Jakość zdjęć

Sony A850 to młodsza siostra zaprezentowanej rok temu pełnoklatkowej A900. Zmianie uległa szybkość zdjęć seryjnych, zmniejszono także wizjer, który nie posiada już 100% pola widzenia. W zestawie zabrakło pilota zdalnego sterowania. Dzięki temu otrzymaliśmy tańszy, ale nadal bardzo zaawansowany korpus, posiadający pełnoklatkową 24 MP matrycę CMOS, dwa procesory Bionz oraz duży ekran LCD.

Autor: Damian Bednarzak

3 Listopad 2009
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

7. Jakość zdjęć
Szum
Poziom generowanego szumu sprawdzamy porównując fragment tablicy Gretaga w skali 1:1, na różnych czułościach ISO z wyłączoną redukcją szumu. Porównując zdjęcia wykonane A850 oraz A900 nie sposób zauważyć różnicy, zachowanie oraz osiągi matrycy są identyczne. Jeśli zależy nam na naprawdę wysokiej jakości obrazie starajmy się korzystać jedynie z nominalnej czułości jaką jest ISO 200. Wyższe są obarczone zauważalnym szumem, jednak ze względu na wysoką rozdzielczość matrycy, jakość obrazu przy czułości ISO 400 oceniamy nadal wysoko. Wartości ISO 1600 i wyższe powinniśmy używać rozważnie, szczególnie gdy rozdzielczość zdjęć nie będzie zmniejszana. Warto wspomnieć, że konkurencyjne aparaty, szczególnie Canon 5D Mark II oferują podobną rozdzielczość przy nieco niższym poziomie szumu.

ISO 100

ISO 200

ISO 400

ISO 800

ISO 1600

ISO 3200

ISO 6400



Sony A850 oferuje cztery poziomy redukcji szumu dla wysokich czułości ISO, od góry: wyłączony, niski, normalny i wysoki. Poniżej prezentujemy zestawienie odszumiania na ISO 1600.
ISO 1600


Reprodukcja szczegółów
Identycznie jak model A900, A850 potrafi reprodukować bardzo wysoką ilość szczegółów na zdjęciach. Przekłada się na to nie tylko duża rozdzielczość matrycy, ale także fizyczne rozmiary przetwornika. Poniżej przedstawiamy fragment 1:1 scenki sfotografowanej na wszystkich czułościach.
ISO 100

ISO 200

ISO 400

ISO 800

ISO 1600

ISO 3200

ISO 6400


Nie ma powodu, by wyniki osiągane przez A850 były słabsze od tych, jakie reprezentuje flagowy model A900. Obrazy generowane przez oba korpusy charakteryzują się podobną szczegółowością, a zbadana różnica mieści się w granicy błędu pomiarowego. Warto pamiętać, iż aby w pełni wykorzystywać potencjał matrycy musimy używać dobrej jakości obiektywów i najczęściej przymykać je o co najmniej jedną działkę przesłony.

A850 oferuje siedem poziomów wyostrzenia. Poniżej przedstawiamy porównanie fragmentu tablicy testowej sfotografowanej na różnych poziomach wyostrzenia.
od lewej wyostrzenie -3, -1, +1, +3

Reprodukcja kolorów
Sony A850 oddaje kolory w przyjemny dla oka sposób. Barwy wyglądają naturalnie i są odpowiednio nasycone. Jedynie czerwień jest trochę zbyt mocna - widać to dobrze na wykresie poniżej gdzie widzimy składowe każdego z kolorów RGB.
fragment tablicy Gretaga z kolorami skóry





Podsumowanie
Pod względem jakości zdjęć Sony A850 posiada wiele zalet, ale także nie jest pozbawiony wad. Plusami są z pewnością wysoka szczegółowość zdjęć oraz naturalna reprodukcja kolorów. Podstawowym minusem będzie poziom szumów dla czułości od ISO 800 w górę, dlatego korpus ten zalecamy używać w sytuacjach, gdzie ilość światła będzie dostatecznie duża do fotografowania z ISO 200 oraz ISO 400.

+ reprodukcja szczegółów
+ dobrze dobrane wartości wyostrzenia
+ odwzorowanie kolorów

- wysokie szumy od ISO 800 w górę

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
27
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
36
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
44
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj