Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Zapraszamy do lektury testu Canona EOS 60D - modelu, który ma uzupełnić ofertę japońskiego producenta w segmencie lustrzanek skierowanych do zaawansowanych amatorów. Przyjrzymy się także jak 60D wypada w porównaniu z poprzednikiem - EOS-em 50D oraz najbardziej zaawansowanym korpusem z matrycą APS-C - EOS-em 7D.
Optyka i sensor
W modelu EOS 60D zastosowano standardowe dla Canona mocowanie obiektywów typu EF/EF-S. Przelicznik ogniskowej dla małego obrazka wynosi 1,6x. Samo zakładanie i zdejmowanie obiektywów nie nastręcza żadnych problemów. Zarówno obiektywy jak i korpus są dobrze oznaczone czerwoną kropką, która ułatwia mocowanie.
EOS 60D podobnie jak 7D korzysta z 18-megapikselowej matrycy CMOS dostosowanej do podglądu na żywo i nagrywania filmów. Została ona wyprodukowana bezpośrednio przez Canona. Jej wymiary to 22,3 x 14,9 mm, a całkowita liczba pikseli - około 19 milionów. Efektywnie jest wykorzystywane 18 Mp. Należy w tym miejscu jeszcze wspomnieć o zintegrowanym systemie czyszczenia EOS, który zadba o czystość matrycy. Podczas testu wielokrotnie zdejmowałem i zakładałem obiektyw i nie zauważyłem żadnych zanieczyszczeń, które byłyby widoczne na zdjęciach. Matryca 60D pozwala na zastosowanie czułości od ISO 100 do ISO 6400 i rozszerzone ISO H odpowiadające ISO 12800.
Wizjer
W wizjerze Canona 60D zastosowano pryzmat pentagonalny, który daje jasny i klarowny obraz. W porównaniu z poprzednikiem nie zmieniły się parametry powiększenia - 0,95x i punktu ocznego 22 mm. Dzięki temu obraz w wizjerze jest duży - plasuje się idealnie między amatorskim 550D i półprofesjonalnym 7D. Wizjer pokrywa około 96 % kadru jaki widzi aparat. Do dyspozycji mamy także wymienne matówki. Na tej dostarczonej przez producenta widzimy 9 punktów AF i koło pomiaru punktowego. Pod wizjerem znajdują się informacje o ekspozycji i niektórych parametrach. Na plus można zaliczyć obecność czułości ISO nawet podczas zmiany tego parametru.
Podgląd na żywo
Canon EOS 60D oferuje tryb live view, który uruchamiamy przyciskiem znajdującym po prawej stronie wizjera. Obsługujemy go w wygodny sposób kciukiem. W trybie filmowania służy on do włączania/wyłączania nagrywania filmów. Tryb podglądu na żywo oferuje kilka sposobów wyświetlania informacji i trzy metody pomiaru ostrości. Poza tym do dyspozycji mamy szybkie menu podręczne - przycisk Q.
Zacznijmy od pomiaru ostrości, zmianę trybu dokonujemy za pomocą dedykowanego przycisku AF, szybkiego menu ekranowego lub menu aparatu. Do dyspozycji mamy trzy sposoby pomiaru ostrości:
Szybkość pomiaru opartego o detekcję kontrastu w trybie live view nie powala na kolana i przypomina raczej osiągi przeciętnego kompaktu niż takich konstrukcji jak Mikro Cztry Trzecie Panasonika. Natomiast w trybie szybkim mamy utrudniony dostęp do punktów autofokusa. Musimy w tym celu przebijać się przez szybkie menu ekranowe ponieważ przycisk obsługujący pola AF w tym trybie służy do powiększania obrazu, co bywa przydatne przy manualnym ustawianiu ostrości.
Reszta funkcji fotograficznych może być obsługiwana przez dedykowane przyciski. Po ich wciśnięciu na ekranie pojawiają się odpowiednie symbole, które obsługujemy tarczami nastaw lub nawigatorem.
Monitor i panel LCD
W modelu EOS 60D zastosowano 3-calowy odchylany i obracany ekran LCD o rozdzielczości 1040 000 punktów, proporcje obrazu 3:2. Canon wreszcie skorzystał ze swojego rozwiązania i zastosował w 60D obracany ekran, który pozwala na swobodne kadrowanie w trybie live view nawet z niewygodnych pozycji. Poza tym możemy schować ekran w stronę korpusu co może uchronić go przed ewentualnymi uszkodzeniami. Nie wspominając już o filmowaniu podczas którego odchylany ekran jest właściwie niezbędny szczególnie gdy korzystamy z takich urządzeń jak lupa LCDVF.
Jasność monitora możemy dostosować w zakresie 1-7 w menu ustawień aparatu. Przy dostosowywaniu jasności wyświetlane są paski od czarnego poprzez kilka szarych do białego.
Obraz wyświetlany na ekranie jest szczegółowy jasny i klarowny co pozwala na prawidłową ocenę ekspozycji i ostrości zdjęcia oczywiście po jego powiększeniu.
Jak przystało na lustrzankę z wyższej półki Canon 60D został wyposażony w monochromatyczny, górny wyświetlacz LCD podświetlany na bursztynowo. Czytelność wyświetlanych informacji jest na wysokim poziomie, no może poza pomiarem światła. W porównaniu z poprzednikiem zmniejszono jednak ilość dostępnych parametrów na górnym wyświetlaczu. Na plus można natomiast zaliczyć przeniesienie przycisku podświetlania wyświetlacza bliżej palca wskazującego.
Lampa błyskowa
EOS-a 60D wyposażono we wbudowaną lampę błyskową o liczbie przewodniej 13 i polu krycia 17 mm (dla małego obrazka 28 mm). Tradycyjnie lampę wbudowano w górną część obudowy wizjera. W trybie E-TTL lampa działa bez zarzutu odpowiednio doświetlając fotografowaną scenę.
Model 60D jest drugą lustrzanką Canona, która umożliwia sterowanie dedykowanymi, zewnętrznymi lampami błyskowymi Speedlite EX za pomocą wbudowanej lampy. W modelu 50D, żeby korzystać z tej funkcji musieliśmy mieć dwie lampy Speedlite.
Zasilanie
W Canonie 60D zastosowano baterię litowo-jonową LP-E6, którą znamy z modelu 7D. Pomimo, że ma ona identyczne wymiary co baterie z serii BP charakteryzuje się większą pojemnością - 1800 mAh i dokładną informacją o poziomie naładowania i stopniu zużycia, która znajduje się w trzeciej zakładce menu ustawień aparatu. Poza tym informacja o poziomie naładowanie baterii jest dostępna w wizjerze i na górnym wyświetlaczu. Pozwala ona na określenie jednego z 6 poziomów naładowania.
Według danych Canona jedno ładowanie powinno wystarczyć na wykonanie około 1000 zdjęć. Man udało się średnio podczas testu 60D wykonać 400-500 zdjęć na jednym ładowaniu przy umiarkowanym korzystaniu z live view i lampy błyskowej.
Warto jeszcze wspomnieć o ładowarce LC-E6E, która za pomocą mrugania diody o różnej częstotliwości pozwala na określenie poziomu naładowania baterii. Ładowanie baterii trwa około 2h.
Pamięć
Gniazdo kary pamięci znajduje się z prawej strony aparatu. W modelu 60D Canon zdecydował się na zastosowanie kart SD, SDHC i SDXC, zrezygnowano całkowicie z gniazda CF. Obecnie szybkie karty SDHC są w stanie udźwignąć dane generowane przez 18-megapikselową matrycę w tym filmy w full HD więc trudno traktować to jako wadę. Gniazdo otwiera się zgrabnie odchylając klapkę na sprężynce co ułatwia dostęp do karty.
Złącza
Złącza znajdują się pod gumową zaślepką po lewej stronie korpusu. Otwiera się ją w wygodny sposób jest przy tym dobrze przymocowana. Umieszczono tu złącze USB Hi-Speed zintegrowane z wyjściem wideo (PAL/NTSC), złącze HDMI mini, oraz port mikrofonu - mini jack 3,5 mm stereo. Poza tym znajdziemy tu gniazdo pilota. Czego zabrakło to gniazdo X pozwalające na podłączenie kabla synchronizacyjnego do studyjnych lamp błyskowych.
Podsumowanie
Canona 60D można na wstępie pochwalić za 18-megapikselową matrycę CMOS, z którą jest zintegrowany skuteczny system czyszczenia. Plusem jest też jasny wizjer mimo, że nie nie kryje 100% kadru, jednak w tej klasie aparatów to standard. Można także pochwalić rozmieszczenie informacji w wizjerze. Tryb live view daje wszystko co potrzeba z małym minusem za wybór punktów AF w trybie szybkim AF. Ogromnym plusem jest odchylany i obracany ekran LCD o rozdzielczości ponad miliona punktów. Trudno też narzekać na przejrzysty górny wyświetlacz LCD. Do plusów trzeba też dodać obecność złącz HDMI i mikrofonu i możliwość sterowania zewnętrznymi lampami błyskowymi za pomocą wbudowanej lamy błyskowej.
+ matryca CMOS 18 Mp
+ system czyszczenia matrycy
+ jasny wizjer
+ informacja w wizjerze
+ górny wyświetlacz LCD
+ odchylany i obracany ekran LCD o rozdzielczości 1040 000 punktów
+ złącze HDMI
+ gniazdo mikrofonu
+ wydajna bateria
+ sterowanie wbudowaną lampą zewnętrznymi lampami błyskowymi
- trudny dostęp do punktów AF w trybie szybkim AF w live view