Menu i tryby odtwarzania

Alpha A550 pozytywnie zapisała się na kartach historii korpusów Sony. Jej bezpośrednim następcą jest A580 - korpus o podobnym wyglądzie, ale zdecydowanie zmodyfikowanym wnętrzu. Nowa Alpha może poszczycić się 16,2 MP matrycą CMOS, mogącą pracować z bardzo wysoką czułością ISO 12800 oraz umożliwiającą rejestrację filmów Full HD. Tak jak w poprzedniku aparat wykonuje 7 kl/s w trybie seryjnym, tworzy zdjęcia HDR oraz rejestruje rozległe panoramy.

Autor: Damian Bednarzak

17 Grudzień 2010
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

5. Menu i tryby odtwarzania

Korzystając z podglądu przy pomocy wizjera optycznego, monitor LCD staje się miejscem, gdzie wyświetlany zostaje pakiet parametrów i ustawień. Do wyboru mamy podstawowe informacje z czcionką o większym rozmiarze lub informacje wraz z drabinkami pokazującymi zależność: czas naświetlania - przysłona.

Oczywiście dane mogą być również wyświetlane w trybie Live View, wówczas monitor prezentuje się następująco:

Menu funkcyjne

Do menu funkcyjnego dostajemy się przyciskając przycisk Fn. Układ szybkiego menu jest typowy dla lustrzanek Sony: parametry ułożone są w dwóch rzędach, po obu stronach monitora. Obecność szybkiego menu zdecydowanie poprawia wygodę i szybkość korzystania z aparatu.

menu funkcyjne

Menu główne podzielone jest na szereg zakładek, na szczęście nieprzewijalnych. Początkujących użytkowników ucieszy fakt, że w chwilę po zatrzymaniu się na dowolnej pozycji, pojawia się ramka z krótkim opisem.

menu główne

Przeglądanie i odtwarzanie zdjęć

Domyślnym sposobem na odtwarzanie zdjęć jest wyświetlenie pojedynczego zdjęcia wraz z naniesionymi podstawowymi informacjami. Możemy także wyświetlić dokładne dane wraz z histogramem RGB lub przeciwnie, pozostawić "czysty" kadr.

Możemy również wyświetlić miniatury, do wyboru mamy 4 lub 9 jednocześnie wyświetlanych obrazków. Zmiany tej dokonujemy za pomocą przycisku DISP. Pewną niedogodnością jest jednoczesne wyświetlanie jedynie zdjęć bądź samych filmów wyboru dokonujemy w menu lub w bocznej zakładce podczas odtwarzania miniatur.

Podsumowanie działu

Zaletą A580 jest łatwe w obsłudze menu funkcyjne oraz dobrze zaprojektowane menu główne. Większych zastrzeżeń też nie można mieć do trybu odtwarzania. Możemy użyć uniwersalnego trybu: pojedyncze zdjęcie z podstawowymi parametrami ekspozycji lub wyświetlić dokładne dane z histogramem RGB. Nieco drażniący jest fakt braku możliwości przeglądania jednocześnie zdjęć i nagrań wideo.

+ przejrzyste wyświetlanie informacji w trybie Live View

+ menu funkcyjne

- brak możliwości jednoczesnego wyświetlania zdjęć i filmów

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Powiązane artykuły