Wydarzenia
Ruszyły promocje Black Friday Sony w sklepie Fotoforma.pl
4. Budowa i obsługa
Optyka i sensor
Bagnet A umożliwia podłączenie wszystkich dostępnych obiektywów systemu Alpha oraz starszych szkieł pozostałych po systemie Koniki Minolty. Matryca ma rozmiary APS-C, co sprawia, że aby porównywać kąty widzenia ze sprzętem małoobrazkowym musimy mnożyć ogniskową przez 1,5. W sprzedaży znajdziemy zestaw z jednym bądź dwoma obiektywami kitowymi: SAL 18-55 mm f/3,5-5,6 oraz teleobiektywem SAL 55-200mm f/4-5,6.
W A580 znajdziemy prawdopodobnie tę samą matrycę co w SLT-A55. Sensor CMOS Exmor APS HD posiada efektywną rozdzielczość 16,2 MP i według producenta oprócz dużej liczbę reprodukowanych szczegółów ma gwarantować niski poziom szumów na wysokich ISO. Sam zakres czułości prezentuje się okazale: ISO 100-12800.
Stabilizacja obrazu
Stablilizacja SteadyShot działa na zasadzie poruszania matrycy światłoczułej, dzięki temu współpracuje z każdym podłączonym obiektywem. Jej skuteczność oceniamy na 2-2,5 EV, co pozwala na około czterokrotne bezpieczne wydłużenie czasu naświetlania przy zdjęciach z reki.
Wizjer, system podglądu
Alpha 580, tradycyjnie dla lustrzanek Sony, umożliwia dwa sposoby podglądu kadru. Pierwszy, klasyczny, czyli przez wizjer optyczny o pokryciu kadru 95% oraz powiększeniu 0,80x. W tym przypadku obraz przenoszony jest przez układ luster, co niestety nie wpływa korzystnie na jasność wizjera. Drugim sposobem jest korzystanie z Live View, co przy użyciu odchylanego monitora pozawala wykonywać zdjęcia niemal nie zwracając uwagi otoczenia. Podgląd na żywo realizowany jest przez dodatkową, mniejszą matrycę, dzięki czemu możemy cieszyć się szybkim AF. Minusem jest fakt, że w żadnym z tych przypadków nie osiągamy 100% pokrycia kadru, tak jak w korpusach typu SLT.
Jeśli jednak bardzo zależy nam na 100% wyświetleniu kadru, bądź na znacznym powiększeniu wyświetlanego obrazu, to z pomocą przychodzi tryb Focus Check LV, w którym to podczas kadrowania korzystamy z głównego, 16,2 MP sensora. Jest to udoskonalona wersja trybu, który pojawił się w A550, teraz do dyspozycji mamy dodatkowo ustawianie ostrości (zarówno przy pomocy detekcji fazy jak i kontrastu) oraz pomiar światła. Obraz możemy powiększać maksymalnie 15x, co niewątpliwie spodoba się miłośnikom makrofotografii. Dodatkowo w tym trybie możemy korzystać z elektronicznej poziomicy, identycznie jak w przypadku SLT-A33.
Monitor
Wyświetlacz LCD zamocowany jest w ruchomy sposób, znany z wielu lustrzanek Sony. Możemy go odchylać w górę i w dół, lecz na boki już nie (przegubowe mocowanie posiadają modele SLT). Dzięki dużej wielkości (3 cale) oraz wysokiej rozdzielczości (922 tys. pkt) nie mamy trudności z prawidłową oceną wykonanych zdjęć.
Lampa błyskowa
Identycznie jak w poprzedniku, aparat wyposażono w lampę błyskową o liczbie przewodniej 12 (dla ISO 100). Podnosi się ona wysoko, dzięki temu minimalizujemy ryzyko uzyskania cienia obiektywu na zdjęciu, zredukujemy także efekt czerwonych oczu.
Oto tryby pracy lampy:
Możemy też ustawić korektę błysku, znajdziemy ją w szybkim menu funkcyjnym. Dodajmy do tego, że lampa błyskowa służy także jako wspomaganie układu autofokusa, emitując serię bardzo szybkich, ale i nieprzyjemnych dla oka błysków.
Zasilanie
Akumulator dedykowany do A580 to popularny model NP-FM500H. Dzięki pojemności 11,8 Wh stanowi dosyć wydajne źródło zasilania. Na jednym ładowaniu jesteśmy w stanie wykonać około 500 zdjęć (przy założeniu, że 1/3 w trybie Live View). Bateria schowana jest pod wygodną klapką i dodatkową blokowana jest zapadką.
Pamięć
Nowy korpus Sony wspiera zapis na tradycyjnych kartach SD, nowszych SDHC oraz najnowszych SDXC. Użytkownicy posiadający inny sprzęt marki Sony często posiadają karty typu Memory Stick PRO Duo, je również można użyć w A580. W odróżnieniu od korpusów SLT, w A580 mamy dwa oddzielne sloty, co umożliwia włożenie dwóch nośników jednocześnie. Wybór aktualnie wykorzystywanej karty pamięci dokonujemy przełącznikiem znajdującym się nad slotami.
Złącza
Złącza zostały umieszczone pod elastycznymi klapkami na lewej ściance aparatu. Wśród nich znajdziemy HDMI oraz PC-USB. Oddzielne klapki zarezerwowane są dla złącza mikrofonu (MIC) oraz wężyka spustowego. Na prawej ściance umieszczono gniazdo zewnętrznego zasilacza.
Podsumowanie działu
Niewątpliwą zaletą A580 jest nowoczesna matryca, która oferuje nie tylko wysoką rozdzielczość, ale również niski poziom szumu na wyższych czułościach. Ponadto wyposażona jest ona w skutecznie działający układ stabilizacji. Alpha zbiera plusy również za dobrze zaprojektowany tryb Live View oraz odchylany wyświetlacz LCD. Dobrym rozwiązaniem jest podwójny slot kart pamięci. Do minusów należy zaliczyć, wynikający z konstrukcji, niewielki wizjer optyczny oraz dosyć duży apetyt na energię elektryczną.
+ nowoczesny sensor
+ dopracowany tryb Live View
+ stabilizacja obrazu
+ odchylany monitor LCD
+ bogata liczba złączy
+ dwa sloty kart pamięci
- mniejszy i ciemniejszy wizjer niż w aparatach konkurencji