Budowa, menu i tryby odtwarzania

FinePix REAL 3D W3 to druga wersja aparatu dedykowanego do fotografii stereoskopowej. Poza "trójwymiarowymi" zdjęciami do dyspozycji mamy też filmy 3D oraz zdjęcia 2D wykorzystujące dwa obiektywy jednocześnie.

Autor: Marcin Falana

15 Kwiecień 2011
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

4. Budowa, menu i tryby odtwarzania

Optyka i sensor

Fujifilm FinePix REAL 3D W3 został wyposażony w dwie matryce typu CCD o rozdzielczości 10-megapikseli i wymiarach 1/2,3 cala. Oferuje także dwa obiektywy Fujinon z 3-krotnym zoomem optycznym, który daje ekwiwalent ogniskowej 35-105 mm. Obiektywy pozwalają na otwarcie przysłony do f/3.7 na szerokim kącie i f/4.2 tele.

Monitor

Monitor zastosowany w aparacie W3 to unikalna propozycja, która umożliwia obserwowanie efektu 3D bez konieczności zakładania specjalnych okularów. Obraz 3D widzimy gołym okiem dzięki zastosowaniu warstwy mikrosoczewek, które rozdzielają obraz dla każdego oka. Dla uzyskania idealnego efektu musimy umieścić ekran bezpośrednio przed sobą w odpowiedniej odległości. Nie jest to zatem propozycja do oglądania trójwymiarowych zdjęć przez kilka osób. W grę wchodzi raczej pokaz slajdów dla jednej osoby.

W modelu W3 Fujifilm zastosowało nową wersję ekranu o rozdzielczości 1150 000 punktów. Dzięki czemu wyświetlany na nim obraz robi jeszcze lepsze wrażenie niż w modelu W1.

Lampa błyskowa

W3 oferuje lampę błyskową. która znajduje się na środku aparatu, miedzy obiektywami. Dzięki umieszczeniu jej w tym miejscu na zdjęciach 3D występuje ciekawy efekt podwójnego cienia. Poza tym lampa działa bardzo poprawnie. Nie jest zbyt mocna jednak pozwala na doświetlenie pierwszego planu. Lampa została wyposażona w takie funkcje jak redukcja czerwonych oczy, czy synchronizację z długimi czasami ekspozycji. W trybie auto sprawuje się bardzo dobrze.

Zasilanie i pamięć

Gniazdo baterii i karty pamięci znajduje się pod odchylaną klapką na dolnej ściance. Minusem jest możliwość włożenia baterii odwrotnie. Przymus powtarzania tej czynności bywa irytujący. Na jednym ładowaniu jesteśmy w stanie wykonać około 200 zjęć co jest wynikiem przyzwoitym biorąc pod uwagę obsługę dwóch obiektywów i matryc.

gniazdo baterii i karty pamięci

Złącza

Gniazdo złącz znajduje się z lewej strony W3 i jest ukryte pod klapką na gumce. Poza złączem HDMI znajdziemy tu połączone złącze wideo z USB 2.0.

złącza

Menu

Menu zostało podzielone na dwie części: menu fotografowania oraz ustawiania. Ponieważ W3 jest aparatem dość prostym w obsłudze, menu nie jest bardzo rozbudowane. Dzięki temu producent zrezygnował z menu podręcznego. W menu fotografowania znajdziemy najważniejsze parametry w tym ustawianie przysłony, czułości ISO, pomiaru światła i balansu bieli. W części ustawiania znajdziemy pięć zakładek pozwalających dostosować W3 do naszych potrzeb.

menu fotografowania
menu ustawień

Odtwarzanie zdjęć

Pod względem odtwarzania zdjęć FinePix W3 oferuje wszystko co niezbędne w przystępnej formie. Do dyspozycji mamy zdjęcie bez informacji, z informacją lub z miniaturkami. Poza tym możemy powiększać zdjęcia także 3D i wyświetlić indeks.

zmiana informacji podczas odtwarzania zdjęć
powiększanie i wyświetlanie miniatur

Podsumowanie

W tej części Fujifilm W3 zbiera dużo plusów. Pierwszym z nich jest zastosowanie dwóch obiektywów i dwóch matryc dzięki czemu W3 jest unikalną propozycją aparatu 3D. Drugim ogromnym plusem jest 3,5-calowy ekran LCD o rozdzielczości ponad miliona punktów, który dzięki zastosowaniu warstwy mikrosoczewek umożliwia oglądanie obrazów 3D. To tak jak byśmy mieli w kieszeni swój własny fotoplastion. Na plus można też zaliczyć działanie lampy błyskowej, obecność złącza HDMI oraz przejrzyste menu. Minusem jest możliwość włożenia baterii odwrotnie.

+ dwa obiektywy i dwie matryce

+ 3,5-calowy ekran pozwalający na odtwarzanie zdjęć i filmów 3D (rozdzielczość 1150 tys punktów)

+ działanie lampy błyskowej

+ złącze HDMI

+ przejrzyste menu

- baterię można włożyć odwrotnie

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły