Rozdzielczość

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
10
Cena / Jakość:
7
Optyka:
9.5
Budowa:
9.5
Marka:
Sony
Nasza ocena:

96%

Ofertę systemu Sony E wzbogacił ostatnio najszerszy na świecie pełnoklatkowy zoom ze światłem f/2.8. Czy dostarczana jakość uzasadnia niebotyczną cenę? Sprawdziliśmy to w naszym teście.

Autor: Maciej Luśtyk

31 Lipiec 2020
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Rozdzielczość

Na osi poziomej wykresu MTF50 umieściliśmy przysłony, a na osi pionowej pary linii na milimetr. Za przyzwoite wyniki uznajemy te powyżej 22-24 lp/mm. Zdjęcia wykonywaliśmy w formacie RAW z uwzględnieniem wszystkich przysłon. Pomiary realizowane są dla skrajnych wartości ogniskowych oferowanych przez zoom.

Przejdźmy wreszcie do sedna i zobaczmy czy szkło Sony rzeczywiście lepiej radzi sobie w zakresie rozdzielczości, która w przypadku tego rodzaju szkieł jest w końcu sprawą kluczową. Producent obiecuje doskonałość w całym zakresie przysłon i ogniskowych. Czy rzeczywiście szkło jest tak ostre by uzasadnić cenę 15 tys. złotych?

Cóż, możemy tylko powiedzieć, że producent nie oszukiwał. Obiektyw jest ostry jak brzytwa, nawet przy nominalnej wartości przysłony i szerokim kącie. Co prawda rozmycie występujące na brzegach kadru na przysłonie f/2.8 jest nieco większe niż w konkurencyjnej Sigmie, ale trzeba też pamiętać, że mamy tu do czynienia z o 2 mm krótszą ogniskową. Mimo wszystko, praktycznie w całym zakresie przysłon i ogniskowych szkło, zarówno w centrum, jak i na brzegach kadru szkło Sony prezentuje wyższe wyniki w zakresie rozdzielczości.

Sony FE 12-24 mm f/2.8 GM, jak większość współczesnych obiektywów został zoptymalizowany pod kątem pracy na szeroko otwartej przysłonie, gdzie wyniki dla centrum kadru oscylują na poziomie rekordowych 58 pl/mm (dla ogniskowej 12 mm). Na brzegach jest nieco gorzej (około 32 pl/mm) ale to i tak wynik powyżej granicy akceptowalności. Wraz z domykaniem przysłony rozdzielczość w centrum nieco spada, ale obiektyw ma dla nas bardzo miłą niespodziankę przy przysłonie f/8, gdzie optyka zaoferuje nam maksimum swoich możliwości, oferując wyraźny skok rozdzielczości i najbardziej wyrównane rezultaty jeśli chodzi o jej stosunek między środkiem a brzegami kadru, co na pewno docenią osoby fotografujące architekturę, wnętrza czy krajobrazy.

Doskonale obiektyw spisuje się także przy ogniskowej 24 mm, gdzie obserwujemy bardzo wyrównane wyniki w zakresie przysłon f/2.8-f/8 (około 52 pl/mm dla centrum i 40-42 pl/mm na brzegach). Za wartość graniczną powinniśmy uznać przysłonę f/11, powyżej której obserwujemy już postępujący spadek rozdzielczości zarówno w centrum, jak i na brzegach kadru.

Ogólnie rzecz biorąc, nowe szkło wypada wybitnie i jak do tej pory prezentuje najwyższe wyniki ze wszystkich testowanych przez nas obiektywów szerokokątnych. Cieszy zwłaszcza świetna optymalizacja dla przysłony f/8. Wpływ na dobre rezultaty ma także fakt, że obiektyw testowany był na 60-megapikselowym korpusie Sony A7R IV, ale i tak w bezpośrednim porównaniu z konkurencyjną Sigmą (którą też testowaliśmy na wymienionym powyżej korpusie) otrzymujemy wyniki lepsze o około 10 pl/mm, niezależnie od parametrów.

Rozdzielczość w praktyce:

12 mm, f/2.8

12 mm, f/4

12 mm, f/5.6

12 mm, f/8

12 mm, f/11

12 mm, f/16

12 mm, f/22

24 mm, f/2.8

24 mm, f/4

24 mm, f/5.6

24 mm, f/8

24 mm, f/11

24 mm, f/16

24 mm, f/22
Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
To najnowszy standard w systemie Nikon Z. Choć bardzo jasny, został wyceniony przez producenta wręcz budżetowo. Jak wypada w praktyce? Oto garść zdjęć przykładowych!
17
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po 8 latach Tamron powraca do tematu profesjonalnej portretówki makro. Nowy Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD oferować ma doskonałą optykę i wysoką kulturę pracy w bardzo atrakcyjnej...
24
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To ponad 14-krotny zoom do aparatów pełnoklatkowych - obiektyw do wszystkiego. Jest przy tym dość lekki i poręczny. Na fotowyprawie na Sycylię z firmą Nikon sprawdziliśmy co potrafi.
34
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj