Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
83%
Flagowy korpus Sony z bagnetem A to bez wątpienia jeden z najbardziej zaawansowanych aparatów na rynku. Specyfikacją prześciga pod wieloma względami nawet topowe modele konkurencji. Sprawdziliśmy jak ta specyfikacja przekłada się na praktykę.
Wypuszczając na rynek model A99 II producent pokazuje, że jest w stanie bez większego problemu konkurować na rynku zaawansowanych lustrzanek i że nie zapomniał o mocowaniu A. Jest to jednak konstrukcja pełna sprzeczności. Z jednej strony otrzymujemy niemal doskonały wizjer elektroniczny, wraz ze wszystkimi jego zaletami, z drugiej baterię, która nie jest w stanie “udźwignąć” tego typu konstrukcji, co sprawia, że pod względem wydajności zasilania aparat zostaje w tyle nawet za amatorskimi lustrzankami konkurencji. Otrzymujemy tryb seryjny dorównujący możliwościami najszybszym aparatom innych firm i wydajny autofokus, który da sobie radę w większości sytuacji, ale zastosowanie aparatu w fotografii akcji ogranicza długi czas opróżniania bufora, przy jednoczesnej blokadzie większości funkcji aparatu i delikatne (ale jednak) opóźnienie w reakcji na kontrolę parametrów (w szczególności w przypadku korekcji ekspozycji za pomocą pokrętła nastaw). Z jednej strony wyjątkowo praktyczny system odchylanego ekranu, z drugiej wciąż brak panelu dotykowego. Rozbudowany tryb filmowy, ale nie pozwalający na sprawne wykorzystanie systemu AF. Takich przykładów można by znaleźć jeszcze kilka.
Aparat ten jednak bardzo sprawnie łączy świat wysokich rozdzielczości ze światem szybkości, zamykając w jednym korpusie możliwości, do których dostęp w innych systemach oznaczałby konieczność zakupu dwóch aparatów. To uniwersalne body które sprawdzi się zarówno w studio jak i w przypadku większości zleceń terenowych. To też ciekawa i atrakcyjna cenowo alternatywa dla zaawansowanych modeli innych producentów, ale tym co wciąż może powstrzymywać nowych użytkowników przed wyborem A99 II, to brak stanowczych sygnałów, że bagnet A będzie nadal rozwijany. Nie licząc kosmetycznych aktualizacji podstawowych zoomów, ostatnie premiery miały miejsce w 2013 roku...
+ kompaktowe, uszczelniane, magnezowe body
+ wygodny grip
+ świetna jakość zdjęć na niskich czułościach
+ świetny wizjer elektroniczny
+ szybki tryb seryjny 12 kl./s
+ szybki, pokrywający większość kadru system AF
+ bardzo duże możliwości personalizacji
+ ekran odchylany we wszystkich kierunkach
+ wydajna, 5-osiowa stabilizacja matrycy
+ rozbudowany tryb filmowy
- słaba wydajność baterii
- długi czas opróżniania bufora
- brak autofokusa przy manualnych ustawieniach trybu filmowego
- brak funkcji cichej migawki
- czas gotowości około 2 s
- sporadyczne problemy z balansem bieli
- brak dotykowego ekranu
- nieprzyjemny charakter szumów
83%