Olympus E-PL2 - test

Niespełna rok temu premierę miał Olympus E-PL1 - niewielki, o prostej obsłudze i z założenia tani bezlusterkowniec. Teraz mamy w ręku jego następcę - E-PL2. Aparat z pewnością dojrzalszy i pod wieloma względami atrakcyjniejszy. Poprawiono jakość wykonania, ergonomię, zwrócono także uwagę na wygląd nowego PEN-a. Sercem aparatu jest nadal 12-megapikselowa matryca typu High Speed Live MOS, mogąca rejestrować filmy HD 720p.

Autor: Damian Bednarzak

6 Styczeń 2011
Artykuł na: 38-48 minut

5. Menu i tryby odtwarzania

Podczas wyświetlania podglądu na żywo, za pomocą przycisku {ILT|INFO] możemy zmieniać liczbę wyświetlanych informacji. Do dyspozycji mamy również histogram oraz linie pomocnicze.

informacje wyświetlane na LCD

Obraz na monitorze możemy także powiększyć (do 14x), co przydaje się szczególnie w fotografii makro, w której kluczem do sukcesu jest zapanowanie nad dosyć niewielką głębią ostrości.

Tradycyjnie dla Olympusa, E-PL2 wyposażony jest z w szybkie menu funkcyjne. Dzięki niemu możemy w łatwy sposób dotrzeć do najczęściej zmienianych parametrów, takich jak np. czułość ISO, pomiar świtała czy format zapisywanych plików. Zauważmy, że podczas wyświetlania szybkiego menu nieprzerwanie widzimy, co dzieje się w kadrze.

menu funkcyjne

Menu główne

Mniej popularne ustawienia znajdują się w menu głównym. Olympusa należy pochwalić za to, iż w szerokim stopniu umożliwia personalizację korpusu. Możemy zdefiniować nie tylko działanie programowalnych przycisków, ale również funkcję (a nawet kierunek obrotu) pokrętła sterującego. Menu jest bardzo rozbudowane, co sprawia, że zwykle potrzebujemy chwili by znaleźć właściwą pozycję. Pamiętając jednak o obecności szybkiego menu funkcyjnego, duże rozmiary menu głównego oceniamy na plus. Miłym dodatkiem w E-PL2 jest zaznaczenie niektórych pozycji kolorami, co poprawia przejrzystość menu oraz uatrakcyjnia jego wygląd.

menu główne

Tryb odtwarzania

Podobnie jak w przypadku innych cyfrowych PEN-ów, w czasie odtwarzania do dyspozycji mamy 5 zestawów wyświetlanych informacji. Domyślnym sposobem jest wyświetlenie podstawowych danych wraz z pełnoekranowym wyświetleniem zdjęcia. Zmiany dokonujemy przez wciśnięcie przycisku INFO i tak możemy zobaczyć: miniaturkę zdjęcia wraz z histogramami RGB, zdjęcie z dużym histogramem głównym lub zdjęcie z zaznaczonymi prześwietleniami i niedoświetleniami.

tryb odtwarzania

Ciekawą opcją jaką znajdziemy w menu głównym jest "szybkie usuwanie", po jej włączeniu aktualnie oglądane zdjęcie zostanie usunięte tuż po naciśnięciu przycisku kosza - bez (czasem zbytecznych) potwierdzeń. Niedogodnością, z która mieliśmy do czynienia w poprzedniku, jest brak czujnika położenia w aparacie, a tym samym brak informacji o orientacji zdjęcia w danych EXIF.

Podsumowanie rozdziału

Duża liczba pozycji w menu głównym przekłada się na szerokie możliwości personalizacji. W codziennym fotografowaniu docenimy także szybkie menu funkcyjne oraz przejrzysty tryb odtwarzania. Minusem jest brak zapisu informacji o orientacji zdjęć w danych EXIF.

+ menu funkcyjne

+ bogate menu główne

+ szerokie możliwości personalizacji aparatu

- brak zapisu danych o orientacji zdjęcia

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły