Olympus E-PL2 - test

Niespełna rok temu premierę miał Olympus E-PL1 - niewielki, o prostej obsłudze i z założenia tani bezlusterkowniec. Teraz mamy w ręku jego następcę - E-PL2. Aparat z pewnością dojrzalszy i pod wieloma względami atrakcyjniejszy. Poprawiono jakość wykonania, ergonomię, zwrócono także uwagę na wygląd nowego PEN-a. Sercem aparatu jest nadal 12-megapikselowa matryca typu High Speed Live MOS, mogąca rejestrować filmy HD 720p.

Autor: Damian Bednarzak

6 Styczeń 2011
Artykuł na: 38-48 minut

3. Ergonomia i funkcje przycisków

Pierwsze wrażenia oraz ergonomia

Pierwszy kontakt z E-PL2 budzi jak najbardziej pozytywne odczucia. Uwagę zwraca metalowa przednia część obudowy oraz wysoka jakość spasowania poszczególnych elementów. Do naszej redakcji trafił egzemplarz w gustownym, czarnym kolorze, z srebrnymi wstawkami wokół bagnetu i na spuście migawki. Wymiary korpusu są niemal kieszonkowe, dlatego też zachęcamy do korzystania z idealnie komponującymi się, miniaturowymi obiektywami typu pancake. E-PL2 w większym stopniu niż poprzednik nawiązuje do klasycznych analogowych PEN-ów, upodobniając się tym samym do droższych braci E-P1 oraz E-P2.

set11
set11
set11
set11

Z tej perspektywy widzimy niewielki, ale pozytywnie wpływający na pewność uchwytu, grip. Pokryty on jest materiałem antypoślizgowym, niestety nieco za twardym jak na takie zastosowanie.

set11

Pod względem ergonomii, E-PL2 nie ma powodów do wstydu przed aparatami konkurencji. Za wygodne i szybkie korzystanie z aparatu odpowiada pokrętło sterujące i przyciski do nawigatora dające skrót do najważniejszych ustawień. Na plus wyróżnia się także duży, 3-calowy wyświetlacz LCD, który uprzyjemnia kadrowanie obsługę menu oraz przeglądanie zdjęć. Pod względem ergonomii widzimy duży krok w przód w porównaniu do E-PL1, w którym brakowało pokręteł oraz doskwierał mniejszy monitor.

set11

E-PL2 dostępny jest w czterech ciekawych kolorach obudowy, do nich możemy dobierać obiektywy w kolorze srebrnym bądź czarnym.

set21

Funkcje przycisków

Minimalistycznie zaprojektowana górna ścianka aparatu zawiera jedynie trzy elementy sterujące: przycisk On/Off, spust migawki oraz tarczę trybów ekspozycji. Włącznik nie wystaje ponad zarys obudowy, co zapobiega przypadkowemu włączeniu aparatu. Tuż obok niego znajduje się niebieska dioda sygnalizująca działanie aparatu - według nas jest to zbyteczny gadżet, nadto rzucający się w oczy podczas nocnego fotografowania. Zauważmy, jak skutecznie zamaskowane zostały: lampa błyskowa oraz sanki zewnętrznej lampy błyskowej.

górna ścianka

Tylna ścianka w większości została zagospodarowana dużym, 3-calowym wyświetlaczem LCD. Do obsługi aparatu praktycznie wystarczą przyciski nawigatora wraz z zintegrowanym pokrętłem. Środkowy przycisk 
OK daje dostęp do menu funkcyjnego, a boczne do najczęściej zmienianych parametrów: korekty ekspozycji, trybu pracy lampy błyskowej, napędu oraz pól aufotofusa. Pozostałe przyciski to MENU, kosz oraz INFO. Na szczególną uwagę zasługuje programowalny Fn oraz dedykowany przycisk rejestracji wideo (również programowalny). Przyciski i pokrętła możemy w szerokim stopniu konfigurować, co umożliwia daleką personalizację sprzętu. Do podnoszenia wbudowanej lampy błyskowej służy mechaniczny przełącznik UP.

tylna ścianka

Podsumowanie rozdziału

Zaletami E-PL2 są niewielkie wymiary, ładny design oraz świetnej jakości materiały wykonania. Za dobrą ergonomię odpowiada przemyślane rozmieszczenie przycisków i pokręteł oraz szerokie możliwości ich konfigurowania, a tym samym personalizacji korpusu. Nieco przeszkadza rzucająca się w oczy, niebieska dioda przy spuście migawki.

+ ciekawy design retro

+ wysokiej jakości materiały i spasowanie elementów

+ szerokie możliwości personalizacji

- śliski grip

- jaskrawo świecąca dioda sygnalizująca pracę aparatu

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
27
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
36
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
44
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj