Wydarzenia
Odkrywając światłość - prawdziwa Ameryka Marka Steinmetza na wystawie w Pałacu Schoena
Kuba Dąbrowski
Rok 2013 był dla mnie rokiem powrotu do Polski. Powrotu po przerwie. W trakcie przeprowadzek dużo się myśli o tym skąd się jest. Moje trzy typy pomagały mi w tym myśleniu.
Antoni Zdrodowski "Fotografie"
To skromna książka, poza Białymstokiem mało kto ją pewnie widział. W całym kraju ukazuje się teraz sporo tego typu opartych na grantach publikacji "o mieście w starej fotografii". Takie książki to w większości niestety pocztówkarstwo i totalny chłam. Białystok ma to szczęście, że mieszka w nim niestrudzony Grzegorz Dąbrowski. To on kiedyś wykopał Augustisa, a teraz do miejskiej fotograficznej układanki dokłada kolejny element. W kadrach zapomnianego lokalnego reportera Antoniego Zdrodowskiego oglądamy Białystok przełomu lat 50. i 60. Komunistyczny smutek i opresja, wychodzenie na prostą po wojnie, odbudowy, milicjanci i czerwonoarmiści. Zero nostalgii. Rzecz o moim mieście, bolesna i ważna.
Łukasz Modelski "Fotobiografie PRL"
Historia fotografii ciągle nam się w Polsce pisze. Intensywnie układa się kanon, standardy, punkty odniesienia. Wywiady z tuzami PRL-owskiego fotoreportażu pokrywają kolorami spory obszar tej rysującej się mapy. Modelski pyta starszych panów o rzeczy, o których się myśli, ale na co dzień w branży raczej się nie mówi: współpracę z cenzurą, kreowanie rzeczywistości zgodnie z narzuconymi wymogami, oddzielenie dokumentalnej estetyki od choćby prób mówienia "prawdy". Książka dużo lepsza niż wystawa w Zachęcie.
Filip Springer "Wanna z kolumnadą"
Książki Filipa Springera to jest oddzielny gatunek. Nie są to książki fotograficzne z dodanym tekstem, ani książki "słowne" z dodanymi ilustracjami. To książki równo stojące na obu nogach. Nie kojarzę nikogo innego, kto równie dobrze pracowałby w ten sposób. "Wanna z kolumnadą" nie jest najbardziej efektowną publikacją w karierze Springera, ale to jest jedna z książek, które pewnie za ileś lat pokażę synowi i powiem "Józek, zobacz, tak tu kiedyś było".
Kuba Dąbrowski - fotograf, urodził się w Białymstoku. Skończył socjologię na UJ i fotografię w ITF w Opawie w Czechach. Czasami jeździ do Afganistanu, czasami fotografuje makijaże dla Chanel. Wydał książki "Western", "Sweet Little Lies" oraz "113, 604 Stray Dogs". Współpracował między innymi z "Przekrojem", "Vivą", "Machiną", "Exklusivem" i "Die Zeit". Miał kilka wystaw za granicą: w Tokio, Berlinie, Bukareszcie, i w kraju - w Białymstoku, Warszawie, Krakowie.