Asus ZenBook UX410U - nareszcie godny rywal MacBooka?

Czy ten lekki i kompaktowy ZenBook sprawdzi się jako niezawodny towarzysz fotografa w podróży? Postanowiliśmy się o tym przekonać podczas ostatniego wyjazdu prasowego do duńskiego Aarhus.

Autor: Maciej Zieliński

14 Kwiecień 2017
Artykuł na: 9-16 minut
Spis treści

Mówiąc o laptopie dla fotografa nie sposób uciec od porównań do popularnych modeli z podświetlanym jabłkiem. Choć nie należą do najtańszych, zapracowały sobie na opinię wydajnych i niezawodnych, a do tego wyjątkowo stylowych, co w tej branży też jest nie bez znaczenia - fotografowie to w końcu esteci i niech pierwszy rzuci kamień ten, kto nie zabrał nigdy głosu w dyskusji o kształcie i wykonaniu nowego modelu aparatu, który właśnie trafia na rynek.

Konkurencja wyciągnęła więc wnioski i najnowsze modele kompaktowych notebooków to już nie tylko wyśrubowane parametry w przystępnej cenie - prezentują się równie efektownie, pod wieloma względami przebijając nawet nowe MacBooki. Oferując podobne możliwości, są jeszcze lżejsze i jeszcze smuklejsze. Sporą zachętą jest też niewątpliwie cena, niższa nierzadko nawet o 1/3.

Jednym z głównych rywali Apple jest dziś zgrabny i stylowy ZenBook z najnowszej linii UX410U. Tym, co z pewnością wyróżnia go na rynku jest 14-calowa i, co szczególnie ważne dla fotografa, matowa matryca, zamknięta w obudowie o wymiarach typowych dla notebooków klasy 13”. W środku znajdziemy procesor Intel Core i3, i5 lub i7 siódmej generacji, do 16 GB DDR4 RAM, oraz dysk SSD o maksymalnej pojemności 512 GB (opcjonalnie tradycyjny dysk twardy 1TB). W zależności od wersji za komputer zapłacimy od 2999 do 4999 zł.

Do naszej redakcji trafił model z procesorem i7 2.7GHz, pamięcią 8 GB DDR4 RAM oraz dyskiem SSD 512 GB i kartą graficzną Nividia GTX940M (w ofercie są także modele ze zintegrowanym układem grafiki) - za taką specyfikację zapłacimy 4599 zł. Jest to więc jedna z mocniejszych jednostek, z wydajnym procesorem i stosunkowo dużą pojemnością dysku, która pozwoli nie tylko na szybki zrzut wykonanych zdjęć, ale również przechowywanie podręcznego archiwum plików, do których sięgamy najczęściej.

Nowy Zenbook posłużył mi do realizacji testu najnowszego bezlusterkowca Fujifilm X-T20 podczas prasowego wyjazdu do Aarhus, Europejskiej Stolicy Kultury 2017. Przez 4 dni towarzyszył mi w podróży, a przez kolejny tydzień dzielnie służył w pracy redakcyjnej. Korzystałem z niego jako podstawowego narzędzia do selekcji i edycji zdjęć w programach Adobe Lightroom i Photoshop, również na nim zredagowałem tekst, który właśnie czytacie.

Prywatnie korzystam z MacBooka Pro 13” Retina o zbliżonych parametrach (Intel Core i5 2,7 GHz, 8 GB DDR3, 128 GB SSD). Nie uniknę więc porównań, opisując tak wykonanie jak i wydajność w postprodukcji. Na co dzień, w pracy biurowej mam do czynienia głównie z systemem Windows i do porównania postaram się podejść bez uprzedzeń. Choć od subiektywnych wycieczek również nie będę się powstrzymywał! Nie tracąc czasu, zaczynajmy!

 

Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Maciej Zieliński

Redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i kwartalnika Digital Camera Polska – wielki fan fotografii natychmiastowej, dokumentalnej i podróżniczego street-photo. Lubi małe dyskretne aparaty, kolekcjonuje albumy i książki fotograficzne.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Peak Design Travel Backpack 45L Coyote - test plecaka dla podróżnika
Peak Design Travel Backpack 45L Coyote - test plecaka dla podróżnika
Travel Backpack Coyote to nowy wariant popularnego plecaka dla twórców w podróży. Zmienił się kolor, ale też materiał, z którego został wykonany. Podczas dwumiesięcznej podróży sprawdziłem, czy...
38
Calibrite Display Plus HL - recenzja kolorymetru i kalibracja krok po kroku
Calibrite Display Plus HL - recenzja kolorymetru i kalibracja krok po kroku
Najnowsze kolorymetry Calibrite wyznaczają współczesny standard kalibracji i profilowania wyświetlaczy. Przyjrzeliśmy się, jak działa flagowy Display Plus HL. Oto nasze wnioski.
20
Czy mobilne dyski HDD mają jeszcze sens? Test SanDisk Professional G-DRIVE ArmorATD 6 TB
Czy mobilne dyski HDD mają jeszcze sens? Test SanDisk Professional G-DRIVE ArmorATD 6 TB
Konwencjonalne dyski przenośne nie mają dziś łatwo. Szybkie jak błyskawica i niesamowicie małe pamięci Flash skradły całą uwagę branży kreatywnej spychając technologię HDD głęboko w cień. Czy...
27
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj