Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
7. Jakość zdjęć
Nadszedł czas, żebyśmy się przyjrzeli jakości zdjęć robionych przez E-520.
Szumy
Zdjęcia testowe zostały wykonane bez redukcji szumu. Jak widać poniżej ISO 100 i ISO 200 prezentują się bardzo dobrze. Przy ISO 400 już pojawia się delikatny szum, jednak jest równomierny i nie widzimy kolorowych plamek. Najwyższe czułości generują większą ilość szumu. Warto jednak zaznaczyć, że ma on równomierną strukturę co przypomina ziarno negatywu.
Poniżej przedstawiamy wykres obrazujący ilość szumu jaki generuje matryca przy fotografowaniu czerni.
Przyjrzyjmy się teraz jak w nowym Olympusie działa system redukcji szumu. E-520 oferuje aż trzy poziomy odszumiania: słabo, standard i mocno.
Przy użyciu filtra szumu obraz staje się czystszy, jednak tracimy ostrość krawędzi.
E-520 nieźle radzi sobie ze zdjęciami nocnymi. Czasy powyżej 10 s nie powodują pojawiania się przebarwień i gorących pikseli na ciemnym tle. Przy czym warto zaznaczyć, że zdjęcia nocne były robione na wychłodzonej matrycy. Rozgrzana matryca generuje jednak niewielką ilość gorących pikseli.
Poniżej przedstawiamy fragment zdjęć nocnych w skali 1:1 obrazujących działanie filtra szumu.
Reprodukcja szczegółów
Zanim przejdziemy do omówienia reprodukcji szczegółów przyjrzyjmy się różnym stopniom wyostrzenia. E-520 charakteryzuje się niskim poziomem wyostrzenia na poziomie 0, co daje możliwość późniejszego dobrania odpowiedniego poziomu ostrości szczegółów w programach graficznych. Jeżeli jednak nie mamy zamiaru wyostrzać zdjęć w postprodukcji można spokojnie ustawić poziom wyostrzenia na +1 lub +2. Nawet najwyższy stopień wyostrzenia nie wiąże się z pogorszeniem jakości zdjęć, nie powstają nieprzyjemne otoczki i artefakty wokół kontrastowych krawędzi.
W przykładach poniżej nie można narzekać na brak szczegółów. Nawet przy czułościach ISO 800 i ISO 1600 ich utrata nie jest duża. Zdjęcia na podstawowym poziomie wyostrzenia są dobrym materiałem do wyostrzenia w programach graficznych.
Reprodukcja kolorów
E-520 radzi sobie z oddaniem kolorów nieźle. Nie przekracza granicy przykrego nasycenia dając jednocześnie przyjemne dla oka kolory.
Poniżej przedstawiamy wykres ilości składowych RGB w podstawowych kolorach. Jak widać na wykresie E-520 w czerwieniach ma trochę za dużo samej czerwieni, a w niebieskim poziom zieleni i czerwonego powinny być na zbliżonym poziomie. Pomimo to kolory reprodukowane przez E-520 wyglądają naturalnie.
Kolory skóry są reprodukowane w naturalny sposób zarówno w świetle dziennym jak i sztucznym czy mieszanym.
Nie można mieć także zastrzeżeń do reprodukcji kolorów nieba.
Podsumowanie
Ogólnie można pochwalić E-520 za jakość wykonywanych zdjęć. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest trzystopniowy filtr szumu pozwalający na właściwe dobranie ilości szumu i ostrości zdjęć. Wadą, którą jednak możemy skorygować jest niski poziom wyostrzenia w standardzie.
+ trzystopniowość filtra szumu
+ dobra reprodukcja szczegółów
+ niski poziom szumów do ISO 800
+ poprawna reprodukcja kolorów
+ przyjemna struktura szumu
- zbyt niski poziom wyostrzenia w standardzie