Olympus E-PL2 - test

Niespełna rok temu premierę miał Olympus E-PL1 - niewielki, o prostej obsłudze i z założenia tani bezlusterkowniec. Teraz mamy w ręku jego następcę - E-PL2. Aparat z pewnością dojrzalszy i pod wieloma względami atrakcyjniejszy. Poprawiono jakość wykonania, ergonomię, zwrócono także uwagę na wygląd nowego PEN-a. Sercem aparatu jest nadal 12-megapikselowa matryca typu High Speed Live MOS, mogąca rejestrować filmy HD 720p.

Autor: Damian Bednarzak

6 Styczeń 2011
Artykuł na: 38-48 minut

7. Jakość zdjęć

Szum

Matryca E-PL2 to 12 MP sensor typu High Speed Live MOS. Podstawowa czułość to ISO 200, co daje nadzieje na poprawę zachowania na wysokich czułościach ISO. I faktycznie, w porównaniu do E-PL1, przewagę nowego modelu widzimy już na ISO 800. Idąc dalej, obrazek na ISO 3200 ma jakość ma porównywalną do ISO 6400 z E-PL2, co w prostym rachunku pozwala nam stosować o połowę krótsze czasy naświetlania (1 EV) w porównaniu do poprzednika, przy zachowaniu identycznego poziomu szumu. Jakość zdjęć z E-PL2 jest naprawdę wysoka - jak na system mikro 4/3. Zakres podstawowych czułości to ISO 200-3200, z czego jedynie ostatnia nie może zostać zaliczona do w pełni użytecznych.

ISO 200
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200

Olympus E-PL2 umożliwia konfigurowanie poziomu odszumiania zdjęć, tzw. filtr szumu ma takie opcje jak: wyłączony, słabo, standard, mocno. Niestety, aby dokonać zmian musimy się dosyć głęboko zagłębić w menu. Poniżej przedstawiamy zestawienie działania filtra szumu dla wysokich czułości ISO:

ISO 800 od góry redukcja szumu wyłączona, słaba, standardowa, mocna
ISO 2500 od góry redukcja szumu wyłączona, słaba, standardowa, mocna

Wraz z zwiększaniem stopnia filtru szumów, gołym okiem zauważamy zmiany w plikach wynikowych. Algorytmy odszumiania działają bardzo agresywnie, szczególnie na jego maksymalnym ustawieniu. Zdjęcia są wtedy "czystsze", ale również pozbawione delikatnych szczegółów. Optymalnymi ustawieniami są standard bądź słabo, zachowujące równowagę między poziomem szumu a szczegółowością zdjęć.

Reprodukcja szczegółów

Reprodukcja szczegółów jest mocną stroną E-PL2. Przy zachowaniu rozdzielczości znanej z pozostałych PEN-ów, model ten najwierniej odwzorowuje delikatne detale na zdjęciach. Pod względem szczegółowości wyprzedza E-PL1, który do tej pory wyznaczał poziom odniesienia dla jakości zdjęć w systemie mikro 4/3. Nowy PEN reprodukuje niesamowitą liczbę szczegółów w zakresie ISO 200-800, delikatnie tracąc szczegóły wraz z ustawieniem ISO 1600. Jak można się domyślić, ISO 3200 oraz rozszerzone ISO 6400 charakteryzują się już dużą degradacja obrazu.

ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200
ISO 6400

Olympus E-PL2 oferuje 5 poziomów wyostrzenia. Poniżej prezentujemy zestawienie skrajnych wartości +/-2 i ustawienia domyślnego 0.

ISO 200 od lewej poziom wyostrzenia -2, 0, +2

Reprodukcja kolorów

Wszystkie z PEN-ów chwalone są za poprawną i wierną kolorystykę generowanych zdjęć. Nie inaczej jest w przypadku E-PL2 - nasycienie podstawowych barw RGB jest w normie, nie mamy także problemów z rozróżnieniem delikatnych przejść na tablicy gretaga czy zdjęciach skóry.

fragment tablicy Gretaga z barwami podstawowymi RGB oraz kolorami odpowiadającymi barwom skóry

Podsumowanie rozdziału

Niniejszy rozdział można by streścić krótko: E-PL2 generuje najlepsze zdjęcia spośród wszystkich cyforowych PEN-ów, jednocześnie będąc w czołówce aparatów systemu mikro 4/3. Najmocniejszą stroną E-PL2 jest reprodukcja szczegółów, będąca na podobnym, bardzo wysokim poziomie jak w flagowym modelu E-5. Krokiem w przód jest również redukcja szumów, dzięki czemu nawet ISO 1600 możemy uznać za użyteczne.

+ reprodukcja szczegółów

+ niski poziom szumów

+ odwzorowanie barw

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły