Fotografowanie

Fujifilm XQ1 to kieszonkowy kompakt premium wyposażony w obiektyw, który na szerokim kącie oferuje jasność f/1.8. Optyka współpracuje z matrycą znaną już z modelu X20. Zobaczcie jak ten aparat sprawdza się w praktyce.

Autor: Patryk Wiśniewski

13 Grudzień 2013
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

5. Fotografowanie

Szybkość działania

Uruchamianie aparatu Fujifilm XQ1 trwa poniżej 2 sekund, co jest bardzo dobrym rezultatem jak na kieszonkowy kompakt. W tym czasie jesteśmy w stanie otworzyć obiektyw i wykonać pierwsze zdjęcie z włączonym autofokusem. Wybudzanie z uśpienia trwa dokładnie tyle samo co uruchamianie.

Reakcja na wciśnięcie spustu migawki jest bardzo szybka, więc jak już wyostrzymy XQ1 nie ma problemów z uchwyceniem dynamicznych ujęć.

Fujifilm XQ1 nie ma także problemów z szybkim przechodzeniem do trybu odtwarzania i menu. Przewijanie zdjęć i wyświetlanie miniatur odbywa się płynnie. Nie możemy już narzekać na zapis plików RAW. XQ1, jak na tego typu propozycję, radzi sobie z tym bardzo dobrze.

Pomiar ostrości

W dobrych warunkach oświetleniowych np. pokój w słoneczny dzień, czy plener XQ1 ostrzy w czasie 0,3 do 0,4 sekundy. Jest to bardzo dobry wynik. W słabszym oświetleniu z pomocą przychodzi biała dioda skutecznie wspomagająca system autofokusa. Czas ostrzenia wydłuża się, ale w umiarkowanym stopniu.

Zaawansowany kompakt Fujifilm musimy także pochwalić za celność systemu AF, który w większości przypadków daje ostre zdjęcia.

Zdjęcia seryjne

XQ1 oferuje zdjęcia seryjne w pełnej rozdzielczości z prędkością 12 kl/s. W super szybkiej serii udało nam się zrobić 10 klatek w ciągu jednej sekundy, następnie aparat zwolnił.

zakładka zdjęć seryjnych

Mowa tu o formacie JPEG, bo tylko on jest dostępny w przypadku tej serii. Po przełączeniu się na serię szybką w formacie JPEG, XQ1 wykonaliśmy 9 kl/s przez 1 sekundę, a następnie aparat zwolnił do 4 kl/s. W formacie RAW XQ1 oferuje 8 kl/s, po pierwszej sekundzie zwalnia do 2 kl/s.

Pomimo zastosowania szybkiej karty SanDisk Extreme Pro SDHC 95MB/s, nie udało nam się osiągnąć deklarowanych przez producenta 12 klatek na sekundę.

Pomiar światła

Fujifilm XQ1 oferuje trzy metody pomiaru światła:

  • Multi
  • Puktowy
  • Średnioważony

Podczas testu korzystaliśmy głównie z pomiaru matrycowego - multi, który w większości przypadków dawał poprawnie naświetlone sceny. Bardzo rzadko musieliśmy wprowadzać korektę ekspozycji. Pomiar multi radził sobie dobrze nawet w trudnych sytuacjach oświetleniowych.

10/260 s, f/1.8, ISO 200

Tryby ekspozycji

Fujifilm XQ1 oferuje tradycyjną tarczę trybów ekspozycji z zestawem PASM. W trybie manualnym M do dyspozycji mamy czasy od 30 s do 1/2000 s. Poza tym na tarczy trybów znajdziemy tryb, który możemy zaprogramować - C. Tryb SP daje nam dostęp do scenerii, które ułatwią fotografowanie osobom niezorientowanym, dzięki prostym opisom jak portret, krajobraz, śnieg, plaża itp. Na uwagę zasługują tryby: Naturalne/Lampa błyskowa i Noc/Statyw.

Kolejny tryb, jaki kompakt Fujifilm daje nam do dyspozycji to Adv. Znajdziemy tu: Filtry Zaawansowane, Panoramy z ręki, tryb Kontrola ostrości, Mało światła, Wielokrotna ekspozycja i zdjęcie 3D.

W XQ1 nie zabrakło klasycznego trybu Auto. Został on oznaczony symbolem aparatu. Oprócz tego Fujifilm XQ1 został wyposażony w filtry artystyczne. Poniżej prezentujemy rezultaty.

Filmowanie

Do trybu filmowania dostajemy się dedykowanym przyciskiem, jest to szybkie i wygodne rozwiązanie. Do dyspozycji mamy rozdzielczość Full HD 1920 x 1080, 1280 x 720 z klatkarzem 60 kl/s i 30 kl/s, 640 x 480 z klatkarzem 80kl/s i 30kl/s oraz film. Poza tym możemy skorzystać z filmów w zwolnionym tempie 320 x 240 - 150 kl/s oraz 320 x 112 - 250 kl/s.

Podsumowanie

W tej części testu Fujifilm XQ1 zbiera dużo istotnych plusów. Stylowy kompakt możemy pochwalić za szybkość działania, szybki i celny autofokus oraz pomiar światła. Przyzwoicie prezentują się także zdjęcia seryjne, mimo tego, że nie trzymają deklarowanego przez producenta klatkarzu. Kieszonkowy aparat doceniamy także za dużą liczbę trybów ekspozycji i możliwości korekty obrazu oraz filmowanie Full HD.

+ szybkość działania

+ szybkość i celność autofokusa

+ zdjęcia seryjne 8 kl/s w pełnej rozdzielczości

+ pomiar światła

+ symulacja filmów

+ panoramy z ręki

+ filmy Full HD

+ filmy w zwolnionym tempie

- mniejsza niż deklarowana prędkość zdjęć seryjnych

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)