczny 2 359 000 punktów
Informacie w wizjerze
czas ekspozycji stan baterii przysłona ISO Tryb pracy
Informacje na ekranie LCD
czas ekspozycji stan baterii przysłona ISO Pozostała ilość zdjęć tryb pracy tryb pomiaru ekspozycji
Ekran LCD
3-calowy obrotowy dotykowy 1 040 000 punktów
Rejestracja filmów
Full HD 60fps
Złącza
USB 2.0 microHDMI Wi-Fi NFC
Pilot
możliwość sterowania przez Wi-Fi
Zasilanie
akumulator litowo-jonowy NB-13L
Wydajność zasilania
200 zdjęć
Obudowa
magnezowa uszczelniona
Wymiary
115 x 78 x 51 mm
Waga
399 g
Stopka akcesoriów
tak
Gwint statywu
Tak
Akcesoria w zestawie
ładowarka kabel zasilający pasek na ramię bateria