Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
4. Budowa i obsługa
Optyka i sensor
Olympus E-PL3 należy do systemu Mikro Cztery Trzecie i w taki bagnet został wyposażony. Samo mocowanie obiektywów jest wygodne, w czym pomaga dobre oznaczenie na bagnecie i obiektywie. Przelicznik ogniskowej dla małego obrazka wynosi 2x.
Obiektyw
System Mikro Cztery Trzecie jest najbogatszą propozycją wśród bezlusterkowców, oferując szeroki zakres szkieł łącznie z płaskimi obiektywami typu "Pancake". Wraz z wprowadzeniem nowych modeli Olympus zaprezentował nowe, jasne, stałoogniskowe obiektywy M. Zuiko Digital ED 12mm f/2.0 i M. Zuiko Digital 45mm f/1.8 oraz nowy obiektyw kitowy Olympus M.Zuiko Digital 14-42 mm II f/3.5-5.6.
Matryca
Producent zastosował sensor Live MOS o rozdzielczości 12,3 megapikseli. Matryca pracuje w tandemie z najnowszym procesorem obrazu Olympusa o nazwie Truepic VI, który został zaprojektowany do przetwarzania obrazu w bezlusterkowcach.
Ekran
PEN Lite został wyposażony w odchylany, 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 460 tys. punktów, o proporcjach 16:9, co przy dedykowanym formacie 4:3 jest trochę dziwnym rozwiązaniem ponieważ podczas fotografowania do dyspozycji mamy tylko część ekranu.
Poza tym ekran daje jasny i klarowny obraz. Nie można też narzekać na szybkość odświeżania obrazu oraz na kolorystykę wyświetlanego obrazu.
Lampa błyskowa
W modeli E-PL3 nie znajdziemy wbudowanej lampy błyskowej. Producent wyposażył nas jednak w dedykowaną lampę zewnętrzną, którą mocujemy do gorącej stopki i gniazda akcesoriów. Lampa unosi się dość wysoko nad korpusem, dzięki czemu przy zastosowaniu obiektywu kitowego na najszerszym kącie nie widzimy na zdjęciach cienia od obiektywu.
W trybie Auto lampa działa bardzo dobrze nie prześwietlając pierwszego planu. Poza trybem Auto do dyspozycji mamy redukcję efektu czerwonych oczu, błysk dopełniający oraz wyzwalanie na drugą kurtynę. Możemy też skorzystać z korekty lampy oraz z bracketingu błysku.
Zasilanie i pamięć
Gniazdo baterii i karty pamięci znajduje się na dolnej ściance pod odchylaną klapką, która poza delikatnym sprężynowaniem pozawala na zablokowanie, gdy jest odchylona maksymalnie. Karta pamięci po wciśnięciu odskakuje, ułatwiając wyjęcie. Bateria także odskakuje na sprężynce, niestety jej symetryczny kształt umożliwia włożenie odwrotnie, co bywa uciążliwe.
Na jednym ładowaniu, które trwa około 3 godziny, udało się nam wykonać prawie 400 zdjęć, co należy zaliczyć do bardzo przyzwoitych rezultatów. Warto także wspomnieć o dobrej informacji o kończeniu się energii - od pojawienia się symbolu czerwonej baterii E-PL3 pozwala na wykonie kilkunastu zdjęć i nakręcenie krótkiego filmu.
Złącza
Gniazdo złącz znajduje się pod miękką, odchylaną klapką na prawej ściance E-PL3. Klapka ściśle przylega do korpusu i jak na plastikowy produkt robi dobre wrażenie. Pod nią znajdziemy złącze HDMI mini oraz USB/AV.
Podsumowanie
System Mikro Cztery Trzecie to najbogatszy system bezlusterkowy na rynku i choćby z tego powodu warto zwrócić na niego uwagę. Wraz z wprowadzeniem nowych modeli Olympus zaprezentował nowe, jasne, stałoogniskowe obiektywy M. Zuiko Digital ED 12mm f/2.0 i M. Zuiko Digital 45mm f/1.8 oraz nowy obiektyw kitowy Olympus M.Zuiko Digital 14-42 mm II f/3.5-5.6.
Kolejny plus należy się za 12-megapikselową matrycę Live MOS, która jest już na rynku od jakiegoś czasu, jednak nadal oferuje bardzo przyzwoite osiągi. PEN Lite zbiera też plusa za działanie lampy błyskowej. Pomimo, że nie jest wbudowana co zaliczamy na minus działa bardzo kulturalnie. Możemy też pochwalić 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 460 tys. punktów. Niestety ma format 16:9, a dedykowany format E-PL3 to 4:3 więc podczas fotografowania korzystamy tylko z części ekranu.
+ bogaty system Mikro Cztery Trzecie
+ 12-megapikselowa matryca z systemem czyszczenia
+ działanie dedykowanej lampy błyskowej
+ odchylany 3-calowy ekran LCD 460 tys. punktów
+ złącze HDMI
- brak wbudowanej lampy błyskowej
- proporcje ekranu LCD