Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Do tej pory dwucyfrowa linia cyfrowych EOS-ów rozwijała się dość prosto. Różnice między kolejnymi modelami były mniejsze bądź większe, ale zawsze szły w kierunku "na plus". Było to spowodowane tym, że 30D, 40D czy przez jakiś czas 50D były najwyższymi modelami z matrycą APS-C w ofercie firmy. Sięgali po nie zaawansowani amatorzy, ale też niektórzy zawodowcy. W chwili pojawienia się szybkiego i odpornego EOS-a 7D uległo to zmianie. Teraz to ten model kusi profesjonalnych fotografów szukających stosunkowo poręcznego narzędzia lub zapasowego korpusu. Dwucyfrowa linia EOS-ów została więc "odzyskana" przez amatorów. Tyle, że ona sama nieco na tym straciła.
O tym, że EOS 60D skręcił w kierunku amatorskim świadczy już sama obudowa. Wyraźnie mniejsza niż w 50D i plastikowa, a nie ze stopu magnezowego. W swoim wnętrzu kryje 18-megapikselową matrycę CMOS o rozmiarze APS-C (crop 1,6x) oraz procesor DIGIC 4. Zestaw ten oferuje czułości od ISO 100 do ISO 6400 z możliwością rozszerzenia do ISO 12800. Amatorzy potrzebujący dobrego trybu seryjnego będą nieco zawiedzeni - szybkość spadła z 6,3 do 5,3 kl/s. Aparat ma ten sam co w modelu 50D, 9-punktowy system AF i przeniesiony z 7D 63-strefowy pomiar światła. Należy dodać, że obydwa układy współpracują ze sobą. EOS 60D potrafi oczywiście filmować i robi to dokładnie w taki sposób jak 7D. Film w rozdzielczości 1920 x 1080 p może być rejestrowany z prędkościami 30, 25 i 24 kl./s, natomiast rozdzielczość 720 p może być rejestrowana z prędkością 60 i 50 kl./s. Dzięki funkcji {ITL|Movie Crop aparat "wycina" fragment o rozdzielczości 640 x 480 7-krotnie "wydłużając" ogniskową obiektywu.
Przyjemną nowością na tej półce jest obrotowy ekran LCD. 3-calowy monitor ma rozdzielczość 1 040 000 punktów. Kadrowanie w trybie Live View czy podczas filmowania powinno być więc przyjemnością. Tradycjonalistom pozostaje wizjer optyczny o pokryciu 96% kadru i powiększeniu 0,95x.
Nowa lustrzanka Canona korzysta z kart SD/SDHC/SDXC. To kolejny ukłon w stronę amatorów fotografujących trzycyfrowymi modelami i kolejny sygnał dla użytkowników dwucyfrowych Canonów, że powinni raczej myśleć o EOS-ie 7D. Warto też wspomnieć o zmianach sterowaniu aparatem. W stosunku do 50D producent uprościł górny panel (teraz obowiązuje zasada jeden guzik - jedna funkcja) oraz m.in. usunąć dżojstik z tylnej ścianki (pozostawiając w jego miejscu zwykłe cztery przyciski). Zniknęło też gniazdo synchro, pojawiła się natomiast możliwość zdalnego kontrolowania fleszy systemowych.
Na razie nie znamy ceny ani terminu dostępności Canona EOS 60D.] Poniżej prezentujemy specyfikację techniczną i informację prasową na temat tego modelu:
Kontrola, moc i kreatywność - Canon prezentuje lustrzankę EOS 60D
Londyn, Wielka Brytania, 26 sierpnia 2010 - Firma Canon zaprezentowała nową lustrzankę cyfrową: EOS 60D. Aparat oferuje wysoką wydajność, zestaw kreatywnych funkcji, nachylany wyświetlacz LCD Vari-angle oraz ulepszoną ergonomię, umożliwiając wykonywanie wysokiej jakości zdjęć oraz rejestrację filmów Full HD.
Wysoka prędkość i wysoka rozdzielczość
18-megapikselowa matryca światłoczuła CMOS APS-C odpowiada za bogate odwzorowanie szczegółów oraz powiększenie równe 1,6 nominalnej ogniskowej obiektywu, co umożliwia wykonanie odbitek wielkości plakatu o różnych współczynnikach obrazu. Wydajna technologia DIGIC 4 firmy Canon niezmiernie szybko przetwarza informacje o obrazie wychwycone przez matrycę CMOS, która odczytuje dane czterokanałowo. EOS 60D oferuje znakomitą reprodukcję barw i zdjęcia seryjne z wysoką prędkością 5,3 klatek na sekundę do 58 plików JPEG o pełnej rozdzielczości w jednej serii.
Standardowy zakres czułości ISO 100-6400 można rozszerzyć do wartości 12800 - obraz uchwycony w słabych warunkach oświetleniowych będzie posiadał tylko minimalne szumy. 9-punktowy system AF typu krzyżowego odpowiada za szybkie i precyzyjne ostrzenie, a super wrażliwy centralny punkt ostrzenia dostępny podczas pracy z obiektywami o maksymalnym otworze względnym poniżej wartości f/2,8 pozwala uzyskać zdjęcia "z klimatem" lub efektowną płytką głębię ostrości na portretach.
Canon EOS 60D posiada system pomiaru iFCL z 63-strefowym dwuwarstwowym czujnikiem, wprowadzonym po raz pierwszy w modelu EOS 7D. System automatyki ostrości gromadzi dane o położeniu obiektu, a następnie łączy je z odczytem koloru i luminancji w celu uzyskania jednakowo precyzyjnej ekspozycji w każdych warunkach. Zintegrowany nadajnik zdalnego sterowania lampami błyskowymi Speedlite kontroluje parametry pracy wielu lamp typu EX.
Fotografowanie z różnej perspektywy
Nowy, nachylany pod różnymi kątami panoramiczny wyświetlacz LCD Vari-angle o przekątnej 7,7 cm (3 cale), współczynnikiem obrazu 3:2, rozdzielczością 1 040 tys. punktów zapewnia wygodę kadrowania i wyświetla obraz bogaty w szczegóły. Gdy kadrowanie przez wizjer nie jest możliwe, tryb Live View oferuje kadrowanie na wyświetlaczu. Na powierzchni wyświetlacza znajduje się przeciwodblaskowa i wodoodporna powłoka umożliwiająca wygodne przeglądanie pod różnymi kątami lub w jaskrawym świetle.
Więcej możliwości dla kreatywnych
Nowa funkcja Basic + eliminuje potrzebę zmiany ustawień. Atmosferę sceny można uchwycić fotografując zgodnie z rodzajem oświetlenia i motywem zdjęcia w dostępnych trybach takich jak portret, krajobraz, zbliżenie, sport, ujęcie nocne lub kreatywny tryb AUTO. Różne efekty dostępne są z użyciem dodatkowych opcji Basic +, np. światło dzienne, pochmurno, zachód słońca lub wstępnie ustawionych styli obrazu, np. żywy, miękki, ciepły i monochromatyczny.
Nowa lustrzanka oferuje bogaty zestaw nowych funkcji wspomagających wykonanie lepszych zdjęć i zastosowanie efektów zdjęciowych jeszcze na poziomie aparatu. Wydajny przetwornik obrazu DIGIC 4 odpowiada za edycję plików RAW w aparacie, pozwalając dobrać ustawienia takie jak jasność, kontrast, balans bieli, korekcja zniekształceń i aberracji chromatycznej. Po obróbce obraz można zapisać w formacie JPEG, wydrukować, przenieść do komputera lub umieścić w sieci.
Fotografom pragnącym zastosować efekty zdjęciowe bez pomocy kosztownego oprogramowania w procesie post-produkcji, EOS 60D oferuje zestaw nowych kreatywnych filtrów. Filtry takie jak efekt ziarnistego zdjęcia czarno-białego, soft fokus, efekt aparatu zabawkowego czy efekt miniatur nadają zdjęciom inny wymiar - ziarniste zdjęcie czarno-białe symuluje m. in. fotografię reportażową, a soft fokus oddaje miękką fakturę skóry.
Filmy EOS - pełna kontrola i jakość Full HD
Oprócz robienia doskonałych zdjęć lustrzanka EOS 60D nagrywa filmy HD o rozdzielczości 1920 x 1080 p, zapewniając szeroki zakres prędkości klatek, w tym 30, 25 i 24 kl./s. Ścieżki wideo o rozdzielczości 720 p rejestrowane są z prędkością 60 i 50 kl./s. W trybie Movie Crop aparat nagrywa za pomocą centralnego obszaru matrycy wielkości 640 x 480 pikseli, tworząc efekt powiększenia o wartości siedmiokrotnie większej niż ogniskowa obiektywu.
Pełna ręczna regulacja w trybie filmowania pozwala dokonać własnych ustawień ekspozycji i ostrości, a także skorzystać z bogatej oferty obiektywów EF firmy Canon. Dzięki zewnętrznemu mikrofonowi stereo i funkcji dostosowania poziomu głośności nagrywanego dźwięku jakość ścieżki dźwiękowej jest równie wysoka jak jakość obrazu.
Udostępnianie zdjęć i filmów ułatwia zintegrowany port HDMI zgodny ze standardem Consumer Electronics Control (HDMI-CEC) - zdjęcia i filmy można przeglądać na telewizorach HD-ready, sterując pokazem za pomocą pilota telewizyjnego.
Wygoda!
Aparat EOS 60D posiada zupełnie nowy, przeprojektowany korpus - opływowy kształt, zwiększona ergonomia i nowy układ przycisków ułatwiają szybką i wygodną obsługę. Najczęściej używane funkcje zostały zgrupowane razem dla ułatwienia dostępu, a pokrętło nastaw Quick Control, sterownik wielofunkcyjny i przycisk SET połączono w jedno wielofunkcyjne pokrętło nastaw Multi Control, umożliwiające nawigację po menu i szybką zmianę ustawień za pomocą kciuka. Pokrętło nastaw trybu fotografowania posiada przycisk blokady, który pozwala zapobiec przypadkowym zmianom ustawień w trakcie robienia zdjęć.
Dedykowany przycisk Quick Control umożliwia natychmiastowy dostęp do najbardziej popularnych ustawień fotografowania i przeglądania, natomiast przypisanie wybranych funkcji wielu przyciskom pozwala dostosować aparat do potrzeb własnych użytkownika. Funkcja elektronicznej poziomicy wyświetlanej w wizjerze lub na ekranie LCD w trybie Live View dba o zachowanie linii horyzontu, ograniczając konieczność korekcji zdjęć krajobrazu w trakcie post-produkcji.
EOS 60D jest jednym z nowowprowadzonych modeli aparatów marki Canon, które współpracują z wysoce wydajnymi kartami pamięci SDXC, udostępniając do 2 TB pamięci i pozwalając filmować z jakością HD i fotografować z pełną rozdzielczością RAW i JPEG bez zmiany karty. Aby usprawnić zarządzanie obszerną biblioteką obrazów w aparacie można przypisać zdjęciom oceny w skali od 1 do 5, co umożliwia ich szybszą lokalizację i wyświetlenie pliku na ekranie aparatu. Po przetransferowaniu zdjęć do komputera znaczniki można odczytać z użyciem programów do zarządzania i edycji obrazu, w tym DPP firmy Canon.
Podziel się chwilą
Bezprzewodowy transfer zdjęć i filmów z aparatu EOS 60D umożliwiają funkcje Eye-Fi connected functions2. EOS 60D posiada dedykowaną sekcję Eye-Fi na interfejsie użytkownika, która zawiesza łączność WiFi na czas korzystania z Eye-Fi w celu przedłużenia żywotności akumulatora.
Przegląd najważniejszych cech i funkcji aparatu EOS 60D:
- Matryca światłoczuła CMOS APS-C z 18 MP
- Zaawansowane funkcje kreatywne z Basic +
- Nachylany wyświetlacz LCD Vari-angle o przekątnej 7,7 cm (3 cale) i współczynniku obrazu 3:2
- Nagrywanie filmów Full HD w trybie regulacji ręcznej
- Przetwornik obrazu DIGIC 4
- Światłoczułość ISO 100-6400, rozszerzona do 12 800
- Zdjęcia seryjne z prędkością 5,3 kl./s do 58 zdjęć JPEG w jednej serii
- 9-punktowy system AF typu krzyżowego
- Pomiar iFCL i 63-strefowy dwuwarstwowy czujnik
- Zintegrowany nadajnik zdalnego sterowania fleszami Speedlite
- Obróbka plików RAW w aparacie