Panasonic Lumix GM5 - test aparatu

Do naszej redakcji trafił niedawno kontynuator serii GM. Na towarzysza modelu GM1 czekaliśmy około roku. Na pierwszy rzut oka widać, że wiele rzeczy uległo zmianie. Czy w przypadku modelu Panasonic Lumix GM5 twórcy poszli w dobrym kierunku? Rzućcie okiem na nasz test.

Autor: Maciej Luśtyk

16 Styczeń 2015
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

1. Wstęp

Aparat Panasonic Lumix GM5 został zaprezentowany podczas zeszłorocznych targów Photokina 2014. Jest to kompaktowy bezlusterkowiec z wymienną optyką. Aparat został wyposażony w 16-megapikselową matrycę Live MOSw standardzie Mikro Cztery Trzecie (17,3 x 13mm), która umożliwia pracę w zakresie czułości ISO200-25600. Ponadto aparat otrzymał w pełni manualny tryb filmowy oferujący nagrywanie w rozdzielczości Full HD 1080p z prędkością 60kl/s i zapis w formatach AVCHD Progressive oraz MP4, z dźwiękiem stereo. Aparat posiada 3-calowy, czuły na dotyk ekran LCD o rozdzielczości 921 000 punktów, a także wbudowany wizjer elektroniczny o rozdzielczości 1 166 000 punktów. Lumix GM5 oferuje też stopkę akcesoriów, pracę z czasami naświetlania w zakresie 1/6000-60s, a także system łączności Wi-fi, który umożliwia przesyłanie zdjęć na różne urządzenia i zdalne sterowanie aparatem za pomocą aplikacji na smartfony.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Mimo że specyfikacją aparat nie odbiega zanadto od modelu GM1, w Lumixie GM5 dużej zmianie uległa sama konstrukcja aparatu i ergonomia przycisków, co jak zobaczycie w naszym teście, wpłynęło na komfort pracy z aparatem. Z tymi możliwościami nowy Panasonic plasuje się w segmencie kompaktowych bezlusterkowców klasy premium i będzie konkurował z takimi modelami, jak Sony A5100, Olympus Pen E-PL7, czy zaprezentowany przed kilkoma dniami Fujifilm X-A2. Aparat dostępny jest w 3 wersjach kolorystycznych (czarny, czerwony, zielony], w cenie około 3400zł. Aparat sprzedawany jest w zestawie z obiektywem LUMIX G VARIO 12-32mm F3.5-5.6 ASPH.MEGA O.I.S..

W zestawie oprócz aparatu znajduje się:

  • obiektyw LUMIX G VARIO 12-32mm F3.5-5.6 ASPH. MEGA O.I.S.
  • zewnętrzna lampa błyskowa
  • pasek na ramię, ładowarka, instrukcja

Linki:

Oficjalny news o aparacie

Pierwsze wrażenia

Pierwsze zdjęcia przykładowe

Inne teksty o systemie Panasonica można znaleźć pod tagiem: P43

Test podzieliśmy na następujące rozdziały:

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)