Fujifilm X100T - test aparatu 

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
7.5
Cena / Jakość:
6
Wydajność:
6.5
Funkcjonalność:
7
Budowa:
8
Marka:
Fujifilm
Nasza ocena:

80%

Fujifilm X100T to zaawansowany kompakt oferujący szereg nowości oraz usprawnień w porównaniu do poprzednika X100S. Ale czy wprowadzone zmiany w pełni wystarczą, by godnie zastąpić starszego brata oraz konkurować z aparatami innych producentów? Sprawdźmy jak nowy Fujifilm X100T poradził sobie w naszym teście. 

Autor: Michał Chrzanowski

4 Grudzień 2014
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści


Fujifilm X100T to już trzecia generacja popularnej serii zaawansowanych kompaktów X100. Najnowsze dziecko japońskiego koncernu posiada tę samą matrycę APS-C X Trans CMOS II o rozdzielczości 16.3-megapikseli oraz procesor EXR II, co jego starszy brat X100S. Obiektyw na stałe zamocowany do X100T to dobrze wszystkim znany stałoogniskowy Fujinon 23mm (ekwiwalent małoobrazkowy 35mm) ze światłem f/2,0.


Niech te dane jednak nikogo nie zmylą. Fujifilm w swoim najnowszym modelu pozostawiło wszystko to, co było dobre, usprawniło zaś te rzeczy, które wymagały uwagi. Do tego już nas przyzwyczaili inżynierowie z Fujifilm, że jak mało kto słuchają uwag swoich konsumentów. Jedną z nich była mała liczba konfigurowalnych przycisków. Po dokonanych zmianach użytkownicy X100T będą mogli dopasować do własnych preferencji aż siedem przycisków funkcyjnych Fn.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Jednak największą nowością w modelu X100T jest dalsze usprawnienie hybrydowego wizjera. Teraz aparat umożliwia wygodne ostrzenie manualne w trybie optycznym za pomocą elektronicznego odległościomierza. Jest to niewątpliwie ukłon dla wszystkich tych, którzy chcą poczuć nutę analogowej fotografii. Ponadto, aparat został wyposażony w większy, 3-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1,04 miliona pikseli, usprawniony autofokus oraz wbudowaną łączność Wi-Fi. Dzięki temu bez większych problemów będziemy w stanie sterować aparatem za pomocą smartfona lub tabletu, a także bezprzewodowo kopiować zdjęcia.

Założeniem konstruktorów było więc stworzenie zaawansowanego aparatu kompaktowego nie tylko pod kątem ergonomii, lecz także jakości i funkcjonalności, który swobodnie będzie konkurował z obecnymi na rynku zaawansowanymi kompaktami, a nawet bezlusterkowcami. W segmencie zaawansowanych kompaktów z matrycą APS-C X100T będzie stanowił konkurencję dla aparatów Leica X, Nikon Coolpix A, Panasonic Lumix LX100. Za rywala może mieć również pełnoklatkowego Sony RX1, a dzięki dostępności konwerterów może on być dobrą propozycją dla osób planujących zakup poręcznego aparatu systemowego Sony A6000, Olympus OM-D E-M5, a nawet swojego starszego brata Fujifilm X-E2.

X100T trafił do sprzedaży na przełomie listopada i grudnia 2014 roku w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i srebrno-czarnej w cenie około 4999 zł. Za te pieniądze oprócz aparatu otrzymamy:

  • dekielek obiektywu
  • akumulator
  • ładowarkę akumulatorów
  • pasek na ramię
  • kabel USB
  • instrukcję obsługi


Linki:


Oficjalny news o aparacie: Fujifilm X100T
Pierwsze wrażenia: Fujifilm X100T - pierwsze wrażenia
Pierwsze zdjęcia przykładowe: Fujifilm X100T - przykładowe zdjęcia
Dodatki: Adaptert Fujifilm WCL-X100 i Adapter Fujifilm TCL-X100

Inne teksty o tym modelu można znaleźć pod tagiem X100T.


Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)