Podsumowanie

Sony A850 to młodsza siostra zaprezentowanej rok temu pełnoklatkowej A900. Zmianie uległa szybkość zdjęć seryjnych, zmniejszono także wizjer, który nie posiada już 100% pola widzenia. W zestawie zabrakło pilota zdalnego sterowania. Dzięki temu otrzymaliśmy tańszy, ale nadal bardzo zaawansowany korpus, posiadający pełnoklatkową 24 MP matrycę CMOS, dwa procesory Bionz oraz duży ekran LCD.

Autor: Damian Bednarzak

3 Listopad 2009
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

8. Podsumowanie
Sony A850 jest świetną alternatywą dla droższego flagowego modelu A900. Są to niemal identyczne korpusy, których sercem jest ta sama, pełnoklatkowa matryca o ogromnej rozdzielczości 24,6 MP. Obydwa aparaty reprezentują identyczną jakość zdjęć, więc tak samo jak w poprzedniku należy pamiętać by unikać wysokich czułości. W zamian dostaniemy niezaszumiony, bogaty w szczegóły i o naturalnej kolorystyce obraz. Na tej półce cenowej jedynym konkurentem dla nowej Alfy będzie Canon 5D Mark II - za inne korpusy o rozdzielczości powyżej 20 MP (Nikon D3x, Canon Ds Mark III) musimy zapłacić znacznie więcej.

Miłośnikom fotografii z zacięciem reporterskim Sony A850 z pewnością nie przypadnie do gustu, a powodem jest stosunkowo mała szybkość zdjęć seryjnych (3 kl/s), co jest główną różnicą w stosunku do A900 (5 kl/s). Jeśli jednak chodzi o inny, równie ważny dla reporterów parametr - szybkość oraz sprawność układu AF, to A850 należy ocenić wysoko. Ostrość jest ustawiana błyskawicznie oraz precyzyjnie i jeśli korzystamy z punktu centralnego tylko nieznacznie ustępuję mistrzowi w tej kategorii Nikonowi D3/D700. Jedynie (ciasne) ułożenie i ilość głównych punktów AF pozostawia nieco do życzenia.

Do zalet trzeba zaliczyć świetny, chociaż pokrywający 98% kadru, wizjer oraz wyświetlacz LCD o rozdzielczości 921 600 punktów .

Kontrowersyjną sprawą, o której nie sposób nie wspomnieć, jest ergonomia użytkowania. Z jednej strony otrzymujemy wygodnie wyprofilowany, świetnie wykonany korpus, z drugiej musimy wymienić takie minusy jak specyficzny górny wyświetlacz LCD. Przed zakupem warto sprawdzić czy przypadnie nam do gustu ułożenie klawiszy na górnej ściance aparatu, jednak wg nas nie nastręcza ono żadnych problemów.

Poniżej przedstawiamy zestawienie podstawowych plusów i minusów:

+ reprodukcja szczegółów
+ świetny, jasny wizjer
+ szybko działający układ AF
+ wyjście HDMI
+świetny monitor LCD
+ szybkie menu funkcyjne
+ przyzwoicie działająca stabilizacja pełnoklatkowej matrycy
+ odwzorowanie kolorów
+ wykonanie i materiały użyte do produkcji korpusu
+ dobrze wyprofilowany grip
+ stabilizacja pełnoklatkowego sensora

- wysoki poziom szumów dla ISO 800 i wyższych
- niska szybkość zdjęć seryjnych
- ciasne rozmieszczenie punktów AF
- powolne działanie trybu odtwarzania
- brak podglądu na żywo
- brak możliwości nagrywania filmów
- małych rozmiarów górny wyświetlacz LCD

Sony A850 uzyskał 65 %



REKLAMA






]
Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły