Dodaj ocenę

Sony A68 - 24 megapiksele, stabilizacja i szybki autofokus

Autor: Maciej Luśtyk

5 Listopad 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Niektórzy zaczynali już myśleć, że Sony porzuciło bagnet A, tymczasem producent zaprezentował nową lustrzankę Sony A68, wyposażoną 24-megapikselową matrycę APS-C, odchylany ekran, stabilizację obrazu i szybki 79-punktowy system autofokusa 4D Focus.

No lustrzanka Sony A68 otrzymała 24-megapikselową matrycę CMOS, o rozmiarze APS-C, wykonaną w technologii Exmor, którą wspomaga procesor obrazu BIONZ X. Zestaw ten pozwoli na fotografowanie w zakresie czułości ISO 100-25600, z maksymalną prędkością 8 kl./s i według producenta oferować ma “nieskazitelne, szczegółowe zdjęcia”. Dodatkowo znany już wcześniejszych modeli system półprzepuszczalnego lustra umożliwia stałe śledzenie ostrości w trybie seryjnym. System okaże się także bardzo pomocny podczas śledzenia obiektów w trybie filmowym.

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Aparat korzysta z szeregu profesjonalnych rozwiązań, zapożyczonych z korpusu A77 II. Między innymi znajdziemy tu oparty na detekcji fazy system 4D Focus, umożliwiający ostrzenie za pomocą 79 pól AF. Według producenta autofokus będzie świetnie radzić sobie w słabych warunkach oświetleniowych, nawet przy natężeniu rzędu -2 EV.

Poza tym, otrzymujemy 2,7-calowy, odchylany ekran LCD, który przyda się podczas filmowania i fotografowania z nietypowych kątów, elektroniczny wizjer OLED Tru-Finder o rozdzielczości 1,44 Mp i 100-procentowym pokryciu kadru, a także system stabilizacji SteadyShot INSIDE. Producent nie wspomina jednak o jego skuteczności. Otrzymujemy też możliwość nagrywania filmów w maksymalnej jakości Full HD 1080p w kodeku AVCS, z przepływnością 50 Mb/s.

Za sterowanie aparatem odpowiadają 2 pokrętła i 10 przycisków, których działanie możemy spersonalizować. A do tego wygodny grip, który umożliwi pewny chwyt nawet przy współpracy z ciężkimi obiektywami. Całość więc prezentuje się bardzo atrakcyjnie, a aparat ma szansę stać się ciekawą konkurencją w segmencie APS-C.

Sony A68 będzie dostępny w sprzedaży od marca 2016 roku w cenie około $600. Polskiej ceny na razie nie znamy. Więcej informacji o aparacie znajdziecie na stronie sony.net.

Specyfikacja:

Nazwa Sony A68
Producent Sony
Typ aparatu lustrzanka cyfrowa
Matryca Exmor APS-C CMOS (23,5 x 15,6 mm)
Efektywna rozdzielczość 24 Mp
Matryca APS-C
Czułość ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200
ISO 6400
ISO 12800
ISO 25600
Formaty zapisu RAW
JPEG
RAW + JPEG
Kompresja fine
super fine
basic
Balans bieli auto
manualny
ustawienie w Kelvinach
ustawienia predefiniowane
Mocowanie obiektywu Sony A
Lampa błyskowa wbudowana
Stabilizacja stabilizacja matrycy
SteadyShot INSIDE
Tryby ekspozycji auto
P, A, S, M
tryby użytkownika
Bulb
tryb filmowy
panorama
Karta pamięci Memory Stick Duo/Pro Duo/Pro-HG Duo
SD/SDHC/SDXC
Migawka migawka mechaniczna 1/4000 - 30 s
Blokada ekspozycji przycisk AEL
Zdjęcia seryjne 60 kl/s
Pomiar światła matrycowy
centralnie-ważony
punktowy
Pomiar ostrości detekcja fazy79 pól AF15 punktów krzyżowych
Tryb pracy AF pojedynczy AF
ciągły AF
ustawienie ręczne (MF)
śledzący AF
Blokada ostrości półpozycja spustu migawki
Wizjer 100% krycia kadru
1 440 000 punktów
wizjer elektroniczny
OLED Tru-Finder
Ekran LCD odchylany
2,7-calowy
460 800 punktów
Rejestracja filmów Full HD 60fps
MPEG-4
AVCHD
XAVC S
Złącza microHDMI
gniazdo mikrofonu
micro USB
Multi Interface
Pilot możliwość sterowania bezprzewodowego
GPS Nie
Zasilanie NP-FM500H
Wymiary 142,6 × 104,2 × 80,9 mm
Waga 610 g
Lustro lustro półprzepuszczalne
Translucent Mirror Technology
Stopka akcesoriów tak
Gwint statywu Tak

Informacja prasowa:

Firma Sony wprowadza do oferty nowy aparat α68 (ILCA-68), który daje pasjonatom fotografii jeszcze więcej możliwości twórczego wykorzystania posiadanej kolekcji obiektywów z mocowaniem typu A.

Model α68 zawiera wiele profesjonalnych rozwiązań zapożyczonych z cenionego korpusu α77 II. Unikatowy system Sony 4D FOCUS zapewnia znakomite działanie automatyki ostrości w każdych warunkach — nawet przy natężeniu oświetlenia –2 EV, w którym nie poradzi sobie wiele innych modeli.

System ten jest oparty na detekcji fazy i wykorzystuje aż 79 pól pomiarowych, w tym 15 czujników krzyżowych oraz specjalny punkt F2,8 do analizy słabo oświetlonych scen. Ich połączenie umożliwia szybkie ustawianie ostrości w szerokiej strefie, co w połączeniu z funkcją przewidywania ostrości pozwala utrzymywać ostrość na szybko poruszających się obiektach. Dzięki unikatowej technologii przepuszczalnego lustra aparat α68 umożliwia stałe śledzenie ostrości w czasie zdjęć seryjnych z szybkością do 8 kl./sii.

Niezrównana jakość fotografii i filmów to zasługa 24-megapikselowego przetwornika obrazu APS-C Exmor CMOS o szerokim zakresie czułości ISO: od 100 do 25 600. Przetwornik ten współpracuje z szybkim procesorem obrazu Sony BIONZ X. Technologie reprodukcji szczegółów, kompensacji dyfrakcji oraz strefowej redukcji szumu pozwalają za każdym razem uzyskać nieskazitelne, szczegółowe zdjęcia.

Nagrywanie filmów Full HD o dużej szczegółowości, przepływności 50 Mb/s oraz niskim poziomie szumów umożliwia wydajny format XAVC Sv. Dzięki opracowanej przez Sony technologii przepuszczalnego lustra (Translucent Mirror Technology) można korzystać z zalet ciągłego ustawiania ostrości na ruchome obiekty i nagrywać wyraźne, profesjonalnie wyglądające filmy niezależnie od wybranego formatu zapisu.

Szeroki wachlarz twórczych możliwości przyda się nie tylko doświadczonym amatorom i osobom wymieniającym poprzedni aparat na korpus α68, ale także użytkownikom pierwszy raz biorącym do ręki model z wymiennymi obiektywami.
Dzięki jasnemu, wyraźnemu wizjerowi OLED Tru-Finder komponowanie ujęć fotograficznych i filmowych staje się prawdziwą przyjemnością. Pokrycie 100% kadru oznacza, że w wizjerze pojawia się cały rejestrowany obraz — o dużym kontraście i z wiernie oddanymi kolorami. Dzięki temu łatwiej jest ręcznie ustawiać ostrość.

Oprócz wizjera Tru-Finder użytkownik ma do dyspozycji 2,7-calowy ekran LCD. Przydaje się on szczególnie przy zdjęciach z niestandardowych perspektyw, ponieważ można go odchylić o 135° w górę i o 55° w dół. Doświadczeni fotografowie, używający aparatu do zdjęć z ręki lub ze statywu, docenią możliwość szybkiego sprawdzenia ustawień na podświetlanym, górnym wyświetlaczu.
Z tyłu korpusu znajduje się rozwiązanie znane z innych modeli z serii α7: kółko sterujące pozwalające na szybki wybór potrzebnych parametrów. Na aparacie znajduje się także 10 przycisków, do których można przypisywać często używane funkcje*, oraz przednie pokrętło sterujące. Solidny uchwyt zapewnia dobre wyważenie nawet przy pracy z ciężkimi teleobiektywami.

Skutki drgań aparatu występujących przy fotografowaniu z ręki kompensuje stabilizator SteadyShot INSIDE. Pomaga on w uzyskaniu wyraźniejszych obrazów przy korzystaniu z każdego współpracującego obiektywu i przy każdym ustawieniu ogniskowej.

Aparat jest wyposażony w stopkę Multi Interface i złącze Multi Terminal. Umożliwiają one podłączanie całego wachlarza sprzedawanych oddzielnie akcesoriów: lamp błyskowych i wideo, mikrofonów, pilotów itp.

Nowy aparat Sony α68 z mocowaniem obiektywu typu A będzie dostępny od marca 2016 w cenie około 600€ (bez obiektywu)

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Dość nieoczekiwanie Panasonic prezentuje nowe modele z nieco zapomnianych już serii aparatów systemowych i kompaktów. To jednak tylko marginalne usprawnienia znanych nam już dobrze...
4
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Sklep Fotoforma informuje o zimowej akcji Canon Cashback. W ramach promocji, można uzyskać zwrot do 1500 zł na wybrane aparaty, obiektywy i akcesoria. A wszystkie zakupy objęte są...
20
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Czyżby Fujifilm szykowało dla nas średnioformatowa wersję kultowego X100? Według plotek aparat zobaczymy już wiosną, choć może nie być on dokładnie tym, czego oczekuje większość...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)