Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Na rynku pojawiły się już cztery stałoogniskowe obiektywy z serii Leica DG, które mogły pochwalić się wysokiej jakości optyką. Teraz przyszła kolej na obiektyw zoom. Leica DG 100-400 mm f/4,0-6,3 zamontowana do aparatu Mikro Cztery Trzecie będzie oferować ekwiwalent 200-800 mm. Dostajemy więc ciekawy tele-zoom, który według producenta odznacza się niewielkim rozmiarem i ciężarem. Niestety podobnie jak w przypadku drugiego pokazanego dzisiaj obiektywu, tutaj też producent nie udostępnia szczegółowych danych na temat specyfikacji szkła.
Wiadomo jedynie, że będzie posiadał system stabilizacji obrazu POWER O.I.S i umożliwiał wymianę sygnału z prędkością 240 kl/s, dzięki czemu będzie kompatybilny z szybkim autofokusem w technologii DFD (Depth From Defocus. Z nazwy można wywnioskować również, że w jego budowie zostały wykorzystane soczewki asferyczne. Dodatkowo konstrukcja obiektywu będzie uszczelniana przed działaniem pyłu i wilgoci.
Nie znamy jeszcze ani ceny ani orientacyjnej daty premiery obiektywu.
Informacja prasowa:
Warszawa, 16 lipca 2015 r. ― Firma Panasonic poinformowała, że opracowuje pierwszy teleobiektyw zmiennoogniskowy LEICA DG 100–400 mm/F4,0–6,3 (odpowiednik aparatu 35 mm: 200–800 mm) do aparatów systemu Mikro Cztery Trzecie, rozszerzając tym samym ofertę obiektywów cyfrowych dla jednoobiektywowych cyfrowych aparatów bezlusterkowych (DSLM).
Obiektywy LEICA DG zostały zaprojektowane i stworzone z myślą o spełnieniu najwyższych norm jakości certyfikatu Leica, co zapewnia im doskonałe parametry optyczne. Na rynek wprowadzono już cztery stało ogniskowe obiektywy LEICA DG, które uzyskały wysokie oceny na światowym rynku*2.
Nowy teleobiektyw zmiennoogniskowy zapewnia doskonałe parametry obrazu dla całego zakresu zoomu. Umożliwia również wymianę sygnału cyfrowego z wysoką prędkością 240 klatek na sekundę, dzięki czemu jest kompatybilny z szybką i precyzyjną technologią autofokusu (AF) z DFD (Depth From Defocus) aparatu LUMIX G. W połączeniu z optycznym stabilizatorem obrazu POWER O.I.S. pozwala użytkownikom na szybkie wyostrzenie na celu, aby zdjęcie było ostre. Ponadto nowy obiektyw gwarantuje użytkownikowi wysoką mobilność – jego konstrukcja sprawia, że jest odporny na zachlapania wodą i pyłoszczelny, co umożliwia intensywne korzystanie z niego w terenie.
Nowy teleobiektyw zmiennoogniskowy wyróżnia się także niewielkim rozmiarem
i ciężarem, co jest zaletą wszystkich aparatów bezlusterkowych LUMIX G. Dzięki temu zdjęcia można robić teleobiektywem z ogniskową 800 mm (odpowiednik formatu 35 mm) bez konieczności stosowania statywu.
Opracowanie nowego teleobiektywu zmiennoogniskowego LEICA świadczy
o zaangażowaniu firmy Panasonic w prace nad dalszym rozwojem wymiennych obiektywów cyfrowych, a co za tym idzie o chęci zaspokojenia potrzeb większej liczby klientów.