Panasonic Lumix LX100 - pierwsze wrażenia

Photokina 2014 Tuż po premierze mieliśmy okazję na stoisku firmy Panasonic przyjrzeć się nowemu zaawansowanemu kompaktowi Lumix LX100. Przeczytajcie nasze pierwsze wrażenia!

Autor: Michał Sułkiewicz

15 Wrzesień 2014
Artykuł na: 4-5 minut

Nowy model Panasonic Lumix LX100 to kontynuacja trendu rynkowego zaawnsowanych kompaktów z dużą matrycą. Standardem już są kompakty z matrycą 1 cal, od jakiegoś czasu mamy konstrukcje z sensorami APS-C, a nawet z pełną klatką. Aż dziwne, że tak długo musieliśmy czekać na kompakt z matrycą 4/3.

Być może wyjaśnieniem będzie, że LX100 wcale nie jest małym aparatem. Jest znacząco większy, niż zaprezentowany dzisiaj Lumix GM5, który oferuje przecież także wbudowany wizjer, ale dla odmiany wymienną optykę. Nie zyskujemy, więc na rozmiarze. Jak więc jest zaleta kompaktu z matrycą 4/3?

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

W LX100 tą zaletą jest niewątpliwie jasny obiektyw zoom o ekwiwalencie 24-75 milimetrów i jasności f/1,7-2,8 wyposażony w optyczną stabilizację matrycy. Podobne szkło w systemie M4/3 z pewnością byłoby sporo większe i kosztowało sporo. (Niestety aparat, który mieliśmy do dyspozycji miał firmware 0.2, więc nie możemy pokazać z niego zdjęć.) Jeżeli więc, wiemy, że wystarczy nam taki zoom, to taki zestaw możemy mieć w lepszej cenie niż bezlusterkowca z wymienną optyką. Dodatkowo, jeżeli zdecydujemy się na bardziej zaawansowany korpus niż GM1 czy GM5, to LX100 będzie również mniejszy. Trzeba jednak zaznaczyć, że wysunięty w pełni obiektyw jest naprawdę spory.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Oceńmy więc nowego Lumiksa z zewnątrz. Od razu rzuca się w oczy, że aparat jest bardzo dobrze wykonany. Sprawia wrażenie bardzo solidnego - większość obudowy i pokręteł sprawia wrażenie metalowych. Również tubus obiektywu i pierścienie są bardzo solidne. Przypominają drogie obiektywy Leiki. Jedyną skazą na tym wizerunku jest grip, który swoją jakością nie przystaje do reszty aparatu. Mamy nadzieję, że w egzemplarzu produkcyjnym to zostanie poprawione.

LX100 obsługuje się w bardzo klasyczny sposób. Mamy pierścień wyboru przysłony na obiektywie i pokrętło czasów na aparacie. Automatykę wybieramy za pomocą ustawienia A na obu lub na wybranym pierścieniu. Jak za dawnych czasów. Entuzjastów fotografii na pewno ucieszy, że większość przycisków również znalazła się na obudowie.

Cieszy, że Panasonic zdecydował się zastosować w tym aparacie wizjer. To od razu czyni z niego poważne narzędzie na przykład do dyskretnej fotografii. Sam wizjer jest dosyć mały i chociaż do kadrowania wystarczający, to odczytanie informacji może osobom o gorszym wzroku już sprawić nieco trudności. Dobrze, że sam obraz jest wyraźny, jasny i nie smuży.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Jak już wspominałem testowaliśmy wersję przedproducyjną, ale już możemy napisać, że AF działa bardzo sprawnie. Właściwie trudno powiedzieć, żeby był wolniejszy od - przecież bardzo szybkich - modeli Lumiksów z wymienna optyką.

Podsumowując, Panasonic zrobił nam bardzo duży apetyt na ten model i z niecierpliwością czekamy aż przyjdzie do redakcji na pełen test.

Uzupełnienie: Warto wyjaśnić kwestię rzeczywistej rozdzielczości obrazu z LX100. Największa efektywna rozdzielczość z 16 megowej matrycy to 12,8 Mp przy proporcjach boków 4:3.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)