Najlepsze książki fotograficzne 2013

Autor: Marcin Grabowiecki

22 Grudzień 2013
Artykuł na: 49-60 minut
Książka fotograficzna zdobywa zasłużenie coraz większe uznanie, stając się jednym z najważniejszych sposobów opowiadania historii za pomocą fotografii. W tym roku po raz pierwszy postanowiliśmy poprosić 12 specjalistów (twórców książek, właścicieli księgarni fotograficznych, kuratorów, grafików, fotografów) o podzielenie się z nami tytułami ich ulubionych książek mijającego roku. Zobaczcie jakie photobooki wybrali: Franek Ammer, Kuba Dąbrowski, Joanna Kinowska, Krzysztof Kowalski, Adam Mazur, Rafał Milach, Ania Nałęcka, Paweł Rubkiewicz, Maga Sokalska, Marta Szymańska, Paweł Szypulski oraz Marcin Grabowiecki.

Franek Ammer

Carlos Spottorno "The Pigs"

Carlos Spottorno "The Pigs"RM Verlag

Przyznam szczerze, że ciągłe słuchanie o kryzysie i oglądanie kolejnych zdjęć opustoszałych betonowych osiedli nieco mnie już męczy. "The Pigs" jest tu wyjątkiem. Tym co różni ten projekt, a w szczególności tą książkę jest refleksja nad tym, w jaki sposób media pokazują kryzys, a w szczególności jaki tworzą obraz krajów, do których przylgnęło określenie "świnie". Spottorno na podstawie swojej podróży po Włoszech, Grecji, Hiszpanii i Portugalii starał się zilustrować stereotypy, które towarzyszą temu terminowi w światowej prasie. Stąd przemyślana i konsekwentna forma książki zbliżona do publikacji prasowych. Każdy detal został tu przemyślany: od okładki, papieru, tekstu na pierwszej stronie, ceny (oryginalna cena to 9,99 euro) aż po zmyśloną reklamę Ferrari na tylnej okładce: "Nie potrzebujesz pieniędzy. Wystarczy kredyt". "The Pigs" nie wprowadza wiele nowego jako projekt fotograficzny, ale jako książka daje do myślenia. Pokazuje jak płytkie i niesprawiedliwe jest spojrzenie na kraj i ludzi przez pryzmat sytuacji ekonomicznej.

Todd Hido "Excerpts from Silver Meadows"

Todd Hido "Excerpts from Silver Meadows"Nazraeli Press

"House Hounting" Todda Hido była jedną z pierwszych książek fotograficznych jakie znalazły się na mojej półce. Od tego czasu pojawiło się kilka kolejnych monografii. "Excerpts..." to jednak zupełnie nowe podejście Hido do robienia książek. Tym razem pozwolił sobie na więcej, łącząc własne prace ze znalezionymi zdjęciami, fotografiami z własnego albumu rodzinnego i pamiątkami z czasów młodości. Efekt jest niesamowity. Brak zamkniętej narracji zachęca do nieustannego przeglądania książki i wyobrażania sobie nowych historii. Może to być równie dobrze nostalgiczna opowieść o powrocie do domu, jak i historia kryminalna. Nie ma dla mnie nic lepszego, niż oddanie władzy odbiorcy, dlatego "Excerpts from Silver Meadows" zasługuje na uwagę wszystkich, którzy znają zdjęcia Todda Hido, jak i tych którzy stykają się z jego pracami po raz pierwszy.

Carolyn Drake "Two Rivers"

Carolyn Drake "Two Rivers"self-published

"Two Rivers" zwraca na siebie uwagę już od pierwszego spojrzenia. Chociażby przez grubą i twardą okładkę, spod której odważnie wystają strony z fotografiami. Na publikacje składają się właściwie dwie książki: jedna ze zdjęciami, druga z tekstem służącym jako przewodnik, zawierający opis konkretnych fotografii. Carolyn Drake płynnie porusza się pomiędzy dokumentem, reportażem i czymś co można by nazwać impresją z podróży. "Two Rivers" to barwna opowieść o krajach dawnego Turkmenistanu, której linię wyznacza bieg rzek przecinających sztuczne granice między obecnymi państwami. To także, a może przede wszystkim piękne obrazy, przechodzące jeden w drugi, dzięki harmonijkowemu składowi kartek.

Franek Ammer - przyszły absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej. Od 2011 roku zaangażowany w działania Fundacji "BLIK". Podczas Trochę Innego Festiwalu Fotografii i TIFF Festival zajmował się sekcją Publikacji koordynując wystawy książek fotograficznych, spotkania autorskie oraz warsztaty. Prowadzi także spotkania z twórcami min. cykl "Booktalk - rozmowy o książkach fotograficznych", który rozpoczął się w Muzeum Współczesnym Wrocław.

1. Wstęp

2. Franek Ammer

3. Kuba Dąbrowski

4. Marcin Grabowiecki

5. Joanna Kinowska

6. Krzysztof Kowalski

7. Adam Mazur

8. Rafał Milach

9. Ania Nałęcka

10. Paweł Rubkiewicz

11. Maga Sokalska

12. Marta Szymańska

13. Paweł Szypulski

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Magdalena Paszkowska: moja przygoda z Quadralite Snoot SN-200LED
Magdalena Paszkowska: moja przygoda z Quadralite Snoot SN-200LED
Snoot SN-200LED pozwala uzyskać w studio wiele oświetleniowych efektów. Ceniona fotografka fine art i prelegentka, Magdalena Paszkowska zdradza, dlaczego sięgnęła po ten modyfikator.
4
Dumka na szkle i błonie. Międzywojenne Kresy w nowym albumie Narodowego Archiwum Cyfrowego [RECENZJA]
Dumka na szkle i błonie. Międzywojenne Kresy w nowym albumie Narodowego Archiwum Cyfrowego...
Tak zwane Kresy Wschodnie zapisały się w polskiej pamięci zbiorowej jako kraina w połowie mityczna - idealizowana, bo „utracona”. Jak wyglądało w rzeczywistości zwykłe życie jej...
21
„King, Queen, Knave” - zaklęty trójkąt Gregorego Halperna [Recenzja]
„King, Queen, Knave” - zaklęty trójkąt Gregorego Halperna [Recenzja]
W „King, Queen, Knave” Halpern konfrontuje się z przeszłością i pamięcią o miejscu, w którym dorastał i do którego powrócił, gdy przeżywał twórczy kryzys. Zdjęcia powstawały przez niemal dwie...
34
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)