Fotografowanie

FinePix REAL 3D W3 to druga wersja aparatu dedykowanego do fotografii stereoskopowej. Poza "trójwymiarowymi" zdjęciami do dyspozycji mamy też filmy 3D oraz zdjęcia 2D wykorzystujące dwa obiektywy jednocześnie.

Autor: Marcin Falana

15 Kwiecień 2011
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

5. Fotografowanie

Szybkość działania

Aparat potrzebuje na uruchomienie nieco ponad 3 s, a pierwsze zdjęcie jest w stanie wykonać po około 4 s. Zgrywanie zdjęć (MPO + JPEG) trwa około 3 s, w czasie których aparat wyświetla wykonany kadr, więc nie możemy wtedy przekadrowywać i ostrzyć. Nie można natomiast narzekać na szybkość przejścia do trybu odtwarzania. Trochę szybciej mogłoby natomiast następować wgrywanie kolejnych zdjęć.

Pomiar ostrości

Jeżeli chodzi o prędkość pomiaru ostrości to W3 prezentuje osiągi zbliżone do przeciętnych kompaktów. Na wyostrzenie w dobrych warunkach oświetleniowych W3 potrzebuje około 1 s, w słabszym oświetleniu czas ten może się wydłużyć nawet do 2 s. Jeżeli aparat nie odnajdzie ostrości w ciągu 3 s zazwyczaj wyświetla czerwoną ramkę i musimy powtórzyć pomiar.

Pomiar światła

Fujifilm W3 daje nam do dyspozycji trzy metody pomiaru światła: multi, punktowy i średnioważony. Dostajemy się do nich przez menu fotografowania. Podczas testu głównie korzystaliśmy z pomiaru matrycowego - multi i musimy przyznać, że radzi sobie bardzo przyzwoicie. Sporadycznie stosowaliśmy też korektę ekspozycji.

Tryby ekspozycji

Pod względem trybów ekspozycji do dyspozycji mamy tryby P, A, M, SP1 i SP2 - wśród których znajdziemy 13 programów tematycznych, tryb automatyczny, zaawansowane 3D - A3D oraz zaawansowane 2D. Podczas fotografowania w trybie manualnym lub preselekcji przysłony do dyspozycji mamy trzy przysłony, na najszerszym kacie są to f/3.7, f/5 oraz f/8. Na szczęście parametry te są dostępne na pierwszym miejscu menu fotografowania.

tryby ekspozycji
tryb SP1/SP2
tryb zaawansowane 3D - A3D
tryb zaawansowane 2D - A2D

Balans bieli

Podczas testu głównie korzystaliśmy z automatycznego balansu bieli, który sprawuje się bardzo dobrze poprawnie interpretując różne źródła światła. Automat radzi sobie dobrze ze światłem błyskowym, jarzeniowym i żarowym. Nieźle interpretuje też światło mieszane. Jak na kieszonkowy kompakt jest bardzo przyzwoicie. To czego zabrakło, to ustawianie według wzorca lub stopni Kelwina. Oczywiście jest to funkcja bardziej zaawansowana, jednak czasem się przydaje i jest obecna w wielu kieszonkowych aparatach.

balans bieli Auto

Filmowanie

Jeżeli chodzi o filmowanie to FinePix W3 daje nam do dyspozycji rozdzielczość 1280 x 720 pikseli z prędkością 24 kl/s. Do trybu filmowania dostajemy się za pomocą dedykowanego przycisku z symbolem kamery. Do dyspozycji mamy filmy 3D oraz 2D. Podczas filmowania nie możemy korzystać z zoomu, W3 nagrywa natomiast dźwięk stereo za pomocą mikrofonów umieszczonych tuż przy obiektywach na przedniej ściance. Poniżej udostępniamy do ściągnięcia film 3D.

Podsumowanie

Fujifilm W3 to aparat dedykowany do fotografii 3D co należy brać pod uwagę podczas jego oceny. Pod względem szybkości działania W3 zachowuje się podobnie do przeciętnych kompaktów. Podobnie jest z pomiarem ostrości. Ogólnie W3 da się sprawnie fotografować jednak do wyjątkowo szybkich aparatów trudno go zaliczyć. Możemy go natomiast pochwalić za takie funkcje jak pomiar światła, manualne tryby ekspozycji i automatyczny balans bieli. Wielkim plusem jest możliwość filmowania w 3D

+ pomiar światła

+ automatyczny balans bieli

+ manualne tryby ekspozycji

+ filmowanie w 3D

- szybkość działania

- brak ustawień balansu bieli wg wzorca lub Kelwinów

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica Q3 43 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po latach próśb, na rynku ląduje wreszcie Leica Q w wersji z obiektywem standardowym. Sprawdzamy, co ma do zaoferowania zestaw, na który tylu czekało.
16
Hover Air X1 - dron inny, niż wszystkie [TEST]
Hover Air X1 - dron inny, niż wszystkie [TEST]
Hover to dron zamykający esencję ujęć lotniczych w najprostszej możliwej formie, którą można obsługiwać bez żadnego kontrolera i która chce zmienić nasze myślenie o dronach....
23
Nikon Z6 III - test aparatu
Nikon Z6 III - test aparatu
Trzecia generacja Nikona Z6 ma już niewiele wspólnego z poprzednikiem. Czy nowy korpus ma szansę zdobyć szturmem rynek? Sprawdzamy jego potencjał…
63
Powiązane artykuły