Akcesoria
Nanlite FC-120C - niezła moc, kolorowe światło, kompaktowa budowa i przystępna cena. To LED stworzony do dynamicznej pracy
3. Ergonomia i funkcje przycisków
Pierwsze wrażenie
Pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne - bierzemy do ręki zwarty, dość ciężki korpus z wyraźnym pierścieniem do mocowania obiektywów. PEN Lite jest trochę mniejszy od E-P3. Aparat został wykonany z tworzyw sztucznych z metalowymi elementami. Przednia ścianka w wersji srebrnej ma fakturę przypominającą szczotkowane aluminium. Tylna niestety już nie, chociaż też prezentuje się przyzwoicie.
PEN-a Lite trzyma się dość wygodnie, chociaż śliska przednia ścianka tego nie ułatwia. Na szczęście na tylnej ściance znajdziemy dobrze wyprofilowaną wypustkę na kciuk. Poza tym na rynku pojawił się już przyklejany grip (dostępny opcjonalnie, wyprodukowany przez zewnętrzną firmę). Na dłuższym spacerze brak uchwytu daje się we znaki, więc doklejany grip wydaje się przydatny.
Dzięki menu podręcznemu i dobremu rozmieszczeniu przycisków Olympusem E-PL3 da się fotografować jedną ręką.
Funkcje przycisków
Opis funkcjonalności przycisków zaczniemy od górnej ścianki, gdzie znajdziemy włącznik, spust migawki i tarczę trybów ekspozycji. Poza tym umieszczono tu gorącą stopkę i stereofoniczny mikrofon oraz głośnik.
Reszta elementów sterujących znajduje się na tylnej ściance. Z prawej strony umieszczono programowalny przycisk Fn, który domyślnie odpowiada za tryb przewodnika na żywo, czyli czegoś na kształt trybu automatycznego z podpowiedziami. Kolejny przycisk pozwala na powiększanie obszaru ramki autofokusa. Po jego wciśnięciu tarczą nastaw możemy dostosować powiększenie - 5x, 7x, 10x oraz 14x.
Kolejny przycisk oznaczony czerwoną kropką jest dedykowany do bezpośredniego nagrywania filmów. Możemy go też zaprogramować w menu własnym.
Idąc dalej w dół, pod wypustką na kciuk znalazł się przycisk zmiany wyświetlanej informacji - INFO. W menu aparatu możemy dostosować ilość wyświetlanej informacji zarówno w trybie live view jak i odtwarzania zdjęć, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.
Tuż pod nim umieszczono nawigator z okalającą go tarczą nastaw. Pozwala ona na zmianę parametrów ekspozycji, przewijanie zdjęć i zmiany parametrów w menu podręcznym. Tarcza działa z delikatnym skokiem, ale nie zauważyliśmy, żeby w łatwy sposób zmieniała parametry na przykład podczas wyciągania z torby. Przyciski nawigatora obsługują korektę ekspozycji, tryb lampy błyskowej, napęd oraz punkt AF. Dwa z nich - prawy i dolny - możemy zaprogramować.
Środkowy przycisk nawigatora daje nam dostęp do menu podręcznego, w którym znajdziemy najważniejsze funkcje fotograficzne, zaczynając od stylu obrazu, poprzez pomiar światła i balans bieli do trybu autofokusa.
Pod nawigatorem znalazł się jeden przycisk uruchamiający menu aparatu. Ostatnie dwa przyciski znajdziemy z lewej strony złącza akcesoriów na tylnej ściance. Odpowiadają za odtwarzanie i kasowanie zdjęć.
Ergonomia
PEN Lite to dobrze zaprojektowany aparat. Pozwala na fotografowanie jedną ręką i oferuje dobrze zaprojektowane menu podręczne, które umożliwia obsługę najważniejszych parametrów. Nie można też narzekać na rozmieszczenie przycisków i pokręteł. Jedyne zastrzeżenie mamy do uchwytu, którego po prostu nie ma.
Podsumowanie
Olympus E-PL3 to solidnie wykonany i dobrze zaprojektowany aparat. Poza śliskim uchwytem nie mamy zastrzeżeń do ergonomii. E-PL3 zaskakuje prostotą obsługi, która nie krępuje fotografa. Daje łatwy dostęp do podstawowych parametrów, w czym nie mały udział ma dobrze zaprojektowane menu podręczne i dobre rozmieszczenie elementów sterujących.
+ solidne wykonanie
+ dobre rozmieszczenie elementów sterujących
+ menu podręczne
- śliski uchwyt