Tak wyglądał pierwszy aparat fotograficzny - zobacz filmy!

Autor: Redakcja Fotopolis

19 Sierpień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Jak co roku, 19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Fotografii. To dobra okazja, by przypomnieć sobie, jak to wszystko się zaczęło i jak długą drogę przeszło nasze ulubione medium od czasów pierwszych eksperymentów z camera obscura. Sprawdź jak wyglądał pierwszy aparat fotograficzny, a także jak zmieniała się fotografia na przestrzeni czasu.

Czy gdy Joseph Niépce i Louis Daguerre na początku XIX wieku tworzyli podwaliny pod fotografię, spodziewali się jak duże piętno ich odkrycie odciśnie na historii świata? Pewnie nie. W ciągu niespełna 200 lat fotografia stała się dominującym środkiem przekazu, a wraz z nadejściem ery smarfonów - także formą komunikacji. Dzisiejsza kultura opiera się na obrazie, a biorąc pod uwagę coraz większe zainteresowanie szeroko rozumianym lifeloggingiem, czyli relacjonowaniem na żywo swojego życia w internecie, trend ten prawdopodobnie będzie się tylko umacniał. I chociaż pierwszy aparat fotograficzny znacząco różnił się od tych znanych nam dzisiaj, warto pamiętać, od czego wszystko się zaczęło. 

Jak elektronika wpłynie jakość tego medium? Tego nie wiemy. Wiadomo jednak, że zanim dotarliśmy do miejsca, w którym obecnie jesteśmy, fotografia przebyła długą drogę, pełną rewolucyjnych odkryć i ślepych zaułków. Światowy dzień fotografii, to dobra okazja, by po krótce przypomnieć sobie to, jak ewoluowała na przestrzeni lat. Zobacz film, ktory przedstawia drogę, jaką przeszła - od pierwszego aparatu fotograficznego do dzisiejszych smartfonów.

200 lat fotografii - od dagerotypów po skany 3D

Powyższy film szybko przybliży Wam zdjęcia, które przecierały szlaki w ekspansji naszego ulubionego medium, od pierwszego aparatu fotograficznego i pierwszej fotografii Josepha Niépce, przez pierwszą fotografię kolorową, aż po trójwymiarowy model głowy prezydenta USA.

Oczywiście fotografia to także aparaty, które na przestrzeni niespełna 200 lat zmieniły się nie do poznania. Od dużych, ważących kilogramy nieporęcznych skrzynek, po szybkostrzelne lustrzanki cyfrowe, bezlusterkowce czy smartfony, które możemy zmieścić w kieszeni. Poniższe filmy to krótka podróż przez najważniejsze aparaty fotograficzne w historii.

Ewolucja aparatów fotograficznych

 

W ciągu dwóch stuleci swojego istnienia, fotografia widziała powstanie wielu nurtów i ruchów artystycznych, z których każdy emanował własnym stylem, technikami i przeznaczeniem. Nurty te eksplorowały też nowe idee, które przyczyniły się do rozwoju sztuki. Poniżej możecie zobaczyć świetny, niespełna 2-godzinny wykład Eileen Rafferty, która w przystępny sposób oprowadza słuchaczy po najważniejszych nurtach w historii fotografii.

Najważniejsze nurty i ruchy artystyczne w historii fotografii

Mówi się, że w sztuce wszystko już było. Na pewno nie można tego jednak powiedzieć o technologii, która w ostatnich latach rozwija się w zawrotnym tempie. Jakie piętno odciśnie na fotografii? Czy otworzy przed nami nowe możliwości? Czy stanie się nieodzownym elementem naszego codziennego życia? Czy może czeka nas czarny scenariusz, rodem z serialu Black Mirror? Ciekawe spojrzenie na możliwą przyszłość fotografii znajdziecie w poniższym filmie.

Pierwszy aparat fotograficzny vr. smarfon  - jak fotografia będzie wyglądać za kilka lat?

Pamiętaj jednak, że nieważne w jaki sposób wyewoluuje fotografia, u jej podstaw zawsze stać będzie ta sama, podstawowa idea zatrzymania czasu i zachowania wspomnień. To w końcu zdjęcia będą opowiadać przyszłym pokoleniom naszą historię. Dlatego weź (może nie pierwszy aparat fotograficzny, ale nawet telefon) do ręki, by mieć pewność, że będą to fotografie warte uwagi.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
Ciąg dalszy zamieszania wokół wyróżnienia Mikhaila Tereschenko w tegorocznym World Press Photo. Organizacja podtrzymuje nagrodę, ale cofa zaproszenie dla fotografa na galę...
18
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm kolejny raz podnosi ceny filmów analogowych. Tym razem podwyżki wynoszą od 21 do nawet 52%. Póki co zmiany dotyczą rynku japońskiego, ale z dużym prawdopodobieństwem w...
6
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub konfiskata sprzętu
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub...
Formalnie zakaz fotografowania poszczególnych obiektów funkcjonuje w Polsce już od kilku lat, jednak ze względu na brak jednolitego znaku zakazu przepis ten nie mógł być skutecznie...
275
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)