Canon EOS 60D - Podsumowanie

Zapraszamy do lektury testu Canona EOS 60D - modelu, który ma uzupełnić ofertę japońskiego producenta w segmencie lustrzanek skierowanych do zaawansowanych amatorów. Przyjrzymy się także jak 60D wypada w porównaniu z poprzednikiem - EOS-em 50D oraz najbardziej zaawansowanym korpusem z matrycą APS-C - EOS-em 7D.

Autor: Marcin Falana

5 Listopad 2010
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści




Canon EOS 60D to nowy rozdział w dwucyfrowej linii Canona. W związku z wypuszczeniem modelu 7D, który jest obecnie najbardziej zaawansowaną lustrzanką Canona z matrycą APS-C, 60D został skierowany bardziej w stronę zaawansowanego amatora - kilka elementów uproszczono inne jak odchylany ekran LCD, czy filmowanie dodano. Nie znaczy to, że 60D odbiega od swojego poprzednika - modelu 50D raczej wypełnia lukę między półprofesjonalnym 7D, który zastąpił 50D i amatorskim 550D.

EOS 60D to solidnie wykonany korpus skierowany do zaawansowanych amatorów. Charakteryzuje się dobrymi materiałami, mimo trochę plastikowego pierwszego wrażenia. Oferuje bardzo dobry i bezpieczny uchwyt i dobrą ergonomię. Z plusów warto wspomnieć o szybkim menu podręcznym i dobrym rozmieszczeniu elementów sterujących. Canon na szczęście zrezygnował w tym modelu z podwójnych funkcji przycisków co znacznie ułatwia obsługę. Z minusów można wymienić zlewanie się przycisków Menu i Info oraz brak wyświetlania w wizjerze parametrów takich jak pomiar światła czy tryb autofokusa. Poza czułością ISO, która jest widoczna zawsze.

Canona 60D można pochwalić za 18-megapikselową matrycę CMOS, z którą jest zintegrowany skuteczny system czyszczenia. Plusem jest też jasny wizjer mimo, że nie nie kryje 100% kadru, jednak w tej klasie aparatów to standard. Można także pochwalić rozmieszczenie informacji w wizjerze. Tryb live view daje wszystko co potrzeba z małym minusem za wybór punktów AF w trybie szybkim AF.

Ogromnym plusem jest odchylany i obracany ekran LCD o rozdzielczości ponad miliona punktów. Trudno też narzekać na przejrzysty górny wyświetlacz LCD pomimo, że jest trochę uproszczony w porównaniu z 50D. Do plusów trzeba też dodać obecność złącz HDMI i mikrofonu oraz możliwość sterowania zewnętrznymi lampami reporterskimi za pomocą wbudowanej lamy błyskowej.

EOS-a 60D można pochwalić za szybkość działania mimo obniżenia prędkości dłuższych serii do 5,3 kl/s. Nie można natomiast narzekać na działanie autofokusa zarówno w trybie pojedynczym jaki i ciągłym 60D ostrzy szybko i skutecznie. Nie męcząco odbywa się także zgrywanie dużych plików i obsługa odtwarzania zdjęć. Funkcje czysto fotograficzne jak pomiar światła i balans bieli także działają bez zarzutu.

Jeżeli chodzi o jakość zdjęć EOS 60D zaspokaja potrzeby zarówno zaawansowanych amatorów jak i zawodowców. 18-megapikselowa matryca w połączeniu z dobrymi obiektywami generuje obrazy o naturalnej kolorystyce i bardzo bogate w szczegóły. Co więcej dobra jakość utrzymuje się nawet do czułości ISO 3200. Canon 60D jako, że jest najnowszym modelem w ofercie japońskiego producenta oferuje obecnie najlepsze osiągi pod względem jakość obrazu, która pod względem szumu przewyższa nawet 7D.

EOS-a 60D można także pochwalić za obecność nowej funkcji - filtry twórcze, która pozwala wystylizować nasze zdjęcia w aparacie. Czego zabrakło to mikroregulacja - funkcja, która powinna znaleźć się w zaawansowanym korpusie. Niezbyt elegancko odbywa się także wspomaganie autofokusa. Niewątpliwym plusem jest natomiast filmowanie w jakość full HD z możliwością manualnego ustawiania parametrów ekspozycji.

Canon EOS 60D to zaawansowana lustrzanka, która poradzi sobie z większością mniejszych i większych zadań fotograficznych. Może korpus nie jest super wytrzymały i uszczelniony - użytkownicy wybierający się fotografować w dżungli powinni raczej zdecydować się na model 7D - jednak fotograficznie i filmowo to bardzo dojrzała lustrzanka, która jest bardzo ciekawą propozycją jednak nie tanią. Obecnie kosztuje niecałe 4000 zł, przy cenie 5800 zł za EOS-a 7D.

+ matryca CMOS 18 Mp
+ system czyszczenia matrycy
+ niski poziom szumu do ISO 3200
+ reprodukcja szczegółów
+ reprodukcja szczegółów na wyższych czułościach ISO
+ reprodukcja kolorów
+ jasny wizjer
+ informacja w wizjerze
+ górny wyświetlacz LCD
+ odchylany i obracany ekran LCD o rozdzielczości 1040 000 punktów
+ szybkość działania
+ szybkość autofokusa
+ 9 punktów krzyżowych AF
+ pomiar światła
+ automatyczny balans bieli
+ filmy w jakości HD 1920 x 1080 pikseli
+ złącze HDMI
+ gniazdo mikrofonu
+ sterowanie wbudowaną lampą zewnętrznymi lampami błyskowymi
+ wysokiej jakości materiały z jakich wykonano aparat
+ bardzo dobry uchwyt
+ szybkie menu podręczne Q
+ wygodna tylna tarcza
+ znakomita ergonomia
+ dobre rozmieszczenie elementów sterujących
+ wyświetlanie czułości ISO nawet podczas zmiany tego parametru
+ moje menu
+ przewijanie powiększeń
+ histogram histogram RGB
+ filtry twórcze
+ małe RAW-y

- brak wyświetlania w wizjerze parametrów podczas ich zmiany
- zlewanie się przycisków Menu i Info.
- trudny dostęp do punktów AF w trybie szybkim AF w live view
- brak alarmu niedoświetlonych obszarów
- brak mikroregulacji
- wspomaganie autofokusa lampą błyskową

Canon EOS 60D uzyskał w swojej klasie 71%

 



REKLAMA
<!-- StartCode: go.arbopl.bbelements.com 3.1 CoGdzieZaIle.pl(1925) / Artykul(2) / Pixel(1)

Spis treści

Następna

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)