Nikon AF-S Nikkor 105 mm f/1.4E ED - test obiektywu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
9.5
Cena / Jakość:
6
Optyka:
8
Budowa:
8.5
Marka:
Nikon
Nasza ocena:

89%

Najnowszy Nikkor 105 mm f/1.4E ED to najjaśniejszy obiektyw w swojej klasie, który już określany jest mianem legendarnego. Jednak czy rozkocha w sobie profesjonalnych portrecistów?

Autor: Michał Chrzanowski

13 Styczeń 2017
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Nikon w połowie ubiegłego roku sprawił, że wzrok niejednego portrecisty skierował się w stronę japońskiego producenta. Firma zaprezentowała bowiem pierwszy na świecie pełnoklatkowy obiektyw z autofokusem, który zapewnia jak dotąd niespotykane połączenie ogniskowej 105 mm i światła f/1.4.

Nikon AF-S Nikkor 105 mm f/1.4E ED to z pewnością marzenie wielu profesjonalistów, dla których chlebem powszednim są głównie portrety. Jak obiecuje producent, zaawansowany układ optyczny ma gwarantować fantastyczną jakość i ostrość obrazu na całej powierzchni kadru - już od najszerzej otwartej przysłony. Natomiast wyjątkowa - jak na tę ogniskową - światłosiła f/1.4 w połączeniu z 9-listkową przysłoną zapewnić mają niepowtarzalne bokeh oraz miękkie i plastyczne rozmycie tła, co jest wręcz pożądanym efektem w portrecie. Do tego mamy otrzymać szybki i precyzyjny autofokus oraz metalowy i w pełni uszczelniony tubus odporny na kurz, mróz i zachlapania. Słowem, wszystko to czego może potrzebować wymagający fotograf.

Nowy Nikkor 105 mm f/1.4 już w dniu premiery został przez wielu okrzyknięty mianem legendarnego szkła Nikona. Jak nietrudno się domyśleć, ta wyjątkowa konstrukcja ma także swoją „wyjątkową“ cenę. Za obiektyw, który jest już dostępny w sprzedaży, zapłacimy bagatela 9799 zł - co może przyprawić o zawrót głowy. Ale prawda jest taka, że na rynku nie znajdziemy drugiego takiego szkła. Jeżeli jednak poszukujemy obiektywu z autofokusem o zbliżonej ogniskowej, to swój wzrok powinniśmy skierować w stronę segmentu makro. Konkurencją mogą okazać się takie modele jak: Nikon AF-S VR MICRO-NIKKOR 105 mm f/2.8G IF-ED (3599 zł), Tokina AT-X M100 f/2.8 PRO D FX MACRO (1900 zł), Sigma 105 f/2.8 APO EX DG OS HSM MACRO (2000 zł) czy Canon EF 100 mm f/2.8L Macro IS USM (3599 zł). Jednak w przypadku tych szkieł trzeba będzie pójść na ustępstwa - wyraźnie mniejszy otwór przysłony, a co za tym idzie mniej spektakularna plastyka obrazu, w zamian za zbliżoną ogniskową, stabilizację, możliwość ostrzenia z bliskich odległości i dużo niższą cenę.

Zapraszamy do lektury testu obiektywu Nikon AF-S Nikkor 105 mm f/1.4E ED, gdzie zaprezentujemy wyniki, które otrzymaliśmy w naszym laboratorium oraz zdjęcia przykładowe wykonane w plenerze. Obiektyw testowaliśmy razem z flagowym aparatem Nikon D5.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To ponad 14-krotny zoom do aparatów pełnoklatkowych - obiektyw do wszystkiego. Jest przy tym dość lekki i poręczny. Na fotowyprawie na Sycylię z firmą Nikon sprawdziliśmy co potrafi.
32
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Unikalny zoom RF 70-200 mm f/2.8 IS USM Z oraz stałki RF 50 mm f/1.4 VCM i 24 mm f/1.4 VCM wzbogacają katalog szkieł Canona przeznaczonych jednocześnie do filmu i fotografii. Nowym...
25
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to unikalny teleobiektyw, który łączy wysoką jakość optyczną z wyjątkowo lekką i kompaktową jak na tę klasę obiektywu obudową. O tym jak sprawdza się w rzeczywistej...
32
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)