Leica DG Nocticron 42,5 mm f/1,2 - Konstrukcja obiektywu

Leica DG Nocticron 42,5 mm f/1,2 to jasne, długoogniskowe szkło Panasonika skierowane do użytkowników systemu Mikro Cztery Trzecie. Obiektyw oferuje ekwiwalent ogniskowej 85 mm oraz światłosiłę f/1,2. Przekonajcie się, jak wypadł w naszym teście.

Autor: Marcin Grabowiecki

31 Styczeń 2014
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

Konstrukcja obiektywu

Obiektyw Leica DG Nocticron 42,5 mm f/1,2 składa sie z 14 elementów ułożonych w 11 grupach. Dwie soczewki są asferyczne. Ponadto jedna soczewka powstała ze szkła ED, a jedna UHR - o wysokim współczynniku refrakcji.

Szkło Panasonika to solidna i wytrzymała konstrukcja. Obudowa wykonana jest z metalu, a wszystkie elementy dobrze spasowane. Metalowy bagnet nie jest uszczelniany. W jego zamocowaniu pomaga wypukła czerwona kropka umieszczona pod napisem informującym o ogniskowej i zakresie ostrości (minimalna odległość ostrzenia to 0,5 m).

Na obudowie umieszczone są dwa pierścienie. Pierwszy z nich to szeroki, metalowy pierścień ustawiania ostrości. Dzięki rowkom i odpowiedniemu oporowi korzystanie z niego jest wygodne.

Zaraz za nim znajduje się wąski pierścień zmiany przesłony, który działa ze skokiem co 0.3 EV. Tryb automatyczny umieszczono z lewej strony skali. Przejście w tryb automatyczny oddziela od przesłon duży skok, co zaobiega przypadkowemu przesunięciu pierścienia. Niestety regulacja przesłon z poziomu obiektywu działa tylko z aparatami Panasonika. Nie mogliśmy tego zrobić po podłączeniu obiektywu do aparatu Olympus OM-D E-M5.

Z boku obudowy znajdują się dwa przełączniki (regulacji ostrości: ręczna bądź automatyczna i stabilizacji: włączona bądź wyłączona). Przełączniki są bardzo małe i chodzą dość ciężko, przez co szybka zmiana ustawień fotografowania jest trochę utrudniona.

W skład zestawu handlowego wchodzi metalowa osłona przeciwsłoneczna, materiałowy pokrowiec oraz przedni i tylny dekielek. Osłona przeciwsłoneczna jest solidnie wykonana, a od środka wyłożona materiałem. Minusem może być mocowanie do obiektywu, które odbywa się za pomocą śrubki. Przedni dekielk jest plastikowy, a dzięki podwójnemu uchwytowi korzystanie z niego nie sprawia problemu.

Średnica mocowania filtra wynosi 67 mm. Obiektyw waży 425 g, a jego wymiary to 74 x 76,8 mm.

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Unikalny zoom RF 70-200 mm f/2.8 IS USM Z oraz stałki RF 50 mm f/1.4 VCM i 24 mm f/1.4 VCM wzbogacają katalog szkieł Canona przeznaczonych jednocześnie do filmu i fotografii. Nowym...
24
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to unikalny teleobiektyw, który łączy wysoką jakość optyczną z wyjątkowo lekką i kompaktową jak na tę klasę obiektywu obudową. O tym jak sprawdza się w rzeczywistej...
32
Sony FE 85 mm f/1.4 GM II - test obiektywu
Sony FE 85 mm f/1.4 GM II - test obiektywu
Nowa portretówka Sony to pierwsza stałka ze zaktualizowanej serii GM II. Otrzymujemy m.in. udoskonaloną, lżejszą konstrukcję, nowy silnik AF i jeszcze bardziej wyżyłowaną optykę. Czy...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)