Panasonic Lumix LX100 - JAkość zdjęć JPEG

Zaprezentowany niedawno Lumix LX100, to odważna koncepcja zbudowania kompaktu o możliwościach bezlusterkowca mikro 4/3. Poza dużą matrycą Panasonic bezkompromisowo wyposażył swój aparat w jasny zoom o profesjonalnych parametrach. Sprawdziliśmy jak ten zestaw sprawdza się w praktyce i w laboratorium testowym.

Autor: Michał Sułkiewicz

28 Listopad 2014
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści


Lumix LX100 jest nowością w momencie pisania tego tesu, więc pliki RAW z tego aparatu nie są jeszcze wspierane przez nasz program laboratoryjny DxO Analyzer. W związku z tym podstawowe oceny obrazu przeprowadzone zostały na oryginalnych plikach JPEG prosto z aparatu.

Szumy i reprodukcja szczegółów
Testowany aparat oferuje zakres ekwiwalentów czułości ISO typowy dla tej klasy sprzętu, czyli ISO 100-25600. Przy czym ISO100 jest traktowana jako czułość rozszerzona i pod względem osiągów obrazu, to właściwie ISO200 (co wyszło również na naszym wykresie), tyle, że możemy zastosować zmienione o 1EV parametry ekspozycji. Na pierwszy rzut oka poziom szumów w LX100 nie powala, jednak zarówno pomiar w laboratorium, jak i szczegółowa analiza zdjęć z natury pokazują, że obrazowi niewiele można zarzucić. Tym bardziej, że aż do ISO12800 krzywa poziomu utraty szczegółów jest dosyć płaska - obraz nie degraduje się w szybkim tempie. To pokazuje, że efektywne może być użycie trybu ISO Auto - nie ma ryzyka, że niewielkie podbicie czułości znacznie pogorszy jakość obrazu, a zyskujemy na krótszym czasie ekspozycji.

Na wykresie możemy zauważyć, że konstruktorzy LX100 zaopatrzyli go w bardzo skuteczny system odszumiania, który nie powoduje obniżenia reprodukcji szczegółów i jest skuteczny aż do ISO12800. System odszumiania najbardziej skuteczny jest przy ISO400 i tę czułość powinniśmy wybierać, jeżeli zależy nam na największej szczegółowości obrazu.

ustawienia standardowe:

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

odszumianie i wyostrzanie minimalne:
Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

fragment scenki na ustawieniach standardowych:
Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Standardowy poziom wyostrzania w LX100 wydaje się być dosyć agresywny. Jeżeli zależy nam na delikatniejszym obrazie, warto wypróbować mniejsze poziomy wyostrzania (tryb Soft). Całe szczęście menu aparatu oferuje nam dosyć wygodną możliwość zapisania własnego profilu obrazu oraz modyfikowania już istniejących.
Zobacz wszystkie zdjęcia (3)


Poziom szumów i reprodukcja szczegółów mierzona jest dla plików JPEG w najwyższej, dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i ze standardowymi ustawieniami oraz dla najniższych ustawieniami odszumiania i wyostrzania. Pomiar wykonywany jest dla wszystkich dostępnych ekwiwalentów ISO co 1EV. Wykres przedstawia utratę szczegółów wraz ze wzrostem zaszumienia.

Reprodukcja kolorów
Testowany przez nas Panasonic ma tendencję do dosyć ciepłego oddawania kolorów. Na wykresach poniżej oraz na zdjęciu tablicy testowej widać, że większość kolorów przesunięta jest nieco w kierunku purpury. Dobrze oddawane są szarości, ale biel jest minimalnie przesunięta w kierunku pomarańczu.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Test reprodukcji kolorów wykonywany jest na tablicy kolorów oświetlonej światłem dziennym 5000K przy zdefiniowanym balansie bieli na wzorzec (CBL Lens).

Jakość obrazu w nieostrościach
Testując aparaty cyfrowe już od kilkunastu lat zauważyliśmy w redakcji, że mimo znaczącej poprawy jości obrazu na wysokich ISO, to nadal wiele "dzieje się" w niedoświetlonych nieostrościach. Dlatego też w nowej procedurze testowej będziemy publikować zdjęcia wykonane w laboratorium według stałej procedury, a pokazujące niedoświetlone nieostrości na wysokich czułościach.

LX100 w tej kategorii wypada bardzo dobrze. Aż do ISO12800 w zasadzie poza lekkim spadkiem kontrastu nie obserwujemy negatywnych objawów. Dopiero na skrajnej czułości ISO25600 można zaobserwować pojawiające się przebarwienia i ślady bandingu.


podsumowanie tej części:

+ skuteczny, a dzięki temu użyteczny system odszumiania obrazu
+ szeroki zakres dynamiczny obrazu
+ bardzo dobra jakość obrazu poza punktem ostrości

- dosyć agresywny standardowy poziom wyostrzania
- przeciętna wierność reprodukcji kolorów

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
51
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (10)