Olympus M.Zuiko Digital 25 mm f/1.2 PRO - Podsumowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8.5
Cena / Jakość:
5
Optyka:
8.5
Budowa:
8
Marka:
Olympus
Nasza ocena:

82%

Jasny obiektyw standardowy to często pierwszy wybór niejednego fotografa. Jednak czy nowy M.Zuiko okaże się na tyle profesjonalną konstrukcją, by przekonać do siebie najbardziej wymagających użytkowników systemu Mikro Cztery Trzecie?

Autor: Michał Chrzanowski

31 Styczeń 2017
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Bez wątpienia nowy Olympus M.Zuiko Digital 25 mm f/1.2 PRO to wyjątkowo uniwersalny i wszechstronny obiektyw, który sprosta oczekiwaniom najbardziej wymagających fotografów. Otrzymują oni bowiem wszystko to czego potrzeba podczas intensywnej pracy w terenie jak i w studiu.

Pochwalić musimy precyzyjne wykonanie oraz nieprzeciętny wygląd, które są już niejako cechą rozpoznawczą profesjonalnych szkieł Olympusa. Nowy M.Zuiko to bardzo trwała i wytrzymała metalowa konstrukcja, która dodatkowo została uszczelniona. Tak więc nie musimy się obawiać, ze do wnętrza przedostanie się kurz lub wilgoć. W efektywnym fotografowaniu - nawet w wymagających warunkach - pomoże także rewelacyjny system autofokusa, który jest cichy, szybki i bardzo precyzyjny.

Jednak osobne słowa uznania należą się za wyjątkowo wyrównaną rozdzielczość obrazu, która bez problemu przekracza akceptowalną granicę nie tylko w centrum kadru, lecz także na jego brzegach. Do tego dochodzi ponadprzeciętna plastyka zdjęć na maksymalnie otwartej przysłonie, wysoki kontrast i wyrazistość oraz odpowiednie przenoszenie barw. Co więcej dystorsja i winietowanie są świetnie korygowane.

Tak naprawdę układ optyczny nowego Olympusa moglibyśmy śmiało nazwać perfekcyjnym, gdyby nie ogromna aberracja chromatyczna, która jest wyraźnie zauważalna na zdjęciach. Zastrzeżenia mamy także do pracy obiektywu w trudnych warunkach oświetleniowych. W momencie, gdy słońce znajdzie się na brzegu planu fotograficznego w kadrze pojawią się duże i bardzo irytujące przebarwienia, których nie sposób skutecznie usunąć w procesie postprodukcji.

Plusy

  • bardzo dobre wykonanie
  • uszczelniony tubus
  • precyzyjny i szybki autofokus
  • świetna plastyka obrazu
  • dobra rozdzielczość w centrum i na brzegach kadru
  • miękkie rozmycia nieostrości
  • znikoma dystorsja
  • dobrze korygowana winieta

Minusy

  • duże wymiary (na tle konkurencji w systemie M 4/3)
  • wyraźnie zauważalna aberracja chromatyczna
  • widoczne bliki i flary w momencie pracy w warunkach kontrastowego oświetlenia
  • wysoka cena
Oceny szczegółowe
Jakość obrazu:
8.5
Cena / Jakość:
5
Optyka:
8.5
Budowa:
8
Ocena ogólna

82%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang Remaster Slim - pierwsze wrażenia
Samyang Remaster Slim - pierwsze wrażenia
Samyang Remaster Slim to nowy pomysł na modułową optykę, która w miniaturowej formie i niskiej cenie dostarcza amatorom wybór 3 stosunkowo jasnych obiektywów stałoogniskowych. Czy to...
9
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
To najnowszy standard w systemie Nikon Z. Choć bardzo jasny, został wyceniony przez producenta wręcz budżetowo. Jak wypada w praktyce? Oto garść zdjęć przykładowych!
20
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po 8 latach Tamron powraca do tematu profesjonalnej portretówki makro. Nowy Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD oferować ma doskonałą optykę i wysoką kulturę pracy w bardzo atrakcyjnej...
26
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)