Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Microsoft zaprezentował zakrzywioną matrycę, która może być prawdziwą rewolucją. Zdaniem naukowców pozwoli ona w znacznym stopniu poprawić jakość obrazu i zminimalizować wszelkie aberracje. Na dowód tego pokazali pierwsze zdjęcie przykładowe wykonane prototypowym aparatem.
Rozwój technologii związanej z produkcją zakrzywionych matryc może okazać się jednym z największych osiągnięć w dziedzinie obrazowania. Jednak zanim tak się stanie musimy jeszcze trochę poczekać - choć za opracowanie tej technologii bierze się coraz więcej producentów. Wspomnieć należy o współczesnych gigantach Sony, Canonie i Nikonie - każda z tych firm pracuje nad takim rozwiązaniem.
Teraz do tego grona dołączył także Microsoft, który nie tylko prowadzi zaawansowane badania, lecz także zaprezentował prototyp aparatu wyposażonego w zakrzywiony sensor. Zdaniem naukowców opracowanie nowej generacji matryc drastycznie poprawi jakość obrazu. Krzywizna sensora ma pozwolić także na znacznie lepszą korektę wszelkich aberracji oraz lepszą współpracę z obiektywami.
- Nasze podejście może pozwolić na stworzenie nowej klasy aparatów, które byłyby bardzo małe, ale dostarczana przez nie jakość obrazu byłaby na wysokim poziomie - porównywana z tą, którą otrzymujemy z aparatów o znacznie większych sensorach - powiedział Brian Guenter, dyrektor zespołu badawczego firmy Microsoft. - Poza oczywistym ulepszeniem aparatów konsumenckich, zakrzywione matryce można wykorzystać na przykład w kamerach przemysłowych, czy zaawansowanej nawigacji samochodowej - dodał.
Naukowcy z zespołu badawczego firmy Microsoft we współpracy z inżynierami z HRL Laboratories LLC zdołali zaimplementować zakrzywiony sensor do prototypowego aparatu. W porównaniu do współczesnych aparatów z wymienną optyką był on w stanie dostarczyć wyższej i znacznie bardziej wyrównanej rozdzielczości zarówno w centrum, jak i na brzegach kadru. Do prototypowego aparatu podłączono specjalnie zaprojektowany w tym celu obiektyw o świetle f/1.2. Jak zapewniają naukowcy z Microsoft „rozdzielczość obrazu była dwa razy wyższa w porównaniu zaawansowanym aparatem i obiektywem o podobnych parametrach“.
zdjęcie wykonane prototypem aparatu z zakrzywioną matrycą
Zespół Microsoft obecnie prowadzi zaawansowane działania nad zwiększeniem krzywizny sensorów. Chcą także skonstruować zagiętą matrycę, która będzie pracować w podczerwieni i w przyszłości może być wykorzystywana w celach naukowych. Jednak jak sami przyznają wprowadzenie w krótkim czasie tych technologi do komercyjnych zastosowań jest raczej niemożliwe. Bardziej zależy im na udoskonalaniu i testowaniu zakrzywionych sensorów, które w przyszłości mogą zrewolucjonizować świat fotografii i filmu.