Ergonomia i funkcje przycisków

Sony A850 to młodsza siostra zaprezentowanej rok temu pełnoklatkowej A900. Zmianie uległa szybkość zdjęć seryjnych, zmniejszono także wizjer, który nie posiada już 100% pola widzenia. W zestawie zabrakło pilota zdalnego sterowania. Dzięki temu otrzymaliśmy tańszy, ale nadal bardzo zaawansowany korpus, posiadający pełnoklatkową 24 MP matrycę CMOS, dwa procesory Bionz oraz duży ekran LCD.

Autor: Damian Bednarzak

3 Listopad 2009
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

3. Ergonomia i funkcje przycisków

Pierwsze wrażenia oraz ergonomia
Z zewnątrz korpusy A850 oraz A900 różnią się jedynie napisem informującym, z którym modelem mamy do czynienia. Cała konstrukcja robi bardzo dobre, solidne wrażenie. Magnezowy korpus oraz liczne antypoślizgowe materiały sprawiają, że A850 bardzo dobrze trzyma się w dłoni oraz możemy z powodzeniem używać jej w trudnych warunkach. Uwagę zwraca mocno wyprofilowany, idealnie leżący w ręku grip.
Sony A850

Sony A850

Sony A850 boczne ścianki

Sony A850 dolna ścianka

Sony A850 górna scianka

Sony A850 tylna ścianka


Sony A850, jak przystało na profesjonalną konstrukcję, wyposażona jest w dwa pokrętła nastawcze. Wykonane z miękkiego materiału, pracują z wyczuwalnym skokiem. Niewielkie zastrzeżenia mamy co do miejsca na kciuk, gdyż często zdarzało nam się niechcący wcisnąć przycisk AF/MF i wyłączyć układ autofokusa. Jeśli chodzi o dosyć kontrowersyjne ulokowanie przycisków balansu bieli (WB) oraz czułości (ISO), to wg nas jest ono jak najbardziej dobrym rozwiązaniem. Wiele osób jest niesłusznie przekonanych, iż przyciski te obsługuje się palcem wskazującym. Otóż o wiele wygodniej i szybciej jest to robić kciukiem, po kilku minutach użytkowania jest to jak najbardziej naturalny odruch.

Funkcje przycisków
Większość elementów obsługi, które są odpowiedzialne za funkcje fotograficzne znalazła się po prawej stronie górnej ścianki korpusu. Znajdziemy tu przednie kółko nastaw, spust migawki, przyciski kompensacji ekspozycji (+/-), WB (balansu bieli), czułości ISO i napędu oraz górny wyświetlacz LCD z przyciskiem do podświetlania. Niestety w A850 nie możemy na stałe włączyć podświetlenia monochromatycznego wyświetlacza.


Tylna ścianka A850 (identyczna jak w modelu A900) jest zdominowana przez 3-calowy wyświetlacz i dość dużą ilość przycisków i przełączników. Z lewej strony wyświetlacza znalazła się standardowa kolumna przycisków:
  • MENU
  • DISP
  • kosz
  • play



Nad tą kolumną znajduje się główny włącznik aparatu On/Off. Z prawej strony wizjera znalazł się przycisk blokady ekspozycji wokół którego znajduje się tarcza zmiany pomiaru światła. Obok umieszczono przycisk AF/MF i tylną tarczę nastaw. Pod tym zestawem znajdziemy nawigator (dżojstik). Natomiast pod nim znalazł się przełącznik stabilizacji obrazu, przycisk Fn dzięki któremu możemy się dostać do szybkiego meny funkcyjnego oraz programowalny przycisk C.

Na dole prawej ścianki zaważamy przełącznik trybu pracy układu AF: pojedynczy (S), Auto (A),Ciągły (C), Manulany (MF). Jego obsługa jest dosyć kłopotliwa i wymaga nieco precyzji.


Podsumowanie
A850 odziedziczyła po poprzedniku takie cechy jak świetna jakość materiałów i wykonania. W ciężkich warunkach atmosferycznych na pewno docenimy uszczelnienia przed kurzem i częściowe przed wilgocią. Kolejnym plusem A850 jest ergonomiczne wyprofilowanie gripa oraz rozmieszczenie elementów sterujących.

+ wysokiej jakości materiały oraz doskonałe spasowanie elementów
+ uszczelnienie korpusu
+ dobra ergonomia

- kontrowersyjne umieszczenie przycisku AF/MF
- brak możliwości włączenia na stałe podświetlenia górnego LCD
Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły