Nikon Coolpix A - kompakt z matrycą DX i szerokokątną stałką

Autor: Michal Grzegorczyk

5 Marzec 2013
Artykuł na: 6-9 minut
Nikon zaprezentował zaawansowany kompakt Coolpix A wyposażony w 16,2-megapikselową matrycę o formacie DX (APS-C) bez filtra dolnoprzepustowego oraz szerokokątny obiektyw o ekwiwalencie 28 milimetrów i świetle f/2,8.

Nikon przygotował ciekawą propozycję dla zaawansowanych użytkowników - niewielki, zaawansowany kompakt dla pasjonatów fotografii, który może być również doskonałą alternatywą dla posiadaczy lustrzanek Nikona w sytuacjach, w których nie chcą dźwigać swojego podstawowego sprzętu. Coolpix A został wyposażony w 16,2-megapikselową matrycę CMOS o formacie DX (APS-C) bez filtra dolnoprzepustowego. Sensor jest wspomagany przez procesor Expeed 2. Taki zestaw oferuje zakres czułości od ISO 100 do ISO 6400, rozszerzalne do ISO 25600 oraz prędkość zdjęć seryjnych na poziomie 4 kl/s. Nowy Coolpix oczywiście nagrywa także filmy w rozdzielczościach Full HD, HD i VGA i prędkościach do 30 kl/s.

Drugim po matrycy ciekawym elementem aparatu jest szerokokątny obiektyw o ekwiwalencie 28 milimetrów (nominalnie 18,5 milimetra) i świetle f/2,8, jednak producent nie zdradza zbyt wielu szczegółów na jego temat. Na tylnej ściance znalazł się 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 921 000 punktów. Nikon przewidział też inny, bardziej klasyczny sposób kadrowania - wśród akcesoriów znajduje się lunetkowy wizjer optyczny Nikon DF-CP1. Niestety, jego cena to zwariowane 450 dolarów.

Jak na zaawansowaną konstrukcję przystało Nikon Coolpix A oferuje zapis plików w formacie RAW oraz zestaw manualnych trybów P, A, S i M. Na górnej ściance znalazło się miejsce na gorącą stopkę, a jeśli komuś potrzeba tylko odrobinę światła może skorzystać z wbudowanej lampy błyskowej. Do ustawiania ostrości Nikon wykorzystuje tradycyjną dla kompaktów detekcję kontrastu. Jej skuteczność sprawdzimy w pełnym teście aparatu.

Aparat trafi do sprzedaży w marcu. Nie znamy na razie polskich cen. W USA Coolpix A będzie kosztował około 1100 dolarów. Jak wspominaliśmy wcześniej należy się spodziewać absurdalnie drogich cen dodatków: wizjer optyczny DF-CP1 to koszt 450 dolarów, natomiast zestaw składający się z adaptera do filtrów i konwerterów UR-E24 oraz metalowej osłony obiektywu HN-CP18 wyceniono na 130 dolarów.

Poniżej prezentujemy specyfikację i informację prasową firmy Nikon:

NazwaNikon Coolpix A
Typaparat kompaktowy
Efektywna rozdzielczość16,2 Mp
Sensor
  • CMOS, 23,1 x 15,4 mm (format DX)
  • przelicznik x1,5
  • 16,2 megapikseli efektywnych
PamięćSD/SDHC/SDXC
Rozdzielczość4928 x 3264
Formaty zapisu obrazuJPEG, NEF (RAW)
ObiektywNikkor 18,5 mm f/2,8 (ekwiwalent 28 mm)
Stabilizacja obrazubrak
Migawka30 s - 1/2000
Tryby ekspozycjiP, A, S, M
Kompensacja ekspozycji+/- 5 EV co 1/3 EV
Metody pomiaru ostrościdetekcja kontrastu
Manual focustak
Czułość
  • ISO100
  • ISO 200
  • ISO 400
  • ISO 800
  • ISO 1600
  • ISO 3200
  • ISO 6400
  • HI1: ISO 12800
  • HI2: ISO 25600
Balans bieliautomatyczny, ręczny, predefiniowany
Zdjęcia seryjne4 kl/s
Rejestracja filmu
  • 1920 x 1080: 30, 25, 24 kl/s
  • 1280 x 720: 30 kl./s
  • 640 x 424: 30, 25, 24 kl./s
  • MPEG-4, H.264
Monitor LCD
  • przekątna 3 cale
  • 920 tys. punktów
  • kąt widzenia 170°
  • niskotemperaturowy, polisilikonowy ekran LCD w technologii TFT
Lampa błyskowawbudowana typu pop-up, zewnętrzna: dedykowa gorąca stopka
Stopka akcesoriówtak, dedykowana
Wizjeropcjonalny wizjer optyczny Nikon DF-CP1
Pilotopcjonalny
Zasilanieakumulator litowo-jonowy EN-EL20
Wydajność zasilania (zdjęcia)230 (wg CIPA)
Gwint statywutak, 1/4 cala
Wymiary111 x 64 x 40 mm
Waga299 g (bez baterii)
Ocena w teście DIWA72% (5)
Test Fotopolis16865
Artykuł na Fotopolis16597

COOLPIX A - wybór profesjonalisty

COOLPIX A, najmniejszy na świecie aparat z matrycą formatu DX, oferuje rozwiązania znane dotychczas z lustrzanek cyfrowych firmy Nikon. Nowy model został wyposażony w sensor CMOS o rozdzielczości 16,2 megapiksela, pozbawiony optycznego filtra dolnoprzepustowego. Rozwiązanie to pozwala w pełni wykorzystać potencjał aparatu, zapewniając wyjątkową ostrość oraz reprodukcję najdrobniejszych szczegółów obrazu. Szeroki zakres ustawień ISO od 100 do 6400, z opcją zwiększenia do 25 600, umożliwia fotografowanie nawet przy bardzo słabym świetle. Dodatkowo, szybki procesor przetwarzania obrazu EXPEED 2 sprawia, że model COOLPIX A gwarantuje wyjątkową wydajność, przy niskim zużyciu energii.

Zastosowany w aparacie stałoogniskowy obiektyw szerokokątny NIKKOR 28 mm f/2,8 (ekwiwalent dla 35 mm) zapewnia wyjątkową rozdzielczość ujęć w całym zakresie przysłony oraz korekcję aberracji optycznych, takich jak sferyczna i komatyczna, bez konieczności stosowania kompensacji cyfrowej. Siedmiolamelkowa przysłona irysowa ogranicza w razie potrzeby ilość światła i pozwala uzyskać na zdjęciach piękne, naturalne rozmycie tła. Odpowiednie naświetlenie zdjęcia możliwe jest również dzięki sześciu różnym ustawieniom aktywnej funkcji D-Lighting. Dla uzyskania optymalnych efektów można pracować z podłączoną, opcjonalną lampą błyskową lub użyć pierścienia pośredniego UR-E24 pozwalającego na zamocowanie na obiektywie filtrów (46 mm) lub osłony przeciwsłonecznej (HN-CP18) w celu ograniczenia oświetlenia peryferyjnego.

Model COOLPIX A obsługuje 14-bitowy skompresowany format obrazu RAW (NEF), zgodny z formatem używanym w lustrzankach cyfrowych. Surowe, nieprzetworzone zdjęcia można edytować w aparacie na dużym wyświetlaczu LCD o przekątnej 3 cali i rozdzielczości 921 tys. punktów. Ustawienia Picture Control umożliwiają dostosowanie parametrów kontrastu i kolorów (Standardowe, Neutralne, Żywe, Monochromatyczne, Portret, Krajobraz i Niestandardowe) do każdej sytuacji zdjęciowej.

Nowy Nikon COOLPIX A oferuje szerokie możliwości w zakresie indywidualnego doboru ustawień. Tryby ekspozycji P, S, A, M zapewniają większą kontrolę nad efektami pracy. Dla zwiększenia wygody użytkowania, przy pomocy przycisku funkcji z opcją dostosowania, można pominąć menu i skonfigurować skróty do wybranych ustawień aparatu. Ulubioną konfigurację można z łatwością przywrócić dzięki dwóm trybom użytkownika.

Użytkownicy lubiący graficzne zabawy ze zdjęciami mogą wprowadzać modyfikacje bezpośrednio w aparacie, korzystając z dużego wyboru efektów filtrów, takich jak tryb Kolor selektywny, umożliwiający uzyskiwanie zdjęć monochromatycznych z wybranym akcentem barwnym.

Gotowe zdjęcia i filmy można przesyłać za pomocą technologii Wi-Fi do urządzeń mobilnych* z użyciem opcjonalnego adaptera WU-1a.

Aparat COOLPIX A będzie oferowany w kolorach srebrnym i czarnym. Do sprzedaży trafi pod koniec marca 2013 r.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania...
Instax prezentuje prawdopodobnie najlepszą i najbardziej zaawansowaną konstrukcję ze swojej oferty aparatów natychmiastowych. Wide Evo łączy funkcję aparatu i drukarki do smartfona,...
19
Zimowy Cashback Sony - ostatnia szansa na zakupy!
Zimowy Cashback Sony - ostatnia szansa na zakupy!
Jeszcze tylko do końca stycznia możecie skorzystać z zimowej oferty Cashback na aparaty i obiektywy Sony E. Ale to nie jedyna zimowa promocja.
3
Leica SL3-S - najbardziej uniwersalna Leica dotychczas
Leica SL3-S - najbardziej uniwersalna Leica dotychczas
Leica prezentuje wreszcie aparat, który ma być konkurencją dla wszechstronnych pełnoklatkowych korpusów konkurencji do pracy foto-wideo. Model SL3-S ma 24-megapikselową, stabilizowaną...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)