Podsumowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
5.5
Optyka:
8
Budowa:
7
Marka:
Sony
Nasza ocena:

79%

Do naszej redakcji trafił Sony Zeiss Distagon T* FE 35 mm F1,4 ZA. Jest to stałoogniskowy jasny szerokokątny obiektyw o światłosile f/1,4, który oferuje bardzo dobrą jakość obrazu. Sprawdźmy zatem, jak nowa trzydziestka piątka wypadła w naszym teście.

Autor: Michał Chrzanowski

25 Czerwiec 2015
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

 

10. Podsumowanie


Sony Zeiss Distagon T* FE 35 mm F1,4 ZA to bardzo dobrze zaprojektowany i wykonany obiektyw, który zrobił na nas duże wrażenie. Na szczególne pochwały zasługuje fantastyczna jakość obrazu, którą otrzymujemy na zdjęciach wykonanych nową stałką oferowaną przez Sony. Kontrast, wyrazistość oraz nasycenie barw stoją na bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu bez problemu będziemy w stanie fotografować w najbardziej wymagających warunkach oświetleniowych. Co więcej, za sprawą przysłony f/1,4 otrzymamy efektowne rozmycie tła, co przekłada się na przyjemną dla oka plastykę zdjęć. Pochwalić również należy bardzo dobrą rozdzielczość obrazu nie tylko w centrum kadru, lecz także i na brzegach, która utrzymuje się w całym zakresie przysłon. Nawet na najszerzej otwartej przysłonie obraz na brzegach kadru jest ostry, co nie zawsze jest domeną jasnych stałek. Dlatego też za tak dobre osiągi producentowi należą się ogromne brawa.

Jednak Sony Zeiss Distagon T* FE 35 mm F1,4 ZA to nie tylko bardzo dobra jakość obrazu, lecz także wykonanie stojące na wysokim poziomie. Metalowa konstrukcja obiektywu sprawia, że nowa trzydziestka piątka sprawia wrażenie bardzo wytrzymałej. Co więcej, pierścienie przysłony oraz ustawiania ostrości również są wykonane ze stopu metalu. Posiadają także wyraźne żłobienia, dzięki którym korzystanie z pierścieni jest bardzo wygodne. Do gustu przypadł szczególnie pierścień przysłony, który jest bardzo funkcjonalny. Korzystanie z niego sprawia czystą przyjemność i daje poczucie większej manualnej kontroli podczas fotografowania. Ponadto, pierścień przysłony został wyposażony w specjalny przełącznik. Jego użycie całkowicie wyłącza charakterystyczny dźwięk obecny podczas przekręcania pierścienia przysłony. Jest to więc wyraźny ukłon w stronę miłośników filmowania i sygnał, że obiektywu można – a nawet powinno się – używać podczas nagrywania ruchomych scen.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Tak więc czy nowy Sony Zeiss Distagon T* FE 35 mm F1,4 ZA ma jakieś wady? Niestety tak. Za największy minus trzeba uznać bardzo słabo skorygowaną aberracje chromatyczną. Jej uśredniony wynik wynosi 1,50 px. Jest to więc rezultat bardzo przeciętny – żeby nie powiedzieć słaby – jak na obiektyw, za który musimy zapłacić 6999 zł. Obiektyw posiada również dużą winietę zauważalną w całym zakresie przysłon. Różnica jasności pomiędzy centrum a brzegami kadru wynosi około 1EV. Na nominalnej przysłonie f/1,4 ta dysproporcja sięgnie już 62% (brzegi będą ciemniejsze o około 1,50EV). Jedynym plusem jest fakt, że winieta posiada naturalną gradację, dzięki czemu nie będzie negatywnie wpływać na ostateczny efekt zdjęć.

Sony Zeiss Distagon T* FE 35 mm F1,4 ZA nie należy do najtańszych szkieł, jednak za to oferuje ponadprzeciętną jakość obrazu oraz bardzo dobre wykonanie – a to niestety kosztuje. Na pytanie czy stosunek ceny do jakości jest odpowiedni będzie trzeba sobie odpowiedzieć indywidualnie. Jeżeli potrzebujemy obiektywu o ogniskowej 35 mm z dużym nominalnym otworem przysłony do aparatu Sony z mocowaniem E, to Sony Zeiss Distagon T* FE 35 mm F1,4 ZA może okazać się odpowiednim, a nawet jedynym wyborem. Jeżeli jednak jasność obiektywu nie jest dla nas priorytetem, to interesującą alternatywą może okazać się nieznacznie ciemniejszy i prawie o połowę tańszy Sony Zeiss Sonnar T* FE 35mm f/2,8 ZA.


Podsumowanie

+ bardzo dobra jakość wykonania
+ eleganckie wykończenia
+ wygodny pierścień przysłony
+ przełącznik wyłączający dźwięk występujący podczas przekręcania pierścienia przysłony
+ szeroki i wygodny pierścień ustawiania ostrości
+ szybki, precyzyjny i cichy autofokus
+ fantastyczna rozdzielczość obrazu w centrum kadru w całym przedziale przysłon
+ bardzo dobra rozdzielczość obrazu na brzegach kadru w całym przedziale przysłon
+ bardzo dobra kontrastowość i wyrazistość zdjęć
+ bardzo dobra kolorystyka zdjęć
+ plastyczne rozmycia obrazu w przedziale f/1,4-f/2,8
+ bardzo mała dystorsja


- słabo skorygowana aberracja chromatyczna
- duża winieta w całym zakresie przysłon
- duży rozmiar w porównaniu z podobnymi konstrukcjami konkurencji
- wysoka cena

Sony Zeiss Distagon T* FE 35 mm F1,4 ZA uzyskał w swojej klasie 79%








]> */


]

Oceny szczegółowe
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
5.5
Optyka:
8
Budowa:
7
Ocena ogólna

79%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To ponad 14-krotny zoom do aparatów pełnoklatkowych - obiektyw do wszystkiego. Jest przy tym dość lekki i poręczny. Na fotowyprawie na Sycylię z firmą Nikon sprawdziliśmy co potrafi.
32
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Unikalny zoom RF 70-200 mm f/2.8 IS USM Z oraz stałki RF 50 mm f/1.4 VCM i 24 mm f/1.4 VCM wzbogacają katalog szkieł Canona przeznaczonych jednocześnie do filmu i fotografii. Nowym...
25
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to unikalny teleobiektyw, który łączy wysoką jakość optyczną z wyjątkowo lekką i kompaktową jak na tę klasę obiektywu obudową. O tym jak sprawdza się w rzeczywistej...
32
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)