Budowa i obsługa

Sony A850 to młodsza siostra zaprezentowanej rok temu pełnoklatkowej A900. Zmianie uległa szybkość zdjęć seryjnych, zmniejszono także wizjer, który nie posiada już 100% pola widzenia. W zestawie zabrakło pilota zdalnego sterowania. Dzięki temu otrzymaliśmy tańszy, ale nadal bardzo zaawansowany korpus, posiadający pełnoklatkową 24 MP matrycę CMOS, dwa procesory Bionz oraz duży ekran LCD.

Autor: Damian Bednarzak

3 Listopad 2009
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

4. Budowa i obsługa

Mocowanie obiektywu
W A850, jak można się było spodziewać, zastosowano system mocowania obiektywów Minolty. Aparat współpracuje ze wszystkimi obiektywami z mocowaniem bagnetowym typu A firm Minolta i Konica Minolta oraz z obiektywami Sony Alpha. Zakładanie i zdejmowanie obiektywów nie nastręcza żadnych problemów.
bagnet A


Sensor
Znana z modelu A900 matryca światłoczuła jest najbardziej przemawiającym argumentem za zakupem A850. Pełnoklatkowy sensor o rozdzielczości 25,7 MP (z czego 24,6 MP to piksele efektywne) potrafi zarejestrować bardzo bogate w szczegóły obrazy. Jednak dla większości fotografujących osób ważniejszy będzie fizyczny rozmiar matrycy (36x24mm), dzięki czemu możemy korzystać z zalet jakie niesie korzystanie z obiektywów bez przeliczania ekwiwalentu ogniskowej. Teraz ponownie ogniskowa 24mm będzie oznaczać szeroki kąt widzenia, a 50 mm standard. Dzięki pełnoklatkowym wymiarom matrycy o wiele łatwiej jest uzyskać małą głębię ostrości, tak pożądaną w fotografii portretowej.

Wizjer
W tym miejscu musimy powiedzieć o różnicy między modelami A900 oraz A850. Wizjer A850 daje minimalnie mniejsze pokrycie kadru (98%) w stosunku do pełnego krycia wizjera A900. Jest to jednak bardzo mała różnica, którą nie musimy zbytnio zaprzątać sobie głowy. Powiększenie nie uległo zmianie i wynosi 0,74x, do dyspozycji mamy korektę dioptrii w zakresie -3 do +1. Oba wizjery dają ogromny, klarowny i jasny obraz, a korzystanie z nich to sama przyjemność. Nie ma oczywiście mowy o efekcie tunelu ze światełkiem na jego końcu, A850 również daje możliwość wymiany matówki.

W wizjerze wyświetlane są następujące informacje:
  • kompensacja błysku
  • tryb pracy lampy błyskowej
  • MF - manualne ustawianie ostrości
  • potwierdzenie ostrości
  • prędkość migawki
  • przysłona
  • drabinka ekspozycji/kompensacji ekspozycji/kompensacji błysku
  • blokada ekspozycji
  • ilość klatek do zrobienia
  • ostrzeżenie o drganiach aparatu
  • skala SteadyShot
  • format 16:9
Informacje o czułości, balansie bieli, czy trybie napędu wyświetlane są jedynie w momencie ich zmiany.
wizjer z lewej strony dźwignia zaślepki wizjera, z prawej pokrętło dioptrii


Monitory LCD
Identycznie jak w modelu A900, zastosowano 3-calowy monitor typu Xtra Fine LCD o rozdzielczości 921 600 punktów (640 x 3 (RGB) x 480). Trzeba przyznać, że wyświetlany na nim obraz robi bardzo dobre wrażenie, jest kontrastowy, ostry i bardzo przyzwoicie oddaje szczegóły. Nie można też narzekać na odwzorowanie kolorów. Ich nasycenie i kontrast są na naprawdę wysokim poziomie. Jasność monitora można regulować w 11-stopniowej skali, a pomocny w tym jest pasek z przejściem tonalnym od białego do czarnego.

Wyświetlacz ma kilka przydatnych funkcji jak obracanie informacji, gdy przekręcamy aparat do pionu, wyłączanie monitora gdy zbliżamy oko do wizjera i procentowy wskaźnik naładowania baterii. Po wciśnięciu przycisku DISP. na ekranie wyświetlana jest informacja o ustawieniach aparatu. Do wyboru mamy informację w formie uproszczonej i bogatszej.
informacje wyświetlane na monitorze

Górny, monochromatyczny wyświetlacz LCD również nie uległ zmianie. Wciśnięto go między przerośnięty pryzmat i przyciski umieszczone na górnej ściance. Niestety prezentowana na nim informacja jest nad wyraz skromna. Górny LCD wystarcza jedynie w przypadku, gdy chcemy szybko sprawdzić czas migawki, przysłonę czy ilość klatek jakie możemy jeszcze wykonać. Gorzej wygląda sprawa ze zmianą parametrów takich jak balans bieli, czy napęd - na wyświetlaczu widzimy na pierwszy rzut oka niejasne opisy. Jak by tego było mało dość ciężko włącza się (bursztynowe) podświetlanie.
górny wyświetlacz LCD


Zasilanie
Bardzo przydatnym dodatkiem jest wyświetlanie procentowego wskaźnika naładowania baterii. Dzięki tak precyzyjej informacji użytkownik nie ma problemu z decyzją czy już naładować akumulator czy można z nim jeszcze pracować.
procentowy wskaźnik naładowania baterii


Sony A850 wyposażono w akumulator NP-FM500H. Na jednym ładowaniu jesteśmy w stanie wykonać około 800 zdjęć - jest to przyzwoity wynik.
zaslilanie


Pamięć
Identycznie jak w modelu A900, Sony A850 wyposażono w dwa gniazda kart pamięci: CompactFlash i MemoryStick. Dostajemy dwa gniazda, nawet jeśli nie będziemy z jednego korzystać warto do niego włożyć kartę pamięci tak na wszelki wypadek. Dodajmy jeszcze, że A850 obsługuje standard UDMA, więc można stosować najszybsze karty CF.
gniazdo kart pamięci CF i MS


Złącza
Wszystkie gniazda złącz zostały umieszczone po lewej stronie aparatu. Klapki zakrywające zostały wykonane z gumy i są umieszczone na zawiasie. Pierwsze to gniazdo synchronizacji ze studyjnymi lampami błyskowymi.

Kolejne gniazdo mieści w sobie złącze do podłączenia pilota zdalnego sterowania i złącze zasilacza.
gniazdo pilota, zasilacza, HDMI i wideo


Podsumownie
Sony A850 cenimy przede wszystkim za świetny, pełnoklatkowy sensor CMOS. Kolejnymi plusy to: wysokiej jakości wizjer, niewiele ustępujący temu, zastosowanemu we flagowym modelu A900. Główny minus A850 należy się za górny wyświetlacz, na którym nie znajdziemy tylu informacji, co w aparatach konkurencji.

+ pełnoklatkowy sensor
+ wizjer
+ świetny monitor główny o rozdzielczości 921 600 punktów
+ czujnik oka
+ procentowy wskaźnik naładowania baterii

- górny wyświetlacz LCD
Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły