Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
4. Budowa i obsługa
Optyka i sensor
Do E-PL2 możemy podłączyć dowolny z obiektywów systemu mikro 4/3 lub innych systemów przez specjalne przejściówki. Obiektywem podstawowym dla małego PEN-a jest M.Zuiko Digital ED 14-42 mm f/3.5-5.6 II, "szkło" o 3-krotnym zoomie, dosyć niewielkich wymiarach i bardzo dobrych własnościach optycznych. Producent zachwala także cichą pracę obiektywu, nieocenioną podczas rejestracji filmów z dźwiękiem. Jedynym minusem jest słabe światło obiektywu, charakterystyczne dla budżetowych konstrukcji. Do E-PL2 świetnie pasują obiektywy typu pankake, czyli miniaturowe "stałki", przykładem może być M.Zuiko Digital 17 mm f/2.8 lub Panasonic G 14 mm f/2.5.
Parametry sensora kryjącego się w E-PL2 to rozdzielczość 12,3 MP, na matrycy (High speed Live MOS) o wielkości typowej dla systemów 4/3 i mikro 4/3. Aby uzyskać kąt widzenia jak w małym obrazu, ogniskową obiektywu mnożymy x2, np. 14 mm w E-PL2 to ekwiwalent 28 mm w korpusach pełnoklatkowych. Zgodnie z zapowiedziami japońskiego producenta, w nowych modelach poprzestano na 12,3-megapikselowych matrycach, skupiając się na obniżeniu szumów oraz zwiększeniu zakresu dynamicznego. Jak sprawa jakości zdjęć wygląda w praktyce wyjaśniamy w rozdziale pt. Jakość zdjęć.
Wizjer i podgląd na żywo
Jak większość bezlusterkowców, w E-PL2 kadrujemy przy pomocy monitora LCD. Niestety, nieruchome mocowanie zmusza nas do podnoszenia aparatu do wysokości oczu, pod tym względem niekwestionowanym liderem są Sony NEX-y z odchylanym wyświetlaczem. Pewnym wyjściem z tej sytuacji jest kupno elektronicznego wizjera, wpinanego w sanki lampy błyskowej i port akcesoriów. Oferuje on wysoką rozdzielczość (1 440 000 pkt.) oraz odchylanie w zakresie 90 stopni i szczególnie przydatny jest podczas fotografowania w słoneczny dzień, kiedy to monitor staje się nieczytelny.
Monitor
Słabą stroną E-PL1 był niewielki, 2,7-calowy monitor LCD. W E-PL2 znajdziemy już 3-calową, o rozdzielczości 460 tys. pkt., konstrukcję, która zdecydowanie uprzyjemnia kadrowanie oraz przeglądanie zdjęć. Niestety monitor ten nie jest pozbawiony wad - ma problemy z wiernym oddaniem barw i kontrastem. Dodajmy, że poprzednik doskonale spisywał się pod tym względem.
Lampa błyskowa
Olympus E-PL2 posiada bardzo podobną lampę jak poprzednik. Podnosi się ona wysoko, dodatkowo możemy pokusić się o delikatne odchylenie lampy w górę i odbijanie światła od sufitu lub ścian pomieszczenia. Unikniemy wówczas brzydkich cieni i odblasków na twarzy fotografowanych osób. Niestety, zmniejszając jednocześnie zasięg lampy, której moc nie jest powodem do zachwytów (liczba przewodnia 10 dla ISO 200). Rozwiązaniem tego problemu może być dokupienie systemowej lampy i podłączenie jej do sanek gorącej stopki.
Stabilizacja obrazu
Olympus E-PL2 został wyposażony w mechaniczny system stabilizacji matrycy. Jej obecność to duży atut małego Olympusa, szczególnie że nie posiada jej bezpośredni konkurent Panasonic GF2. Według naszych spostrzeżeń włączenie stabilizacji pozwala bezpiecznie wydłużyć czas o 1 - 1,5 EV.
Do dyspozycji mamy trzy tryby stabilizacji: I.S. 1 - stabilizacja włączona, I.S. 2 - działa jedynie stabilizacja w pionie, przydatne podczas panoramowania w poziomie, I.S. 3 - działa jedynie stabilizacja w poziomie, przydatne podczas panoramowania w pionie. Jeżeli nie korzystamy z obiektywów systemowych mikro 4/3 mamy możliwość ręcznego wprowadzenia ogniskowej, dzięki czemu stabilizacja będzie pracować uwzględniając ogniskową założonego obiektywu.
PENPAL
System PENPAL to nowość Olympusa, pozwalająca na przesyłanie wykonanych zdjęć między urządzeniami wspierającymi technologię Bluetooth. Niestety moduł nie jest wbudowany w aparat, istnieje jako akcesorium dołączane do portu akcesoriów i wpinane w sanki gorącej stopki.
Zasilanie
Do modelu E-PL2 przeznaczony jest akumulator BLS-5 o pojemności 1150 mAh. Użytkownicy pozostałych PEN-ów oraz niektórych lustrzanek japońskiego producenta nie będą zawiedzeni - BLS-5 oraz BLS-1 można stosować zamiennie. Akumulator jest dosyć wydajnym źródłem zasilania - na jednym ładowaniu jesteśmy w stanie wykonać około 350-400 zdjęć. Bateria znajduje się pod plastikową klapką i dodatkowo blokowana jest przed wypadnięciem zapadką.
Pamięć
E-PL2 korzysta z najpopularniejszych obecnie kart SD, jednocześnie wspiera najnowszą ich odmianę SDXC. Slot kart pamięci znajduje się tuż obok baterii, wymiana nośnika nie stwarza żadnych problemów.
Złącza
Gniazdo złącz zostało umieszczone po prawej stronie korpusu, pod gumową klapką. Znajdziemy tu złącze obsługujące jednocześnie wyjście USB i wideo oraz złącze HDMI. W zestawie z aparatem dostajemy kabel USB i wideo, o kabel HDMI musimy zadbać sami.
Podsumowanie rozdziału
Optyka w systemie mikro 4/3 z roku na rok powiększa się o nowe obiektywy oraz ciekawe dodatki w formie konwerterów. E-PL2 jest niewielkim korpusem, wiec idealnie komponują się z nim niewielkie (ale jednocześnie dosyć jasne) "stałki". Matryca aparatu posiada optymalną rozdzielczość, a monitor idealne rozmiary. Nowością jest system PENPAL, dający możliwość przesyłania zdjęć przez Bluetooth. Do wad musimy zaliczyć przeciętne odwzorowanie barw przez wyświetlacz.
+ 12,3 MP matryca High speed Live MOS
+ stabilizacja matrycy
+ filtr ultradźwiękowy czyszczący matrycę
+ system PENPAL
+ wbudowana lampa błyskowa
+ port akcesoriów
+ obsługa kart SDXC
+ wysokiej jakości obiektyw kitowy
- słabe odwzorowanie barw przez monitor