Optyka

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
8
Cena / Jakość:
7
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
8
Marka:
Sony
Nasza ocena:

Zaprezentowany 2 lata temu aparat Sony RX10 przez wielu uważany był za jeden z najlepszych zaawansowanych superzoomów na rynku. Jego następca oferuje nową, 20-megapikselową matrycę Exmor RS, usprawniony wizjer optyczny, możliwość nagrywania filmów w jakości 4K i funkcje bezprzewodowe. Zobaczcie jak poradził sobie w naszym teście.

Autor: Maciej Luśtyk

2 Październik 2015
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

 

6. Optyka


Sony RX10 II został wyposażony w obiektyw ZEISS Vario-Sonnar T* o zakresie ogniskowych 24-200 mm i stałym świetle f/2.8. Na układ optyczny obiektywu składa się 14 elementów w 11 grupach, w tym 7 soczewek asferycznych, co gwarantować ma wysoką jakość obrazu w całym kadrze. Szkło wyposażono w 7-listkową przysłonę, a minimalna odległość ostrzenia wynosi 3 cm, co pozwoli na wykonanie ciekawych zdjęć makro.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Jak widzimy na wykresie MTF10% najlepszą rozdzielczość obrazu rzędu 74 linii na milimetr uzyskamy na przysłonie f/5.6, jednak nawet korzystając z przysłony nominalnej f/2.8 obraz będzie charakteryzował się dobrą jakością. Powyżej przysłony f/8 jakość obrazu zaczyna już jednak mocno spadać, wciąż jednak utrzymuje się powyżej granicy akceptowalności. Na brzegach kadru obraz jest jednak nieco mniej klarowny. Co ciekawe, przy wydłużaniu się ogniskowych, na mocniej przymkniętej przysłonie, jakość na brzegach zaczyna być wyższa niż w środku kadru.
Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Aparat bardzo dobrze wypadł pod względem dystorsji. Jest to z pewnością zasługa precyzyjnych algorytmów korekcji JPEG-ów. Mimo, że 10-krotne podbicie wyników, pokazuje niewielką aberrację na szerokim kącie, nie będzie ona absolutnie widoczna gołym okiem na zdjęciach.
Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Bardzo dobrze wygląda tez kwestia aberracji chromatycznej. Wyniki na poziomie 0,50 piksela, będą uwidaczniały się jedynie w maksymalnym powiększeniu, ale efekt też nie będzie rażący. Pamiętajmy jednak, że programy do obróbki pozwalają na uporanie się z problemem aberracji za pomocą jednego kliknięcia.
Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Również pod względem winietowania Sony RX10 II wypada bardzo dobrze. 23-procentowy spadek jasności między środkiem, a brzegiem kadru przy najkrótszej ogniskowej, w większości przypadków nie będzie widoczny.

Obiektyw nieźle radzi sobie z odblaskami, choć fotografując pod światło nie obędzie się bez flar i odbić światła. Problematyczne bywa też światło wpadające na krawędzi kadru.
Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Długa ogniskowa i światłosiła f/2.8 pozwalają na uzyskanie ładnego, plastycznego rozmycia na zdjęciach.

Podsumowanie tej części:
+ obiektyw 24-200 mm ze stałym światłem f/2.8
+ ostrzenie od 3 cm

- obdlaski i flary


Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)