Jakość zdjęć

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
8
Cena / Jakość:
7
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
8
Marka:
Sony
Nasza ocena:

Zaprezentowany 2 lata temu aparat Sony RX10 przez wielu uważany był za jeden z najlepszych zaawansowanych superzoomów na rynku. Jego następca oferuje nową, 20-megapikselową matrycę Exmor RS, usprawniony wizjer optyczny, możliwość nagrywania filmów w jakości 4K i funkcje bezprzewodowe. Zobaczcie jak poradził sobie w naszym teście.

Autor: Maciej Luśtyk

2 Październik 2015
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści


7. Jakość zdjęć


Aparat jest nowością, więc pliki RAW z tego aparatu nie są jeszcze wspierane przez nasz program laboratoryjny DxO Analyzer. W związku z tym podstawowe testy jakości obrazu przeprowadzone zostały na oryginalnych plikach JPEG prosto z aparatu.

Sony RX10 II otrzymał 20-megapikselową matrycę o rozmiarze 1-cala, wykonaną w technologii Exmor RS używanej do tej pory przy produkcji matryc do aparatów w smartfonach. Nie ma tu zauważalnej poprawy jakości względem poprzedniego modelu, ale nowa matryca jest nieco czulsza i pozwala na fotografowanie w zakresie czułości ISO 100-25600. W przypadku korzystania z najwyższej czułości aparat wykonuje jednak kilka ujęć, które następnie łączy w jeden kadr. Możemy także korzystać z rozszerzonej czułości ISO 64.

Jak na 1-calową matrycę jakość obrazu stoi na bardzo wysokim poziomie, choć lekkie szumy zauważymy już przy czułości ISO 400. Niemniej jednak aż do czułości ISO 1600 obraz prezentuje się bardzo dobrze i dopiero w okolicach ISO 6400 zaczynamy balansować na granicy akceptowalności. Warto nadmienić, że podczas korzystania z wysokich czułości lepiej wyłączyć systemowe odszumianie. Obraz będzie co prawda zaszumiony, ale struktura cyfrowego ziarna oferowanego przez matrycę Sony jest przyjemna dla oka, a zdjęcia będą bardziej szczegółowe. Na czułościach ISO 12800-25600 zauważymy już bardzo dużą degradację obrazu i ciężko będzie wykonane na nich zdjęcia do czegokolwiek wykorzystać.

Na pochwałę zasługuje systemowe wyostrzanie obrazu. Nawet przy maksymalnych wartościach wyostrzania obraz pozostaje przyjemny dla oka.

Szumy i reprodukcja szczegółów


Ustawienia standardowe:

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Wyostrzanie i odszumianie na minimum:

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Reprodukcja szczegółów:

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Wyostrzanie systemowe:

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)


Poziom szumów i reprodukcja szczegółów mierzona jest dla plików JPEG w najwyższej, dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i ze standardowymi ustawieniami oraz dla najniższych ustawieniami odszumiania i wyostrzania. Pomiar wykonywany jest dla wszystkich dostępnych ekwiwalentów ISO co 1 EV. Wykres przedstawia utratę szczegółów wraz ze wzrostem zaszumienia.

Reprodukcja kolorów
Aparat dobrze poradził sobie z reprodukcją kolorów. Niewielkie odchylenia nie będą widocznie wpływały na kolorystykę zdjęć JPEG.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Test reprodukcji kolorów wykonywany jest na tablicy kolorów oświetlonej światłem dziennym 5000K przy zdefiniowanym balansie bieli na wzorzec (CBL Lens).

Jakość zdjęć plenerowych
W większości przypadków aparat pozwoli nam na wykonanie dobrych jakościowo, bogatych w szczegóły zdjęć, o wyrazistych kolorach i ładnym kontraście. W porównaniu z matrycami innych producentów, obrazek prezentuje się bardzo atrakcyjnie - wysoki zakres dynamiczny wybija się na tle konkurencji. Aparat bardzo dobrze sprawdzi się również podczas wykonywania zdjęć nocnych, w gorszym oświetleniu. Problematyczny jest niekiedy tylko system pomiaru światła, który w niektórych sytuacjach ma tendencję do niedoświetlania zdjęć, przez co fotografie wychodzą czasem nieco „przygaszone”. Niestety ciężko jest to ocenić na bieżąco, na ekranie LCD, gdyż ten wyświetla zwykle zdjęcia nieco jaśniej niż wyglądają w rzeczywistości. Efekty będziemy mogli rzetelnie ocenić dopiero na ekranie monitora komputera.


Podsumowanie tej części:
+ wysoka jakość zdjęć na niskich czułościach
+ szczegółowość obrazu
+ miłe dla oka cyfrowe ziarno
+ naturalne wyostrzanie obrazu
+ bardzo dobra reprodukcja kolorów

- degradacja obrazu na wysokich czułościach
- sporadyczne niedoświetlanie zdjęć





]> */


]

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)